VERGİ İADESİ BAŞVURULARI

VERGİ İADESİ BAŞVURULARI görseli

Amerika’da çalıştığınız sürece elde ettiğiniz gelir üzerinden ödediğiniz vergilerden varsa geri alabileceğiniz iadeler için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. UT vergi iadeleri ile alakalı bir hizmet sunmamaktadır fakat tüm J1 program katılımcılarına vergi iadesi başvurularını nasıl yapabileceklerine dair bilgilendirmeleri alabilmeleri için gerekli yönlendirmelerde bulunur. Son düzenlemelerine göre WAT katılımcılarına eski yıllarda uygulanan muafiyetler kaldırıldığından federal vergilerinizde bir iade söz konusu olmayabilir ve varsa ödediğiniz state vergileri için iadeleriniz çıkabilir.

Öncelikle sizlerle ABD Büyükelçiliği ve Konsolosluğu tarafından sizlerle paylaşmamız için gönderilen mesajı paylaşmak istiyoruz. Lütfen detayları aşağıda okuyun.

ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’ndan Vergi İadesi Başvurularıyla İlgili Mesaj


Sevgili SWT katılımcıları,

A.B.D.’de harika bir yaz geçirdiğinizi, yeni arkadaşlar edindiğinizi, güzel yerler keşfettiğinizi ve Amerikan kültürünü tanıdığınızı umuyoruz.

Bu deneyiminiz henüz bitmedi. A.B.D.’de vergi iadesine başvuru hakkına sahip olabilir ve devletten para alabilirsiniz.

İade alıp alamayacağınızı öğrenmek için gerekli vergi iade formunu doldurup A.B.D. hükümetinin ilgili birimine postalayabilirsiniz. Not:Tüm SWT katılımcılarının form doldurması gerekir. Bir acenta veya şirket aracılığıyla doldurmak zorunda değilsiniz, kendiniz doldurabilirsiniz.

Nasıl başvuru yapacağınızla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki sayfalarda bulabilirsiniz:

General IRS website:

https://www.irs.gov/

Vergi iadesi formu şartlarını öğrenmek için:

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-persons

Yabancı vergi mükellefleri için iletişim adresi:

https://www.irs.gov/help/contact-my-local-office-internationally


Saygılarımızla,

Vize Bölümleri

A.B.D. Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu


 


Dear Summer Work Travel participant –

We hope you had a fantastic summer in the United States, making new friends, exploring the country, and learning about American culture.

The experience isn’t over yet. A fun American tradition is seeing if you qualify for a tax refund – where the government gives you money back!

To learn if you should expect some extra money, fill out and file the required tax form with the U.S. government. Remember – all SWT participants must file the form.You can do this yourself, and do not need to rely on an agency or business.

To find more information about how to file, here are some helpful websites:

General IRS website:

https://www.irs.gov/

To determine if you are required to file a tax form:

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/foreign-persons

Contact information for international tax payers:

https://www.irs.gov/help/contact-my-local-office-internationally

 

Sincerely,

The Consular Section Teams

U.S. Embassy and Consulate General


Eğer bu işlemleri bir firma üzerinden yapmak istiyorsanız firma seçiminde çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. CIEE, katılımcılarının vergi iade işlemlerini Sprintax isimli vergi iade firması ile yürütmesini tavsiye etmektedir. Bu çerçevede Work and Travel ve INT/PCT programları öğrencileri, programlarının bitimine yakın veya programlarından sonra Sprintax firmasi ile [email protected] e-posta adresinden iletişime geçebilir ve bu süreç hakkında detaylı bilgi alabilirler. Sprintax istendiğinde Türkçe destek de sunabilmektedir.

Katılımcı işlemlerini istediği herhangi bir vergi iade firması üzerinden yapma konusunda serbest olduğu gibi yukarıdaki ABD Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu’nun mesajında yapılan yönlendirmedeki gibi kendisi de gerçekleştirebilir.