Yurtdışında Dil Eğitimi Konaklama

Yurtdışı eğitim sürecinin en önemli noktalarından biri de konaklamadır. Sağlıklı ve başarılı bir yurtdışı eğitim süreci için öğrenci ne tür bir yurtdışında konaklama opsiyonunda mutlu olabileceğini düşünmeli özel isteklerini yurtdışı eğitim danışmanı ile paylaşmalı ve ona göre bir yurtdışında dil eğitimi kuruluşu tercihinde bulunmalıdır.

Konaklama Seçenekleri

Yurtdışındaki her dil okulu kendi bünyesinde öğrencilere Aile Yanı Konaklama, Öğrenci Evlerinde Konaklama, Yurtlarda Konaklama, Apartman Dairelerinde Konaklama, Otel veya Pansiyonda Konaklama şeklinde farklı konaklama alternatifleri sunmaktadır. Öğrenciler gidecekleri yurtdışı dil okulları seçeneklerini yurtdışı eğitim danışmanları ile belirlerken mutlaka konaklama ihtiyaçlarını da düşünmeli ve yurtdışında dil okulu tercihlerini dil okullarının sağlamış oldukları konaklama alternatiflerine göre yapmalıdırlar. Çünkü bazı dil okulları tüm konaklama alternatiflerini yurtdışı dil eğitimi programına katılan öğrencilerine sunarken bazı dil okulları yalnızca aile yanı konaklama seçeneğini sunabilmektedirler. Gitmek istediğiniz yurtdışında dil okulu programını seçerken, o dil okulunun sağladığı konaklama imkanlarıyla birlikte değerlendirme yapmalısınız.

United Towers ile Yurtdışında Dil Eğitimi alan öğrencinin talebine ve de dil okulunun sunumuna bağli olarak konaklama tipleri yarim pansiyon, tam pansiyon veya Self-catering (Yemek dahil olmayan) seklinde sunulmaktadır. Şimdi bu konaklama türlerini detaylıca açıklayalım.

  1. Aile Yani Konaklama: (Homestay) Yurtdışı eğitim için gidilen ülkenin kültürünü daha yakından tanımak o kültürden insanlarla aynı ortamı paylaşmak ve daha doğru yabancı dil  pratiği yapabilmek için aile yani konaklama ideal bir alternatiftir. Aileler dil okulları tarafından belirli kriterlere göre özenle seçilmiştir. Öğrenciler aile yanlarında tam pansiyon ya da yarım pansiyon şeklinde kalabilirler. Aile yanı konaklama opsiyonunda bazı dil okulları çift kişilik konaklama seçeneği de sunmaktadır. Genel olarak aile yanlarında internet erişimi bulunmakta olup bazı aileler bu hizmet için extra ücret talep edebilmektedir. Aile yanı konaklama seçeneğinin diğer konaklama seçeneklerine göre bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Aile yanında konaklayarak yurtdışında dil eğitimi aldığınız ülkenin aile yaşantısı ve günlük hayatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, günün her anında yabancı dilinizi kullanma ve geliştirme imkanı bulabilirsiniz. Ancak aile yanında konaklarken yurtlarda konaklayan öğrenciler gibi toplu bir ortamda bulunma imkanınız olmaz, dünyanın her bir yanından yurtdışında eğitim almak için gelen öğrencilerle okulda ve dışarıda birlikte olabilirsiniz.
  2. Yurt Konaklama: (Student Residence) Yurtdışındaki dil okullarının kendi yurtları veya o şehirde bulunan üniversite yurtlarında sağlanan konaklama opsiyonunda odalar genelde tek kişilik olup bazı yurtlar özel bazıları ise paylaşımlı banyo imkanı sunmaktadır. Her yurtta en çok 6 öğrencinin ortak kullanımına sunulan mutfak bulunup öğrenciler kendi yemeklerini pişirebilmektedirler. Yurt konaklama oldukça eğlenceli ve rahat olmakla birlikte fiyatların aile yanı konaklamaya göre pahalı olması ve yerel halkla pratik imkanı olmaması dezavantajlarıdır. Odaların temizliği görevliler tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Hemen hemen her yurtta kablosuz internet erişimi mevcuttur. Yurtta konaklayan öğrencileri daha eğlenceli ve hareketli bir konaklama yeri beklemektedir. Fakat her şeyin bir dezavantajı olduğu gibi yurtlarda da homestay aile yanı konaklama kadar rahat bir ortamınız olmayabilir.
  3. Öğrenci Evleri (Student Houses) Okullar tarafından sunulan bu evlerde farklı milletlerden 5-7 öğrenci tek kişilik veya çift kişilik odalarda konaklarlar. Ev ile yurt arası bir çözüm olan bu alternatifte öğrenciler kendi yemeklerini yapmak ve evin genel düzenini sağlamakla yükümlüdürler. Bu konaklama tipi daha fazla milletten ögrenciyle tam bir uluslararası ortamda yaşamak isteyen ve bağimsizliğina düşkün öğrenciler için oldukça uygundur.
  4. Apartman Daireleri: (Shared Flats) Bazı yurtdışı dil okulları uluslararası öğrenciler için apartman dairesinde konaklama alternatifi sunmaktadır. Bu sayede aynı daire içinde yaşayan farklı kültürden küçük bir öğrenci grubu öğrendikleri dilde konuşmak zorunda kalacaktır, böylece bu dili konuşma konusunda cesaretlenecek ve dil pratiklerini daha hızlı ilerletebileceklerdir. Aynı zamanda farklı kültürlerden insanlarla unutulmaz arkadaşlıklar kurabileceklerdir. Apartmanlar bulunulan ülkenin tarzına uygun ve öğrencilerin rahat edebilecekleri şekilde döşenmiştir. Dairelerde tam donanımlı mutfak ve banyolar mevcuttur. Odalar tek kişilik veya paylaşımlıdır, öğrenciler istedikleri şekilde kendi yemeklerini pişirme imkanına sahiptir ancak dışarda yemeyi tercih eden öğrenciler için yakin çevrede kafe veya restoranların bulunmasına dikkat edilmektedir.
  5. Öğrenci Otelleri / Pansiyonlar: Bazı dil okulları konaklama alternatifini daha geniş tutarak öğrencilerine okula yakın bölgelerde bulunan otel veya pansiyonlarda konaklama imkanını da sunmaktadir. Bu tip konaklama okuldan sonra tek başına vakit geçirmek isteyen öğrencilere hitap eder. Odalar genel olarak tek kişiliktir, otel seçimi öğrenciye bırakılır ve ister tam ister yarım pansiyon şeklindeki rezervasyon işlemleriniz United Towers yurtdışı eğitim danışmanlığı tarafından dil okuluna yaptırılır.

Yukarıda açıklandığı gibi her yurtdışında konaklama seçeneğinin diğer konaklama tiplerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Ve bütün yurtdışı dil okulları her konaklama seçeneğini dil okulu öğrencilerine sunamamaktadır. Dil okulu ve konaklama seçeneği kombinasyonlarını tartışmak, yurtdışında dil eğitimi aldığınız süre boyunca sizler için en uygun konaklama seçenekleri hakkında fikir alışverişi yapmak için United Towers yurtdışı eğitim danışmanlığı ücretsiz danışmalık hizmetleriyle yanınızda!

Neden Yurtdışında Dil Eğitimi başlıklı konuyu da okuyabilirsiniz.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map