WORK AND TRAVEL NE DEĞİLDİR?

WORK AND TRAVEL NE DEĞİLDİR? görseli

Work and Travel programının çıkış sebebi ve asıl amacı olan kültürel değişim yönünü iyi anlayabilmek ve programdan gerektiği şekilde ve en iyi bir biçimde verim alabilmek için programın yanlış anlaşılan ya da yanlış bilinen yönlerinin tanınması ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Work & Travel bir tatil ya da seyahat programı değildir.

Work and Travel isminden de anlaşılabileceği gibi ilk önce çalışma ve ardından seyahat bölümlerinden oluşan bir programdır. Programın büyük bir bölümünü oluşturan çalışma kısmında işvereniniz sizi bir turist olarak değil, bir çalışanı olarak görecektir ve sizden de aynı ciddiyeti bekleyecektir. İşveren için yaz döneminde aynı iş yerinde çalışan diğer çalışanlardan bir farkınız yoktur. Öğrenci işvereninin beklentilerini göz önünde bulundurmalıdır ve çalışan olarak sorumluluklarını bilmelidir. Çalışma saatleri içinde işveren öğrencinin kendisine verilen işi yapmasını ve aldığı saat ücretinin hakkını vermesini bekler. İsteyen öğrenciler, programın çalışma kısmı bitiminde toplam program süresini aşmayacak şekilde bir aya kadar Amerika’da seyahat ve eğlence amaçlı da kalabilirler.

Work and Travel bir dil öğrenme ya da yaz okulu programı değildir.

Eğitim programlarından olan dil kursları ve yaz okulu programları tamamen bütçe ve istekleriniz doğrultusunda organize edilir ve ödediğiniz ücretle orantılı olarak belli hizmetler ve kurslar sunulur ve siz sadece kurs veya yaz okulu programınızı tamamlar, bütçeniz ve zamanınız ölçüsünde seyahat eder, eğlenir ve ülkenize geri dönersiniz. Work and Travel Programı ise bir çalışma dönemi ve bu dönemin sonunda yapılan tatilden oluşan, kişisel gelişiminize önemli katkılar sağlayacak bir kültürel değişim programıdır.

Bu sayede katılımcılar yaşam masraflarını kendi imkânları ile karşılayabilme ve minimum maliyetle bir yazlarını Amerika’da geçirebilme fırsatını elde ederler. Amerikan kültürünü yakından tanıma, farklı kültürlerden insanlarla tanışma, kendi kültürünü yeni insanlara aktarma, İngilizce becerilerini geliştirebilme ve bu gibi, programın doğal olarak beraberinde getirdiği, pek çok fırsatla dolu bir yazdan sonra katılımcılar, zengin tecrübelerle ülkelerine dönebilirler.

Work & Travel para kazanma programı değildir.

Bu program kapsamında öğrencinin genel hedefi, farklı kültürleri tecrübe etmesi ve bir miktar İngilizce pratik becerisini geliştirmesidir. Aslında program kapsamında çalışılan iş, farklı kültürleri yakından tanımak ve ülkede bulunduğu süre boyunca ihtiyacı olan temel giderlerini karşılamak için belli bir miktar gelir elde etmesini sağlayacak bir araçtır. Program hiç bir zaman öğrenciye yüksek miktarlarda para kazanma imkânı vaad etmez. İstisna olarak bazı öğrenciler iyi bir iş performansı sergileyerek daha fazla çalışma imkânı ve daha yüksek gelir elde edebilmektedirler. Ancak programa başlarken öğrencinin hedefi hiç bir zaman yüksek miktarlarda para kazanmak olmamalıdır. Program için yapmış olacağınız masrafları da orada çıkartacağınızın garantisi verilemez. Hiç bir şahıs veya kurum size böyle bir güvence de veremez.

Work & Travel programı okuduğunuz bölümle alakalı iş imkânı sağlayan bir program değildir.

Programın amacı kültürel değişimi tecrübe etmenizdir ve bu durum size vasıf gerektiren iş imkanları sunmaz. Örneğin ülkemizde mühendislik okuyan bir öğrenci programa katıldığında eğitimiyle alakalı bir işte çalışacağını düşünmemelidir ve bu tür bir beklentide olmamalıdır. Program kapsamında yapılan işlerin bir çoğu hizmet sektöründe ve vasıf gerektirmeyen, kasiyerlik, garsonluk, oda temizleme görevlisi, cankurtaran, temizlikçi, eğlence parkı çalışanı ve benzeri işlerdir.

Work & Travel tek başına bir eğlenme programı değildir.

Programın içerisinde uygun vakitlerinizi buldukça tabiki gezip yeni yerler görüp eğleneceksiniz. Ancak burada üzerinde durulması gereken konu, programa katılacak olan öğrencinin belli sorumluluk ve görevleri yerine getirmesi gerektiğinin de bilincinde olması gerektiğidir. Programın başlamasıyla birlikte öğrenciler ciddi bir iş ortamına dâhil olup gerekli iş performansını işverenlerine sergilemek durumundadırlar. Bu nedenle öğrencilerin kendilerini böyle bir çalışmaya hazırlayarak programa katılıp katılmamaya karar vermeleri gerekmektedir. Ayrıca eğlence ve bir takım sosyal aktivitelere katılırken bulundukları ülkenin yasal kurallarına da uygun hareket etmek öğrencinin en önemli sorumluluklarındadır.