LLM - Hukuk Yüksek Lisansı

LLM - Hukuk Yüksek Lisansı görseli

LLM – Master of Laws

Yurt dışında Hukuk Yüksek Lisansı, Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği akademik programlardan biridir. Çoğu LLM programı 1 ya da 2 yıl sürmektedir.

Hukukçular için gerekliliği tartışılmayacak hukuk yüksek lisansında öğrenciler, aynı zamanda uzmanlık alanları üzerine de dersler alarak aldıkları eğitimi kişiselleştirebilirler.

Bir üniversitenin hukuk yüksek lisans programında; LLM in Business, Maritime Law, LLM in Commercial Law ya da LLM in European Law gibi pek çok alanda uzmanlık seçeneği sunulmaktadır. Bununla birlikte, genel LL.M. programına katılarak bulunduğunuz ülkenin hukuk
sistemi üzerine uzmanlaşabilirsiniz.

Kimler katılabilir?

LLM Master programlarına katılabilmek için hukuk lisans derecesine sahip olma şartı bulunmaktadır. Ek olarak dil yeterliliğin üst düzeyde olması, not ortalaması, erken başvuru vb. koşullar bulunmaktadır.

Öğrencilerin LLM programlarında en çok tercih ettikleri ülkeler arasında Amerika, Kanada, Almanya, Avustralya ve İrlanda bulunuyor. LLM programını alan adaylar solicitor, legal consultant, advisor yada barristor olarak çalışabilirler.

Mezuniyet sonrasında ise public servant, academic / lecturer, management consultant gibi alanlarda çalışabilirler.

Yurtdışı Üniversitelerinde En Popüler 5 Ülke