Foundation Programları Yurtdışında Üniversite

Foundation Programları Yurtdışında Üniversite görseli

Foundation Nedir?

Foundation, ülkeler arası eğitim farklılıklarını gidermek amacıyla tasarlanmış bir hazırlık programıdır. Öğrencinin lisans eğitimi için ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerileri geliştirmeyi amaçlayan bu programda dersler, akademik becerilere ve öğrencinin hedeflediği lisans programı için ihtiyaç duyulabilecek bilgilere
odaklanır.

Foundation programı ülkeden ülkeye ve kurumdan kuruma değişiklik göstermekle beraber programın içeriği lisans programlarından bağımsız da olabilmektedir. Yani foundation eğitimi, lisans programını sunan ülkenin müfredatına hazırlamayı kapsayan bir içerikten meydana gelebilir.

Kimler Foundation Programına Katılmalı

Uluslararası bir üniversitede lisans programı okumak isteyen fakat kabul almak için gereken tüm niteliklere sahip olmayan bir öğrenci için foundation programları oldukça faydalıdır.

Foundation programları üniversitelere kabul şansınızı artırır ve dil yeterliliğinizi geliştirir. Ayrıca lisans eğitimini alacağınız kurumun bulunduğu ülkeye, eğitimine ve yaşam tarzına adapte olabilmeniz için bir alan yaratır. 

Bir foundation programına giriş şartları seçtiğiniz üniversiteye göre değişebilir ancak genellikle 17 yaşında veya daha büyük olmak ve GSCE veya O-Level eşdeğeri bir dereceye sahip olmak gerekir. Ayrıca bir diğer giriş koşulu ise İngilizce dil seviyesidir. Bu genellikle 5.5'lik bir IELTS puanıdır.

Foundation programlarına dünyanın her yerinden hem yerel hem de uluslararası öğrenciler katılabilir. Yabancı öğrenciler için programlar ayrıca İngilizce dil derslerini de içermektedir.

Foundation program ücretleri, programı veren kuruma, eğitim düzeyine, şehre, ülkeye ve diğer birçok faktöre bağlı olarak ücretler yıllık 2.500 ile 25.000 EUR arasında değişmektedir. 

Program İçeriği

Foundation programları üniversiteler, liseler ve programı sunmaya yetkili okullar tarafından sunulmaktadır. Bazı Foundation sağlayıcıları öğrencilere zorunlu modüllerin ve seçmeli derslerin bulunduğu, bölümlere özel (Business Foundation, Law Foundation, Engineering and Science Foundation, Art and Design Foundation gibi) hazır programlar sunarken bazı okullar ise öğrencilere farklı dersler içerisinden devam etmeyi planladıkları bölüme uygun program kombinasyonu yapma olanağı sağlarlar.

Örneğin Mühedislik eğitimi almayı planlayan öğrencilerin Matematik, Fizik, Kimya derslerini tercih etmesi, İşletme okumayı düşünen bir öğrencinin İşletme, Ekonomi ve Matematik dersleri alması tavsiye edilir.

Foundation programları kurum içi (internal) sınavlar ile değerlendirilir. Ancak sınavların nasıl ve neye göre değerlendireceği Independen Advisory Board tarafından belirlenir ve denetlenir.

Size en uygun foundation programı hakkında bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.