İrlanda Liseleri

İrlanda Liseleri görseli

İrlanda Eğitim Sistemi okul öncesi, ilkokul, ortaokul/lise ve yüksek öğretim olarak ayrılmaktadır. Hepsi İrlanda Hükümeti Eğitim Bakanlığı’na bağlıdır. İrlanda, Avrupa Birliği üyesi olduğu için diğer üye ülkelerin vatandaşlarını vizesiz kabul etmektedir ancak Türkiye’den gidecek öğrencilerin eğitim vizesine başvurması gerekmektedir. İrlanda halkı, arkadaş canlısı olmalarıyla dünya çapında üne sahiptir ve uluslararası öğrenciler birlikte yaşayabilecekleri misafirperver aileler bulacaklardır. İrlanda'daki her ev sahibi aile polis kontrolüyle onaylanmaktadır. Bu da öğrencilere güven vermektedir.

İrlanda Okul Öncesi (Pre-Primary Education)

Okul öncesi eğitim İrlanda’da zorunlu değildir. Yine de hemen hemen 5 yaşındaki çocukların tamamı ve 4 yaşındakilerin %40’ı eğitim almaktadır. Kreşler, oyun grupları, Montessori okulları ve İrlandaca eğitim veren naionrai mevcut anaokullarıdır.

İrlanda İlk ve Orta Öğretim (Primary Education)

İlkokul eğitimi sekiz yıl sürmektedir. 1. Sınıf altı yaştan başlar öğrenciler 12/13 yaşına kadar eğitim alırlar. Devlet okulları, özel okullar ile bedensel ve zihinsel engeller için özel okullarla beraber 3000’in üzerinde ilkokul bulunmaktadır.

İrlanda Lise (Post-Primary Education)

İrlanda orta okulları (ilköğretim sonrası okullar olarak da bilinir), çok yüksek bir eğitim standardı sunar. Devlet okulları ve özel okullar bu eğitimi vermektedir. Devlet okullarında sadece Avrupa Birliği vatandaşları eğitim alabilmektedir.

12 yaşına gelen öğrenciler Junior Cycle (9. 10. 11. Sınıf) ile bizdeki lise eğitimine başlarlar. İngilizce, Matematik, Fen, Tarih, Coğrafya, Modern Batı Dilleri ve 5 seçmeli ders ile toplam 9-11 arası ders alırlar.

15 yaşına gelen öğrenciler 2-3 sene süren Senior Cycle’a (Üniversite hazırlık) başlarlar. 2 veya 3 sene sürmesi öğrencinin Junior Cycle’dan sonra “Geçiş Sene”sini almasına bağlıdır. Geçiş senesinin amacı öğrencilerin karakterini, sosyal becerilerini, eğitim ve mesleki bilgilerini geliştirmektir. Senior Cycle’da öğrenciler branşlaşarak 6 veya 7 ders alırlar.

3 senelik Junior Cycle sonunda öğrenciler “Junior Certificate “sınavına girerler. Senior Cycle sonunda “Leaving Certificate” sınavını alırlar. Üniversite veya Enstitü eğitimine devam edecek öğrencilerin notları ve sınav sonuçları kabul edilmelerinde etkendir. Öğrenciler İrlanda ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde üniversite eğitimi alma hakkına sahiptir.

Okullarda bekleme listesi olabileceği için başvuruların planlı yapılması önerilir. Eğitim ücretleri 13.000 ile 30.000 Euro arasında değişmektedir. Dublin’deki okul ücretleri diğer şehirlere göre daha yüksektir.

Secondary Schools

Bu okullar özel kurumlar tarafından yönetilen okullarıdır. Bu okulların bazıları ücretsiz eğitim vermektedir. Öğrenciler 12 yaşında başlar 17/18 yaşına kadar eğitim alırlar. Gündüz ve yatılı okul seçenekleri mevcuttur. Akademik dönem Eylül-Haziran arasıdır. Uluslararası öğrencileri doğrudan kabul etmezler çünkü konaklama gibi okul dışı hizmetler sağlamak için yerel vesayet organizasyonlarına güvenmezler. Tüm uluslararası öğrencilerin bir vesayet sağlayıcısı olmak zorundadır.

Meslek okulları (Vocational Schools, Community Colleges, Comrehensive Schools)

Bu okullar bakanlık tarafından yönetilmektedir. Lise çağındaki öğrencilerin dörtte biri meslek okullarını tercih etmektedir. Bu okullar eğitimini yarıda bırakmış kişiler için de çeşitli eğitim olanakları sunmaktadır.

Yüksek Öğretim (Higher Education)

Üniversiteler, Kolejler ve Enstitüler bütçelerinin büyük kısmını İrlanda hükümeti tarafından karşılanmaktadır. İrlanda toplamda 7 üniversiteye, 14 Teknoloji Enstitüsüne ve 7 Koleje sahiptir.

Liseleri
Yurtdışı Staj Programı İçin En Popüler 4 Ülke