//YASİN Y.

Size orada yaz boyu edindiğiniz tecrübeler ve gezip gördükleriniz kar kalıyor…

Work And Travel. Avrupa`daki öğrencilerin Amerika`ya gidip hem çalışıp hem gezerek oradaki insanları ve yaşam tarzını tanımak. İngilizcelerini geliştirmek için düzenlenmiş çok yararlı bir program.

Türkiye de bu programa katılan ülkelerden biri. Ben de bir üniversite öğrencisi olarak bu programa son iki yıldır katılıyorum ve bu programdan çok memnunum.

Bu program sayesinde ulaşılması çok zormuş gibi görünen €œrüyalar ülkesi Amerika’ya gidebiliyor. orada görmek istediğiniz birçok yeri gezip görebiliyorsunuz. Hem de orada aynı zamanda çalışıp paranızı da çıkardığınız için toplamda bu programın size hiç bir maliyeti olmuyor. Orada çalışmanın hem masraflarınızı çıkarmak açısından. hem de Amerika`nın sosyal hayatında aktif olarak bulunmak ve İngilizce`nizi geliştirmek açısından büyük yararı var. Ben orada şimdiye kadar restaurant. alış-veriş merkezi ve eğlence parkları gibi yerlerde çalıştım. Work and Travel`da genelde bunlara benzer yerlerde çalışıyorsunuz. İş ortamı şartları bir öğrencinin çalışması için uygun oluyor. yani öyle ağır işlerde çalışmıyorsunuz. Amerika`nın yaşam standardı bizden çok daha yüksek olduğu için aldığınız ücret. orada bulunduğunuz sürede rahat bir şekilde geçiminizi sağlamaya. fazla abartmamak şartıyla birkaç büyük şehir de dahil olmak üzere gezmeye. burada aracı şirkete ödediğiniz ücreti ve uçak bileti ücretini karşılamaya yetiyor. Size orada yaz boyu edindiğiniz tecrübeler ve gezip gördükleriniz kar kalıyor. Ben son iki yaz tatilimi orada geçirdim. Oklahoma City ve Salisbury-Maryland`te kaldım. New York. Washington D.C.. Ocean City. Dallas. Houston. Las Vegas`ı gezdim. özellikle New York ve Las Vegas mutlaka görülmesi gereken çok güzel yerler.

Tabi ki her şey de istediğiniz gibi gitmeyebilir. Her an çıkabilecek aksiliklere de hazırlıklı olmalısınız. Fakat hiçbir şey moralinizi bozmasın. Çünkü canınızı sıkabilecek şeyler. size orada olmanın vereceği güzelliği unutturacak kadar büyük olmayacaktır. öncelikle unutmayın ki. orada kendi ülkenizde değilsiniz. bir çok şey burada olduğundan daha farklı. İnsanlarla ilişkilerinizde daha dikkatli olmalısınız. Orada yaşamaya başlayınca. bir müddet sonra siz de alışırsınız. Mesela Amerikalıların soğuk insanlar olduğu ve daha çok bireysel yaşadığı söylenir. Bu kısmen doğru olsa da. onlar görünüşte de olsa çok daha nazik ve sıcaklar. Hiç tanımadığınız yoldan geçen biri size durup dururken selam verebilir. bu çok normal bir şey. Siz de ona selam verebilirsiniz. özellikle çalıştığınız yerde daima güler yüzlü olmalısınız. Yabancıları pek sevmeyen Amerikalılar olabileceği gibi. çok sevenleri de var. Onlarla da iyi arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Amerika`nın hemen her yerinde bir Türk`e rastlayabilirsiniz. Onlardan da bulunduğunuz yer hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak kimseye gereğinden fazla güvenmeyin. Bu durum her milletten insan için geçerlidir. Hemen her yerde polis veya güvenlik vardır. siz kimseye bulaşmadıktan sonra kimse size kolay kolay bir şey yapamaz. Yine de dikkatli olmakta fayda var tabi.

Sonuç olarak bu program sayesinde Amerika`ya giderek daha önce yaşamadığınız bir çok güzel şey yaşayabilir. hiç görmediğiniz ve belki de bir daha göremeyeceğiniz değişik yerleri görüp gezebilir ve çok keyifli bir yaz geçirebilirsiniz.

YASİN Y.
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ