MCAT - Tıp Fakültelerine Giriş Sınavı

MCAT - Tıp Fakültelerine Giriş Sınavı görseli

MCAT ( Medical College Admission Test )

Özellikle Amerika’da neredeyse tüm Tıp Fakültelerinin girişinde zorunlu olan MCAT sınavı ayrıca Kanada, Avustralya gibi ülkelerde de gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde bilgisayar tabanlı olarak yapılan MCAT sınavı Tıp fakültesine girmek isteyen öğrencilerin, Biyoloji, Fizyoloji, Genetik gibi Tıbba bağlı bölümlerde eğitim aldıktan sonra yani dört yıllık lisans derecesinin ardından, Tıp Fakültesi öncesinde girilmesi gereken bir sınavdır. Testin sonucu en az GPA ve diğer yeterlilik talepleri kadar kabulünüzde öneme sahiptir.

Tıp fakültelerine yerleşmek her sene daha da çekişmeli hale gelmektedir. Özellikle yabancı öğrenci kontenjanlarının sınırlı olması; yüksek GPA talebi dışında, MCAT ‘e erken başvuru hatta MCAT ‘i ilk seferde yüksek puan ile almak bile öncelik sağlayacaktır. Bu yüzden öğrenciler MCAT sınavını mümkün olabilecek en kısa zamanda almak istemektedir.

Testin içeriği 4 bölüme ayrılmış olup, sadece bilgi ihtiyacı içermez, anlama, analiz etme yetenekleriniz üzerine de soruları sorulur. MCAT testi her bölüm içinde puanlanır ve 4 bölüm toplamından 472 ile 528 arası puan alınır. 

MCAT sınavı AAMC (Amerikan Tıp Kolejleri Derneği) ve üyesi olan Tıp fakülteleri tarafından hazırlanır ve dünyanın belirlenen pek çok ülkesinde gerçekleştirilir. Yılda 2 kez tekrarlanan sınava yılda 3 kez ve hayatınız boyunca toplam 7 defa katılabilirsiniz.

Sınav ücreti : 315 USD, Sınav süresi: 7 saat 30 dakikadır.

MCAT sınavına online kayıt olabilir, sonuçlarınızı da online olarak edinebilirsiniz.