//YUNUS E.

Cesaret gösterip yaşamadıkça inanmanız mümkün değil…

Work and Travel programı benim için çok iyi bir deneyim oldu. Yeni bir ülke, yeni bir şehir, pek hâkim olmadığım bir dil…

Burada karşılaştığım hemen hemen her şey benim için bir ilkti. Doğal olarak başta biraz zorlandım. Uyku düzenimden tutun yediğim yemeklere kadar birçok şeyi değiştirmek zorunda kaldım. Sonra süreç içinde yeni düzenime alıştım. Türkiye’de İngilizceyle uğraşıyordum ama buraya geldiğimde dil konusunda yeterli olmadığımı gördüm. Bu durum bana dilin masa başında, sözlükle ya da kurslarla değil o dili konuşan insanların arasında, onlarla konuşarak öğrenileceğini gösterdi. Farklı kültürden farklı inançta insanlarla tanışma imkânı buldum. Benim çok önemsediğim şeylerin onlar için çok önemli olmaması, onların önemsedikleri şeylere benim dikkat etmiyor olmam bana aslında bir şeylerin kendi öz değerlerinin dışında bizim onlara yüklediğimiz anlamlarla değerlendiğini ya da değersizleştiğini öğretti. Farklı kültürdeki arkadaş sayım artıkça kendi kültürüme daha fazla bağlanmaya başladım. Çünkü benim kültürümle inançlarımla ilgili sorularını yanıtlayabilmem için benimde kendimi sorgulamam gerekti.

Daha sonra arkadaşlığımız ilerledikçe başta farklı olarak algıladığım şeylerin azaldığını gördüm. Galiba insanla ilgili olan şeyler her yerde aşağı yukarı aynı. Yeter ki biz önyargılarla değil hoşgörüyle yaklaşmayı bilelim. Belki biraz garip gelecek ama burada farklı kültürdeki bazı arkadaşlarımla anlaştığım kadar kendi kültürümdeki bazı arkadaşlarımla anlaşamıyorum. Daha önce televizyonlarda sinemada gördüğüm yerleri görmem bana dünyanın aslında o kadar da büyük olmadığını gösterdi. Burada aynı zamanda çalıştığımız için iş hayatı konusunda bazı tecrübeler kazanma fırsatı buldum. Örnekleri çoğaltmak mümkün ama buraya gelme cesareti gösterip bu deneyimleri yaşamadığınız sürece inanmanız mümkün değil. İlk yıl büyük kaygılarla geldiğim Amerika’ya tekrar gelebilmek için bu yıl bütün imkânlarımı zorladım. Sadece bu örnek bile programın ne kadar yararlı olduğunu anlatmaya yetiyor bence.

YUNUS E.
MOREYS PIERS – WILDWOOD, NJ – SUMMER 2008
GAZİ ÜNİVERSİTESİ
İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ – 4.SINIF