Yaşar Kaya | Debrecen Üniversitesi

Yurt dışında eğitim almak nasıl bir duygu mu? Getirdikleri ,size kattıkları ve hayata bakış açınızın nasıl degiştiğini görmek mi istiyorsunuz? O halde mutlaka giden arkadaşlarımızdan gelen izlenimleri atlamadan bence okuyunuz. Çünkü herkesin anlatacak çok güzel anıları olduğuna inanıyorum. Yurtdışında kendime göre doğru ülkede, doğru yurtdışında üniversite eğitimi almak için çok araştırma yaptım ve sonunda uygun olan Macaristanda üniversite programına karar verdim. Debrecen Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliğinde okumak istiyordum. 2008 yılında buraya geldim ve şu an ikinci sınıf öğrencisiyim ve ümit ediyorum seneye son sınıf öğrencisi olacağım. Çünkü burada lisans eğitimi diğer bir çok Avrupa ülkesi gibi 3 ile 3.5 yıl arasında değişiyor. Yurt dışı eğitim için doğru adres olduğu kanaatindeyim. Macaristan’da üniversite yurtdışı eğitim programına gelmeden önce hiç tereddütüm yoktu; çünkü macarlar gerçekten bizler gibi. İnsanları yardımsever güleryüzlü ve yabancılara özellikle türklere bakış açıları her yönden çok iyi.

Her kıtadan her ülkeden bir çok öğrenciye rastlamak mümkün ve arkadaşlık etmek onlarla gerçekten çok zevkli zamanın nasıl geçtiğni anlayamazsınız bile. Çünkü farklı dilden farklı renkten insanlarla sohbet etmek oldukça eğlenceli ve zevkli. Macaristan’da üniversite okurken şehirde boş vakitlerinizi geçirecek bir çok olanak var ama ders çalışmaktan vakit bulursanız vakit geçireceğiniz bir çok yer var. Kafeler, restoranlar, sinema, tiyatro, alışveriş merkezleri, bowling, bilardo salonları, gece klubleri… Ayrıca okul içerisinde de sosyal aktiviteler için çok fazla seçenek var. Bunların başında spor tesisleri geliyor. Kapalı ve açık spor tesislerinde bir çok sporu yapmak mümkün.

Üniversitenin eğitim kalitesi gerçekten iyi diyebiliriz; çünkü çok fazla yabancı öğrenci burayı tercih ediyor ve tıp bölümleri başta olmak üzere bilimler ve mühendisikleri oldukça iyi.Yaşam çok fazla pahalı değil burda.Mobilyalı 3 odalı ev ortalama 250 euro ayrıca giderlerde var elektrik su gaz gibi aylık 150 euro civarında max. 12 euro ödeyerek bir ay boyunca otobüs ve tramvaya bedava binebilirsiniz.Ayrıca gezmeyi ve yeni yerler keşmetmeyi sevenler için üniversite çok sıklıkla bir çok Avrupa ülkesine ya da Macaristan’ın diğer şehirlerine geziler düzenliyor. Çoğunlukla yabancıların katıldığı bu gezilerde çok güzel dostluklar oluşuyor ve farklı kültürler tanıtılıyor.

Yaşar Kaya
Macaristan’da Üniversite

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map