Yurtdışında Üniversite Eğitimi

Lise mezuniyetinin ardından yurt içinde üniversite mi yoksa yurtdışında üniversite mi okumalıyım sorusu hepimizin yaşadığı bir süreçtir. Yurtdışında üniversite eğitimi son zamanlara yurtdışı üniversitelerin uyguladıkları kampanyalar ve tanıtımlar sayesinde oldukça popülerdir.

ÖSYM verilerine göre, Türkiye’de her yıl ortalama 1 milyon 500 bin öğrenci üniversite yerleştirme sınavına giriyor. Ancak sadece 275 – 300 bin öğrenci dört yıllık bir lisans programına kayıt olma hakkı elde edebiliyor. Bir adayın Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ, Bilkent gibi iyi bir üniversitede okuyabilmesi için başarı sıralamasında %1 lik dilime girmesi gerekiyor. Ön lisans programlarına yerleşen öğrencileri de yerleştirme sınavına giren toplam sayıdan çıkardığımızda 1 milyon civarında üniversiteye yerleşemeyen öğrenci kitlesi ortaya çıkmaktadır. Bu öğrencilerin bir kısmı bir sonraki yıl yapılacak olan yerleştirme sınavına katılmak üzere yeniden hazırlanırken, bir kısım öğrenci de gün geçtikçe popülaritesi artan yurtdışında üniversite alternatiflerini araştırmaya başlıyor. Yurtdışında üniversite okumanın artıları değerlendiriliyor ve yurt dışı eğitimi başka bir ülkede almak gündeme geliyor. Çoğu zaman Türkiye’deki bir özel üniversitenin eğitim maliyeti yurtdışında üniversitelerin eğitim maliyetleriyle eş değer oluyor. Özellikle ailenizden farklı bir şekilde, İstanbul Ankara gibi kaliteli eğitim kurumlarımızın bulunduğu illerde özel üniversite okumak, konaklama maliyeti ve eğitim maliyeti birleşince aynı maliyetler yurtdışında üniversite bulmak çok kolay oluyor. Şartlar bu noktada birbirine çok yakınken yurt dışı eğitim için yurtdışına gitmek çok daha mantıklı ve geçerli bir seçenek haline geliyor.
Bir çok sebepten dolayı artık yurtdışında üniversite eğitimi almak her geçen yıl daha da cazip bir seçenek haline geldi. Ancak yurtdışındaki üniversiteler ,ülkemizdeki üniversitelerden bir çok uygulama ve sistem faklılıkları ile ayrılmaktadır. Buna ek olarak, ülkelerin eğitim sistemleri de birbirinden farklılıklar göstermekte ve bu durum öğrencilerin karar verme ve kayıt aşamalarını zorlaştırmaktadır. İngiltere Üniversiteleri, Amerika Üniversiteleri, Almanya’da Üniversite gibi seçenekler adayların en çok düşündüğü seçeneklerdir. Kuşkusuz ki Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen bir öğrenci ile İngiltere’de üniversite ya da Amerika’da üniversite okumak isteyen öğrencilerin beklentileri birbirinden farklı olacaktır. En temel farkla Almanya’da üniversite okumak istene bir öğrenci Almancasını da iyi bir seviyeye getirmek istiyordur diğer yandan İngiltere’de üniversite ve ya Amerika’da üniversite okumak isteyen bir yurt dışı eğitim öğrencisi İngilizcesini ana dil seviyesine çıkarmak ister.

Her yıl binlerce Türk öğrenci lise eğitiminden sonra daha iyi bir gelecek ve iş için yurtdışında üniversite alternatiflerini araştırıyor. Yanlış yönlendirmeler, maliyet hesapları ve yanlış seçimlerden dolayı bir çoğu yurtdışı eğitim almaktan ve yurtdışında üniversite okumaktan vazgeçiyor veya mutsuz oluyor. Yurtdışında üniversite seçimi ve başvurusu şansa bırakılamayacak kadar hassas bir konudur.
Yurtdışında üniversite alternatifini düşünen her adayın aşağıdaki sorularla karşılaşması kaçınılmaz olacaktır.

• Yurtdışı eğitim benim için uygun mu?
Liseden yeni mezun olmuş biri olarak ailemden uzakta farklı bir ülkede yapabilir miyim?
• Hangi yurtdışında üniversite programın seçmeliyim?
• Seçtiğim yurtdışındaki üniversitenin YÖK denkliği var mı?
• Hangi bölge, hangi şehir yurtdışında üniversite eğitimi almam için daha uygundur?
• Beni yurtdışında üniversite okurken nasıl bir ortam bekliyor?
• Yurtdışında üniversite eğitimi alırken nerede barınacağım?
• Yapmayı düşündüğüm bu yurtdışı eğitimin aileme maliyeti ne olacak?
• Vize işlemlerini nasıl halledeceğim?

Uzman bir yurtdışı eğitim danışmanının kontrolünde bu soruların cevapları daha netlik kazanmış olacaktır. Yurtdışında eğitim almak için harcanacak zaman, para ve çabanın karşılığının alınmasında doğru yönlendirme çok önemlidir. United Towers yurtdışı eğitim danışmanlık şirketi kuruluşundan beri öğrenciyi sahip olduklarıyla en iyi yere ulaştırmayı ilke edinmiş, sunmuş olduğu kaliteli ve güvenilir hizmet, yurtdışında kurmuş olduğu geniş eğitim ortaklıkları ve Türkiye’nin dört büyük ilindeki yerel ofisleri ile en önemli yurtdışı eğitim kurumlarından biri haline gelmiştir. Üniversite gibi insan geleceğini çok büyük oranda şekillendiren bir eğitim dönemini uzman yurtdışı eğitim danışmanlarıyla detaylıca görüşmek ve sizin ve geleceğiniz için en faydalı yurtdışında üniversite programını belirlemek için United Towers yurtdışı eğitim danışmanlığı bölge ofislerimizde sizlerle buluşmayı ümit ediyoruz.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map