BİR AMERİKA HİKAYESİ

UNITED TOWERS YURTDIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI
BİR AMERİKA HİKAYESİ görseli
Kullanıcı ikonu Burçin ERDOĞAN
Tarih ikonu 18 Haziran 2019
BİR AMERİKA HİKAYESİ Görseli
‘Big Apple’ olarak bilinen New York City’den başlayıp Boston,  Boston Newton, Bristol, Cincinati, Dallas, St. Petersburg ve Tampa ‘da sona eren ELS merkezleri ziyaretlerimden söz edeceğim size.
 
Öncelikle gezi programım kapsamında olmamasına rağmen Newyork’ a Black Friday ‘de varma şansına eriştiğim için ve şehirden ne kadar etkilendiğimi anlatmak için biraz Newyork dan da bahsetmek isterim ;)
 
Okul ziyaretim olmamasına rağmen Newyork şehrinde geçirdiğim iki gün içinde yürüyerek ve kısa metro mesafeleri ile pek çok yer gezdim. Brooklyn köprüsü, Empire State, China Town, Little Italy, Rockefeller, Central Park, Özgürlük heykeli, Times Square vb. Çocukluğumdan beri izlediğim aklıma kazınmış pek çok filmin, dizinin içindeymişim gibi hissetmek, pek çok şarkıya ilham olmuş şehirde gezerken, meraklı, hayran ve şaşkın başım havalarda ve heyecanlı..kısa da olsa muhteşem bir tecrübeydi.  Bir tavsiye; Black Friday alışveriş sevenler için mükemmel bir fırsat..pek çok ünlü markayı çok uygun fiyatlara alabilir, kendinizi kaybedebilirsiniz J ayrıca ne zaman yolunuzu kaybetseniz neredeyse elinizden tutarak gideceğiniz yere kadar sizi götüren yardımsever insanları ile dünyanın en kalabalık en kozmopolit alanı. Toplu taşımacılık oldukça gelişmiş bu şehirde; ulaşımınızı rahatça sağlayabilir ya da kısa bir zamanınız varsa hop-on, hop off denilen turlarla indi bindi yaparak çok daha fazla turistik alanı kısa zamanda görebilirsiniz.
 
Newyork’dan Boston ‘a trenle geçmek çok rahat oldu, ortalama 3 saatlik rahat bir yolculukla yine başka bir büyülü şehre vardım. İlk defa Amerika tecrübesi yaşamama rağmen herhangi bir destek almadan Newyork şehrini birkaç günde keşfedip bir sonraki durağıma kendimi aktarmamdaki rahatlık aslında kendime güvenimi yerine getirdi, bu ülkede yabancı olmanın çok da zor olmadığını kozmopolit yapının bana kazandırdıklarını düşündüm. Öğrencilerimin de benzer tecrübelerden geçeceğini düşünerek kolay bir sistemde devam eden yaşayış benim içimi rahatlattı.
 
Boston, ‘ben bu şehirde yaşardım’ dediğim etkileyici şehir. MIT’nin, Harward’ın, Boston Üniversitesi’nin ev sahibi. Amerika’nın eğitim, sağlık ve finans merkezi. Şehrin modern yapısı ile tarihi dokusunun birlikte çok yakıştığı şehir. Kısa süreli kalacak öğrenciler için Boston Duck Tours ile şehri keşfedebilirsiniz.
 
Boston ELS, şehrin merkezinde mükemmel bir lokasyonda. Boston Common Park’ın tam karşısında olan okul binası, arkasına şehrin büyüleyici modern tarzını önüne ise muhteşem bir yeşil alanı almış. ELS Boston özellikle akademik alanda eğitim almak isteyen öğrenciler için ideal. Kendisine ait bir binada 14 sınıf ile hizmet veriyor, hemen yakınında kapalı bir pazar/market tarzı bir yer var. Ayrıca pek çok restoran ve kafe var öğrencilerin zaman geçireceği, yemek yiyebileceği. Aile yanı ve yurt konaklamaları ortalama 45 dakika toplu taşımacılıkla. Şehrin merkezinde olsun, her yere kolay ulaşayım diyen büyük şehir isteyen öğrenciler için çok ideal. Eğitim kalitesi ile ilgili öğrencilerle bir araya geldiğimde, herhangi bir olumsuz yaklaşımla karşılaşmadım. Ders saatleri dışında gözetmen eşliğinde gerçekleşen kendi kendine çalışma saatlerinin çok faydalı olduğundan bahsettiler hatta bu çalışma bir plan üzerinden yapılıyor ve gelişiminizde bir çizelge ile takip ediliyor dediler.
 
Bu merkezden çok yakın diğer bir merkeze, ELS Mount Ida’ya geçtim. Şehir merkezine sadece 15 dakika mesafede bir kampüs. Ücretsiz otobüs seferleri var, kampüs ile şehir merkezi arasında sizi metro istasyonuna bırakıyor ve gelişmiş metro ağı ile ulaşımınızı rahatça sağlayabiliyorsunuz. Hem Boston gibi büyük bir şehre yakın olup hem de kampüs de eğitim almak isterseniz harika bir lokasyon. Yine kampüste konaklama ve aile yanı opsiyonları sunuyor. Genellikle uzun dönem öğrencilerin tercih ettiği bir lokasyon. Kampüsü Aralık ayında kış gerçekten yüzünü göstermişken görmemize rağmen sıcak bulduk, söylenilene göre yaz aylarında görmeliymiş bir de;) Yine Türk öğrenci görüşü aldık, uzun dönem bir öğrenci, aile yanında kalıyormuş. Sonra yurda geçerim diye düşünmüş ancak aileyi çok sevmiş ve sürekli kalmaya karar vermiş. TOEFL hazırlık programları var ve IELTS test merkezi okul dolayısıyla sınavlara hazırlanmak isteyen öğrenciler için yine ideal bir merkez.
 
Ve Boston dan 1 saat 15 dakika mesafede ELS Roger Williams – Bristol. Her türlü donanıma sahip dört dörtlük bir kampus..Aile yanı ve yurt konaklama opsiyonları ile harika bir kampus tecrübesi yaşamak isteyen öğrenciler için. Akademik programları özellikle popüler bir merkez. ELS 2006 yılında beri bu kampüsü ev sahipliğinden yararlanıyor. Universite 4500 öğrencili küçük bir üniversite ancak mühendislik, mimarlık ve işletme alanlarında öne çıkıyor. Kampüste Squash kortundan, spor salonlarına, her türlü damak tadına uygun yemekler çıkaran kafeteryası ve yiyecek alanları ile içinde olmaktan çok mutlu olduğum bir kampüs olarak aklımda kaldı. Aile yanı ve yurt seçenekleri yine mevcut.
 
University of Cincinati, gördüğüm en görkemli kampüslerden bir tanesiydi.  Gerçek bir Amerikan kampüsü örneği, yürüyerek gezmekte zorlanacağınız büyük bir kampüs. ELS dil okulu üniversite derslerinin verildiği katlarda, aslında tamamen üniversite öğrenciyle birlikte eğitim alıyorsunuz. ELS ‘in üniversitenin kabul ofisi ile iletişimi oldukça kuvvetli. Bu durum pek çok ELS merkezinde aynı,  dil eğitimini tamamlayıp üniversite de lisans ya da yüksek lisans eğitime devam edecek öğrenciler için de ideal bir hal almış oluyor. Bir sonraki durağımız, hiçbir zaman görme fırsatım olacağını düşünmediğim şehir Dallas J Pek farklı hatırlamışım dizi ve filmlerden. Son yıllarda en çok yatırım yapılan eyalet Texas olunca Dallas şehri de bundan payını almış.
 
ELS University of Texas, Dallas şehir merkezine sadece 10 dakika mesafede yine harika bir kampüs de. University of Texas çok prestijli bir üniversite. ELS merkezi üniversite kampüsünde ve 11 sınıftan oluşuyor ancak, sınıf sayısını arttırma projelerinden de bahsettiler. Burası ortalama 50.000 öğrencili bir araştırma üniversitesi ve en önemli avantajı yaşam masraflarının diğer şehirlere göre daha uygun olması. ELS ‘in davetlisi olmama rağmen, University of Texas kabul ofisi de oldukça iyi ağırlayıp üniversite hakkında kabul koşulları vs gibi detaylı sunumlarda bulundular. Kovboy şapkalarını ve çizmelerini sadece Dallas Western store’lar da görebileceğimi öğrenmiş oldumJ Dallas şehir olarak yine oldukça gelişmiş bir Amerikan şehri, Texas eyaletinin en büyük şehri, öğrencilerin ders dışı saatlerde yapabilecekleri çok fazla seçenek var, ayrıca bu kadar büyük bir kampüste olup şehir merkezine bu kadar yakın olmak öğrencilere çok büyük bir özgürlük veriyor.
 
-4 derece Texas eyaletinden 30 derece Florida eyaletine geçmek de farklı bir tecrübe oldu. Florida eyaletinde ilk adresimiz Tampa oldu. Tampa İzmir ile kardeş şehirdir J ELS, Tampa da  üniversite kampüsünde bulunuyor. University of Tampa, ortalama 8000 nüfuslu özel bir üniversite. Aralık ayında 30 derece ile bizi karşılayan, iklimin sıcaklığı insanlara yansımış şehir. Universite kampüsünde eğitim alayım, aynı zamanda Florida’nın ılık ikliminden yararlanayım derseniz ideal bir opsiyon olarak değerlendirilebilirsiniz. Tampa ‘dan kısa bir seyahatle geçtiğim St.Petersburg!
 
The sunhine city ! sürekli güneşli şehir.  St. Pete olarak bilinen şehir, İngilizce öğrenirken yazın tadını çıkarabileceğiz bir seçenek.  ELS, St. Petersburg merkezi şehir merkezine 15 dakika mesafede olan Eckerd College ‘in içinde yer alıyor.  Özellikle genç öğrenciler için güvenli ve eğlenceli bir merkez. 15-16 yaşındaki öğrenciler için gençlik programları oldukça popüler. Kampüs içi ve aile yanı konaklama opsiyonları sunuyor. Yunus ve balina seyri her öğrencimizin gittiğinde yapması gereken harika bir aktivite!
 
10 günde 8 farklı ELS merkezini gördüğümde her öğrenci için ideal bir ELS merkezi olduğunu fark ettim. Hareketli ya da sakin yaşamayı tercih edenler, kampüs imkanı ya da şehrin sunduklarını tecrübe etmek isteyenler, soğuk hava sevenler ya da ben dört mevsim yaz severim diyenler…herkese uygun bir ELS merkezi vardır deyip sizlerinde bir ELS tecrübesi yaşamanızı dilerim.
 
Burçin ERDOĞAN
United Towers, İzmir Bölge Ofisi