Yeni Zelanda Pratik Bilgiler

Yeni Zelanda’da part time çalışabilir miyim?

Dil eğitimi amacıyla giden öğrencilerin 24 hafta kayıt yaptırmaları koşulu ile ve IELTS sınavından 5.5 sınav skorunu almaları durumunda  part-time çalışma izinleri bulunmaktadır.

Sağlık Sigortası yaptırmam gerekiyor mu?

Her ülke gibi Yenı Zelanda’da sağlık sigortası zorunludur. Dilerseniz okul aracılığı ile gitmeden yaptırabilirsiniz ama eğer yaptırmadıysanız da gider gitmez orada yaptırmanız gerekir.

Sağlık sigortası neleri kapsar?

Bunun için yaptırdığı sigortanın poliçesine bakmak gerekir. Ancak genellikle bu tarz poliçeler kronik rahatsızlıkları (astım vb.) ve diş rahatsızlıklarını kapsamayabiliyor.  O nedenle gitmeden bu gibi alanlarda kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz

Pasaportumun süresi biter ve biraz daha orada kalmak istersem orada uzatabilir miyim?

Yenı Zelanda’daki Türk Büyükelçiliklerınden kolaylıkla uzatabilirsiniz.

Yeni Zelanda’nın elektrik uygulaması nasıl?

Yeni Zelanda’Daki prizler 240 V’tur. Buradaki elektrikli aletler oradaki prizlerde kullanmak çok mümkün olmaz. Ancak orada dönüştürücü adaptör bulabilirsiniz.

Alkol kullanabilir miyim?

Yeni Zelanda’da 18 yaş ve üzeri herkes lisanslı alışveriş yerlerinden alkol satın alabilir. Ancak 18 yaş altındakilerin halka açık bir mekanda alkol kullanması yasaktır.

Orada telefonla nasıl iletişim sağlayabilirim?

Yeni Zelanda’da başlıca telefon şirketleri şunlardır: Telecom, Telsraclear ve Vodofone. Gitmeden buraaki vodofone şubelerinden oradaki tarifeler ve fiyat uygulamalarla ilgili bilgi isteyebilirsiniz. Bunun dışında kartla çalışan telefonlar var her yerde. Marketlerden 5-100$ arasında alabilirsiniz.

Yeni Zelanda’da part time çalışabilir miyim?

Yeni Zelanda’da en az altı aylık bir dil eğitimine kayıt yaptıran ve IELTS 5.0 (orta) seviye ve üzerinde İngilizce bilen öğrenciler haftada 20 saate kadar çalışabilmektedir.

Uzatılabilir vize almak için en az ne kadar süre gitmem gerekir?

Yeni Zelanda’da 3 aydan fazla süreyle eğitime giden öğrenciler ne kadar süre giderlerse gitsinler vizelerini uzatmak için başvuru yapabilmektedir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map