ÇALIŞABİLECEĞİNİZ İŞ ALANLARI

ÇALIŞABİLECEĞİNİZ İŞ ALANLARI görseli

Bir işte çalışmanız bu programın ayrılmaz bir parçasıdır. Sizler için sağlanacak işin en önemli özelliği programınız sırasında geçiminizi sağlayabilmek için çalışılacak basit bir iş olmasıdır. Amaç, Amerika’da edineceğiniz yaz tecrübesini minimum maliyete getirebilmektir. İşler daha çok yazın ortaya çıkan sezonel işler olup, kesinlikle öğrencilere belirli bir alanda iş tecrübesi kazandırmayı ya da staj eğitimi aldırmayı amaçlamamaktadır.

Oteller, marketler, restoranlar, eğlence parkları, doğa parkları gibi yerlerdeki; temizlik elemanı, satış elemanı, kat görevlisi, garson, komi, biletçi, servis elemanı, kasiyer gibi pozisyonlar program kapsamında çalışılan işlere örnek olarak gösterilebilir.

Yasaklı İşler

Work and Travel programında yasak olan işler ve kapsamları bellidir. Hiç bir öğrenci yasal olarak bu yasak işlerde çalışamazlar. Amerikan hükümetinin yayınlamış olduğu yasak iş listesi şu şekildedir:

Alaska’daki balık veya su ürünleri işleme fabrikalarındaki işler ile her türlü fabrika ve üretim işleri Pedicab, bisiklet taksi veya tekerlekli sandalye sürücüsü işleri veya bu gibi kişileri çalıştıran işyerlerindeki işler. Yolcu taşınmasa bile kullanmak için ehliyet gereken araç veya vasıtaların sürücülüğü işleri ya da bu tür araçları işleten işyerlerindeki işler. Mal alıp satma veya kapı kapı dolaşılan pazarlama işleri. Komisyon üzerinden kazanç sağlayan satış işleri Çalışma saatlerinin yarıdan fazlasının 22:00 ile 6:00 arasında yer aldığı gece vardiyalı işler. Kamp danışmanlığı, dadılık, bakıcılık, şahsi mülkte kâhyalık veya bakıcılık, hasta, çocuk ve yaşlı bakımı ile alakalı ev veya kliniklerdeki işler. Hastane ya da tıbbi alanda yardımcılık ile ilgili işler. Cinsel içerikli veya cinsel içerik ile alakalı olan işler. Kumar oynanan veya kumarla alakalı olan işler veya bu işleri de yapan işyerlerinin kumar ile ilgili bölüm veya katlarındaki diğer işler. Seyahat eden eğlence parkları ve yer değiştirme özelliği olan, sabit adresi olmayan işler. Tarım, hayvancılık, balıkçılık, avcılık, madencilik, ormancılık, inşaat sınıflaması altında yapılan işler. İnsanlara fiziki dokunmayı gerektiren dövme, masaj veya manikür gibi işler. Depo ve mal dağıtımı işleri. Kimyasal maddelerin kullanıldığı veya satıldığı işler.

Yukarıda sıralanan işler haricinde sponsorlar öğrenciye güvenli ulaşım ve ekonomik konaklama sunamayan bölgelerdeki işleri, programın kültürel öğesine uygun görmedikleri ve Amerikalılar ile iletişimin olmadığı diğer işleri de değerlendirmelerine göre kabul etmeyebilirler. Yasak olan işler listesi her yıl güncellenmektedir. Work and Travel öğrencileri bu işlerden herhangi birisinin kendileri tarafından yapılması isteniyor veya zorlanıyorlarsa Amerika’da yasadışı duruma düşmemek için bu işleri kabul etmemeleri ve sponsorlarıyla iletişime geçip durumlarını aktarmaları gerekmektedir. Amerikan hükümeti tarafından yasaklanmış işlerin listesini ve olabilecek güncellemeleri http://j1visa.state.gov/programs/summer-work-travel/ adresini ziyaret edip bu linkten Program Exculisions başlığı altında inceleyebilirsiniz.