IB Programları

IB Programları görseli

International Baccalaureate Diploma programının temel amacı geniş ve derin bilgiye sahip, fiziksel, duygusal ve entelektüel olarak gelişmiş öğrenciler yetiştirmektir. IB, Uluslararası geçerliliğe sahip son derece saygın bir lise diploma programıdır. IB Programında öğrenciler üniversite eğitimi öncesinde birkaç ders ile çok dar bir alana özelleşmek yerine daha geniş kapsamda ancak daha derin bir müfredatta eğitim alırlar. IB Diploma programı yaş aralığı 16-19 ‘dur.

IB Programında adaylar 2 yıl süresince standart seviyede 3 (S) , yüksek seviyede 3 (H) olmak üzere toplam 6 ders alırlar. Buna ek olarak her öğrenci CAS (Creativity, Activity and Service) Programına katılır. Öğrenciler 2. Ylın sonunda sınavlara girerler ve her dersten 1-7 arasında puanlar alırlar. Ayrıca Extended Essay (4000 Kelime) ve Theory of Knowledge (1600 Kelime) araştırma projeleri hazır ve bu iki projeden 0-3 puan alırlar. Toplam da her öğrenci maksimum 45 puan alır.

IB Programı kapsamında öğrenciler Dil ve Edebiyat , Yabancı Dil (Fransızca , İngilizce, Çince, İspanyolca vb), Tarih, Coğrafya Psikoloji, İşletme ve Yönetim, Global Politika, Çevre ve Toplum, Biyoloji, Fizik Kimya, Matematik, Görsel Sanatlar, Tiyatro vb derslerden 6 sını tercih ederler.

Dünya’nın en saygın üniversiteleri tarafından kabul edilen IB Programından 38-42 arası puan alan öğrenciler en iyi üniversitelerden kabul alabilirler.

IB Programları ile ilgili daha fazla bilgiyi IB Programları resmi sitesi www.ibo.org sitesinden edinebilirsiniz. İngiltere’de IB Programı sunan okullarımızı aşağıda bulabilirsiniz.