High School Diploma

High School Diploma görseli

High School Diploma, Amerikan Eğitim Sisteminde 9-10-11 ve 12. Yılları (Grade 9 to Grade 12) kapsayan Lise programıdır. High School Diploma programı, Amerikan kolej ve üniversiteleri başta olmak üzere dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde ki üniversiteler tarafından tanınan ve kabul edilen program türüdür. Bu sebeple Amerika dışında ki bazı ülkelerde de High School Diploma programı sunulmaktadır.

High School Diploma programında öğrenciler her yıl 5 ana 2 seçmeli ders alırlar. Amaç öğrencinin bağımsız öğrenme yeteneğinin gelişmesi, eleştirel düşünce becerisini kazanması ve tabii ki öğrencinin akademik olarak Amerikan Yüksek Öğrenim Sistemine hazır hale gelmesidir.

Programa öğrenciler 14+ yaşında başlar ve 4 yıl süresince eğitim alırlar. Öğrencinin mezun olabilmesi için en az 4 yıl İngiliz Dili ve Edebiyatı, 1 yıl Sanat, 4 yıl süreyle Matematik (Cebir 1-2 ve Geometri), 3 yıl Fen (Labaratuar Dahil), 3 yıl Sosyal Bilimler (Amerikan Tarihi Dahil) alması gerekmektedir. 4’lük not sistemi uygulanmaktadır. Öğrencinin High School Diploma alabilmesi için en az 24 krediyi tamamlaması gerekmektedir. Öğrenciler aynı zamanda Advanced Placement dersleri alabilirler. Program süresince bazı özel okullar öğrencilerini ACT ve SAT sınav hazırlık kursları da vermektedir.