Yeni Zelanda’da Yaşam

İklim: Yeni Zelanda Güney yarımkürede yer aldığı için iklimler Kuzey yarımküreye göre tam tersidir. Yılın en sıcak ayları Ocak ve Subat’tır. Kış mevsiminin en soğuk dönemi Haziran, Temmuz ve Ağustost’ur. İklim özellikleri bakımından kış ayları nemli ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Genel olarak Yeni Zelanda’da ılıman ve yumuşak bir iklim hüküm sürmektedir.

Sağlık Sistemi: Yeni Zelanda’da sağlık standartları oldukça yüksektir. Öğrenciler kendi sağlık sigortalarını karşılamak zorundadır. Bu yüzden uluslararası öğrencilerin ülkeye gitmeden önce sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur. Vize görüşmesi sırasında 24 aydan uzun süreliğine ülkeye giden öğrencilerden sağlık sigortası da istenmektedir.

Çalışma Koşulları: Yeni Zelanda yaşam standardı yüksek olan bir ülkedir ve işsizlik oranı oldukça düşüktür. Hükümet öğrencilere ekonomik açıdan rahatlama sağlayan ve yaşam masraflarını ve günlük giderlerini sağlamada yardımcı olan çalışma hakkını tanımıştır. Öğrenciler haftada 20 saate kadar çeşitli işlerde calişabilmektedir. Fakat calışma izni alabilmek için 6 aydan uzun kayıt yaptırmak ve IELTS sınavından 5.5 puanı almak gereklidir.

Para Transferleri ve Banka: Yeni Zelandanın para birimi NZ$ dır. Uluslar arası işleme açık kartlarınızı Yeni Zelanda’da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her sehirde ve kampüslerde ATM ler bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da bankacılık oldukça gelişmiştir. Alışveriş merkezlerinde önde gelen kredi kartlarından hepsini kullanabilirsiniz. Oraya gittiğinizde kendinize hesap açtırabilirsiniz. Bankaların otomatik para çekme  makınalarından  günlük para çekme limiti bankaya göre değişmekle beraber genelde 550NZ$ dır.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map