Sınav Rehberi

Sınav Rehberi görseli

TOEFL

TOEFL standart bir test olup, Amerika’da konuşulan İngilizceyi anlama kabiliyetinizi ölçmektedir. Çoktan seçmeli bir sınav olup bilgisayarlar tarafından değerlendirilmektedir. TOEFL 130’Dan fazla ülkede 7000’den fazla eğitim kuruluşu tarafından kabul edilmektedir. Yurt dışında eğitim programlarının bazılarında da gerekli olan TOEFL, merkezi New Jersey, Princeton’da olan özel ve kar amacı gütmeyen Eğitimsel Test Servisi (Educational Testing Service) ETS tarafından hazırlanmaktadır. ETS 1947 yılında kurulmuştur ve şu anda 9000’den fazla merkezde hizmet vermektedir.

Sınav ücreti: Şu an Türkiye’de uygulanan TOEFL sınav ücreti 185$’dır.

Geçerlilik süresi
Aldığınız bir TOEFL puanı 2 yıl boyunca geçerlidir.

Sınav Günleri ve Randevu Alımı: TOEFL sınavı için son başvuru sınav tarihinden 7 gün öncesine kadardır. Geç kayıt ise 3 gün öncesine kadardır. Eğer telefonla randevu alnırsa 1 gün öncesinde de başvuru yapılabilmektedir. (Geç kayıt için 35$ ek ücret alınmaktadır.)
TOEFL sınav için internet üzerinden, telefonla, postayla ya da şahsen Türkiye’deki test merkezlerine başvurarak yapabilirsiniz. Postayla yapılan başvurularda belgeler 1 ay öncesinden test merkezine ulaşmış olmalıdır. United Towers Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı şubelerinden de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Online kayıt için: http://www.ets.org/bin/getprogram.cgi?test=toefl

Telefonla kayıt için: 31-320-239-540

Toefl Sınav Formatı Hakkında

TOEFL IBT : TOEFL IBT bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavdır ve 4 saat sürmektedir. Genel olarak listening, speaking, reading ve writing alanlarındai becerileri ölçmeye yöneliktir. Sınavda not almak serbestir. TOEFL IBT’de dilbilgisi kısmı bulunmamakatdır. Toplam puan 310-677’dir.

Reading: 3-5 tane akademik metinlerden bölüm sorulmaktadır. Okuma kısmı yaklaşık 700 kelimeden oluşmaktadır ve neden – sonuç, karşılaştırma ilişkilerine dayalı metinler verilmektedir. Her bir okuma parçası için 12-14 soru sorulmaktadır. Bu kısma ayrılan süre 60-100 dk’dır. Puan aralığı 0-30’dur.

Dinleme: Her biri 3-5 dk’dan oluşan 4-6 tane dinleme parçası sorulmaktadır. Her dinleme kısmı için 6 soru sorulmaktadır. Bunun yanı sıra bir de her biri 3 dk uzunluğunda 2-3 tane de diyalog verilmektedir. Bu diyologlaırn her biiryle ilgili ‘er soru sorulmaktadır. Bu kısım için ayrılan süre 60-90 dk ‘dır. Puan aralığı 0-30’dur.

Konuşma: 2 tane bağımsız, 4 tane karşılıklı konuşma şeklinde yaılmaktadır. Cevabı düşünmek ,için 30 sn, cevap vermek için 1 dk verilmektedir. Bu kısma ayrılan süre 20 dk’dır. Puan aralığı 0-30’dur.

Yazma: 1 tane dinletilen ya da okutulan bir metinle alakalı bir tane de bağımsız olmak üzere 2 tane yazma kısmı bulunmaktadır. Bu kısma ayrılan süre 50 dk’dır.

TOEFL PBT: TOEFL PBT bilgisayar üzerinden yapılan bir sınavdır ve 3 saat sürmektedir. Genel olarak listening, grammar, reading ve writing alanlarındai becerileri ölçmeye yöneliktir. Sınavda not almak yasaktır. TOEFL PBT’de konuşma becerisini ölçmeye yönelik bir kısım yoktur. Onun yerine dilbilgisi kısmı ölçülmektedir. Toplam puan 120’dir.

Reading: 5 tane okuma parçası sorulmaktadır. Okuma kısmı yaklaşık 250-300 kelimeden oluşmaktadır. Her bir okuma parçası için 10 soru sorulmaktadır. Bu kısma ayrılan süre 55 dk’dır. Puan aralığı 31-67’dir.

Dinleme: Her biri 3-4 dk’dan oluşan küçük konuşma bölümleri sorulmaktadır. Her biri 60-90 sn sürmektedir ve her biri için 3-5 soru sorulmaktadır. Bunun yanı sıra bir de her biri 60-90 sn süren 2-3 uzun konuşma kısmı verilmektedir ve bu kısımda da her bir konuşma için 3-5 soru sorulmaktadır. Ayrıca her biri 5-15 sn uzunluğunda 30-40 tane diyalog sorulmakatdır ve her bir diyalog için 1 soru sorulmaktadır. Bu kısım için ayrılan süre 30-40 dk ‘dır. Puan aralığı 31-68’dir.

Dilbilgisi: 40 tane dil bilgisi sorusu sorulmatadır. Bu kısma ayrılan süre 25 dk’dir. Puan aralığı 31-68’dir.

Yazma: 1 tane bağımsız olmak yazma kısmı bulunmaktadır. Bu kısma ayrılan süre 30 dk’dır.

Sınav Sonucu: Sınava giridkten sonra 15 gün içerisinde TOEFL Sınav sonucunu öğrenmeniz mümkündür. Adresinize gönderilen 1 sınav sonuç belgesinin yanı sıra 4 taneye kadar ETS istediğiniz kurumlara direkt olarak da sonuç belgenizi gönderebilmektedir.

TOEFL IBT 2019 Sınav Takvimi

Merkezler için: http://www.ets.org/Media/Tests/TOEFL/tclists/IBT_t.html

IELTS

IELTS (Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı) dünyanın en çok tercih edilen İngilizce dil sınavıdır. IELTS sayesinde, yurtdışında yaşamın, eğitimin ve çalışmanın kapılarını açacaksınız. Dünya çapında IELTS, aralarında devlet kurumları, akademik kurumlar ve istihdam kurumlarının da yer aldığı da 10,000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Sadece 2017 yılında tüm dünyada 3 milyondan fazla kez IELTS sınavına girilmiştir.  IELTS, göçmenlik için İngilizce yeterliliğini şart koşan ülkelerce kabul edilen tek İngilizce dil sınavıdır. Sınav dört adet dil yeteneğini (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) ölçmeyi amaçlar ve iki versiyonu bulunmaktadır.

Testin toplam süresi 2 saat 45 dk’dır.

Dinleme (4 bölüm, 40 soru, 30 dk.)

Genel İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60dk.)

Akademik-İngilizce Okuma (3 bölüm,40 soru,60 dk.)

Genel İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,30 dk.) 

Akademik İngilizce Yazma (2 konu,150-250 kelime,60 dk.)

Konuşma (11-14 dk.)

Her bölüm ayrı ayrı hesaplanır. Puanlar size Test Rapor Formu şeklinde verilir (TRF).

IELTS sınav ücretleri: Akademik ve Genel Eğitim sınavlarının ücretleri aynıdır. Bilgisayar üzerinden IELTS ücreti 1,100 TL, kağıt ve kalem ile yapılan IELTS ücreti 900 TL olarak belirlenmiştir. Farklı para birimlerinde yapılan ödemeler kabul edilmemekte olup yalnızca Türk Lirası ödemeler hesap sisteminde görülebilmektedir. 

IELTS AKADEMIK 2019 SINAV TAKVİMİ

Merkezler için: https://www.britishcouncil.org.tr/exam/ielts/dates-fees-locations

Yurtdışı Üniversitelerinde En Popüler 5 Ülke