Foundation Programları Yurtdışında Lise

Foundation Programları Yurtdışında Lise görseli

Foundation, lise Eğitimini İngiltere dışında (13 yıldan az eğitim ile) tamamlamış ve İngiltere’de üniversite eğitimi almayı planlayan öğrencileri; İngiltere’de lisans eğitimine hazırlayan, öğrencilerin kendi ülkelerinde aldıkları lise eğitimini, İngiltere’de ki seviyeye yükselten köprü programlardır.

Program kapsamında öğrenciler lisans eğitimi almayı düşündükleri bölüme uygun ders programını tercih ederler. Aynı zamanda uluslararası öğrencilere genellikle Foundation Programı süresince akademik amaçlar için İngilizce eğitimi verilir.

Bazı Foundation Sağlayıcıları öğrencilere zorunlu modüllerin ve seçmeli derslerin bulunduğu, bölümlere özel (Business Foundation, Law Foundation, Engineering and Science Foundation, Art and Design Foundation gibi) hazır programlar sunarken bazı okullar ise öğrencilere farklı dersler içerisinden devam etmeyi planladıkları bölüme uygun program kombinasyonu yapma olanağı sağlarlar.

Örneğin Mühedislik eğitimi almayı planlayan öğrencilerin Matematik, Fizik, Kimya derslerini tercih etmesi, İşletme okumayı düşünen bir öğrencinin İşletme, Ekonomi ve Matematik dersleri alması tavsiye edilir.

Foundation programları üniversiteler, liseler ve programı sunmaya yetkili okullar tarafından sunulmaktadır.

Foundation programları kurum içi (internal) sınavlar ile değerlendirilir. Ancak sınavların nasıl ve neye göre değerlendireceği Independen Advisory Board tarafından belirlenir ve denetlenir.