İNGİLTERE` DE AVUKAT OLABİLMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR

UNITED TOWERS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
İNGİLTERE` DE AVUKAT OLABİLMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR görseli
Kullanıcı ikonu İlkay BARLAS
Tarih ikonu 01 Eylül 2021
İNGİLTERE` DE AVUKAT OLABİLMEK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR Görseli
Yurtdışında hukuk eğitimi alan öğrencilerin Türkiye’de özel bir süreçten geçmek durumunda olduklarını; gerek ekstra krediler alıp sınava girmek zorunda kaldıklarını gerekse ekstra staj talep edildiğini biliyoruz. Peki, yurtdışında, özellikle İngiltere’de hukuk eğitimi aldıktan sonra eğitim aldığımız ülkede çalışmak istiyorsak nasıl bir sürece giriyoruz?

İngiltere dışında Hukuk eğitimi almış mezunun/avukatın İngiltere’de avukatlık yapabilmesi için;

1. Akademik değerlendirme için Solicitors Regulation Authority’e başvuru (minimum lower second-class honours – 3.00/4.00) yapması gerekiyor.

2. Alınacak akreditasyon sonrasında hukuk alanı temel derslerini içeren özel foundation programı Graduate Diploma in Law (GDL) / Common Professional Exam (CPE)’a dahil olması gerekiyor. Foundation programında 7 ders bulunuyor, minimum 1 yılda, ortalama 2 yılda tamamlanabiliyor.

3. GDL/CPE başarıyla tamamlandıktan sonra, hukuk alanında yüksek lisans yapmış adayların da alması gereken The Legal Practice Course (LPC)’a başvuru yapıyor. LPC’de alınacak dersler “Compulsory consists of litigation and advocacy, business law and practice, and property law and practice. Pervasive areas are those that should be considered in the context of the other areas of the course. They comprise professional conduct and client care, European Union law, revenue law, accounts and the Human Rights Act. Skills includes practical legal research, writing and drafting, interviewing and advising, and advocacy. Elective requires that three subjects are studied from a range of corporate and private client topics.” LPC 1 yılda tamamlanabiliyor.

4. LPC sonrası son aşama ise training contract olarak geçen stajyerlik programı. Adaylar Law Society tarafından küçük/büyük ölçekli hukuk firmalarına yerleştiriliyor. Stajyerlik de yine 1 yılda tamamlanıyor. Bu aşama da başarıyla tamamlandıktan sonra aday artık İngiltere’de avukatlık* yapabiliyor.


Hukuk eğitimini İngiltere’de almış mezunun İngiltere’de avukatlık yapabilmesi için;

Üstteki süreçten farklı olarak yapacağı bir adım bulunmuyor. Aksine eğitimini İngiltere’de tamamladığı için yukarıda belirtilen 1. aşamadaki akademik değerlendirmeye girmesi gerekmiyor. Yani GDL/CPE > LPC > Training Contract (stajyerlik) şeklinde ilerliyor süreç.

* İngiltere’de avukatlık ikiye ayrılmış; Solicitor ve Barrister. Solicitor olabilmek için Solicitors Regulation Authority’e başvuru yapılıyor. Barrister olabilmek için ise Bar Standards Board’a başvuru yapılıyor. Peki Solicitor ve Barrister arasındaki farklar nelerdir?

Solicitor,

* Daha çok dosya hazırlık işlemini gerçekleştirir,
* Tarafların anlaşmasıyla sonuçlanabilecek dosyaları alır,
* Alt kademe mahkemelerde davacı/davalıyı temsil edebilir,
* Üst mahkemelerde barrister’ı bilgilendiren kişi görevinde olabilir, temsil edemez.

Barrister,

* Solicitor’un hazırladığı dosyayla mahkemede davacı/davalıyı temsil eder,
* Üst mahkemelerde davacı/davalıyı temsil edebilir.

Kaynaklar