//ZAMİRBEK ZAKİROV

Amerikalıların hayatını izleyerek geçirdim…

Bu program benim için çok zor başladı. Yeni pasaport almam gerekirdi. 2 ay uğraşarak alabildim. Mayısta Ankara’da yabancı öğrencilere vize hemen hemen hiç verilmedi. United Towers danışmanı beni uyarmıştı ama ben risk almaya karar verdim ve vize görüşmesine gittim ancak maalesef oradan beni memleketim Kırgızistan’a yönlendirdiler. Ülkeme de haziranın sonunda gidebildim. Çok endişelenmiştim; acaba gene mi vize vermeyecekler? Bütün çabalarım boşuna mı gidecek?

Bişkek’te vize çok kolay verildi. Ancak orada 10 gün kaybetmiş oldum. İstanbul’a tekrar 2 Temmuzda geldim. Acilen Amerika’ya uçak bileti aramaya başladım. Birkaç yerden sordum ama başarısız. Sonra da UT tekrar yardımıma geldi. Çok uygun fiyata tam çalışacağım yere kadar (Anchorage, Alaska) bilet bulabildiler.

3 Temmuz’da ben gitmeyi o kadar amaçladığım ülkedeydim! Çok çok sevinmiştim! Ama programa önceden katılan arkadaşların bazıları gibi bir kültürel sok yaşamadım. New York veya Los Angeles’e gitseydim belki yaşardım ama Anchorage’da değil. Küçük ve hoş bir şehir. İnsanlar konuksever ve güler yüzlü. Ama sadece bu kadar. Kültürel şok olmadı.

Çalıştığım yasama şartları beklediğim gibi zordu. İlk basta yaşadığımız yer çok çok kotuydu ama 3 gün sonra daha iyi bir apartmana taşındık. Yemek konusunda da bayağı sıkıntı çektim. Aslında yemek konusunda çok da titiz değilim. Daha önce böyle bir tecrübem vardı (Kırgızistan’dan Türkiye’ye geldiğimde) ancak Amerika’daki yemekler gerçekten beni memnun etmedi. Daha sonra alıştım tabii.

Çalıştığım ise gelince. İlk başta is çok sıkıcı gelmişti. Ama bu işin türüne göre değişiyormuş. Daha sonra ben freezer’e yani dondurucuya geçtim. Oradaki iş daha enteresan ve hareketliydi. Hem de daha az denetim vardı. Orada o zor koşullarda çalışırken birçok ülkeden arkadaş edindim. Belarus, Rusya, Filipinler, Türkiye, Slovakyalı arkadaşlarım oldu. Gerçekten çok iyi dostluklar edindim orada.

Yöneticiler de öğrencilerin dertlerine çok duyarlı idiler. Bizim çektiğimiz sıkıntılara hiç kayıtsız kalmadılar. Ellerinden geleni yaptılar.
Yaz mevsimi balık fabrikasında çalışarak çok hızlı geçti. Balık az ve Alaska’nın en büyük şehrinde kaldığım için çok boş zamanım vardı. Onu da şehri gezerek, alışveriş merkezlerine, lokantalara giderek, Amerikalıların hayatını izleyerek geçirdim.

Programdan memnunum. UT de çok yardımcı oldu bana. Size teşekkür ederim!

ZAMİRBEK ZAKİROV
GREAT PACIFIC SEAFOODS INC. – ANCHORAGE, AK – SUMMER 2006
ANKARA ÜNİVERSİTESİ
İŞLETME – 4. SINIF