//WAT PROGRAMINDA KÜLTÜR FARKLILIKLARI

Work and Travel Programında Kültür Farklılıkları

Amerika’dasınız, tüm işlemleriniz tamamlandı ve yorucu bir yıldan sonra artık olmak istediğiniz yerdesiniz. İnsanların toplu taşıma yerine sürekli araçlarını kullandıkları, benzinlikten benzini kendiniz aldığınız, burada lüks olarak görülen birçok peynir türünün süpermarketlerde ucuz olduğu, içecek alışkanlıklarınızı değiştirecek kadar çeşidin olduğu, akşamları 7 Eleven’ın önünde içeriden alınmış kahveler ile kapı önünde muhabbete dalanların yaşadığı bir coğrafya aslında Amerika. Ve kültürel olarak birçok fark var aramızda.

İlk haftalarda bu kültür farkına adapte olmak gerekiyor, çünkü yan odanızda kalan Bulgar veya Çinli arkadaşlarınız ile anlaşabilmenin en önemli yolu bu, açıkçası onlar için de öyle.

İnsanların buradan göründüğü aksine, her fırsatta size yardımcı olmak istemeleri size iyi hissettiriyor, evinizden 10 bin kilometre uzakta olduğunuzun onlar da farkındalar. Siyahların İngilizcesini çözmeye başlamak ilk göreviniz oluyor, daha sonra arkadaşlıkların buradakinden farklı olmadığına, aramızdaki benzerliklerin aynı duygulardan kaynaklandığına, dili iyi konuşmanın size ne gibi katkılar ve sosyal hayat sağladığına tanık oluyorsunuz.

Düzenli bir işiniz oluyor ve bu, öğrencilik döneminden sonra sizi zorlayacak etkenlerden biri olsa da, Paycheck’i elinize aldığınızda, tüm alışveriş ve gezi hayalleriniz canlanıyor. Amerika’da olabildiğince gezip yeni yerler görmenin, arkadaşlarınızla beraber planlar yapmanın, eğer yalnız gittiyseniz de orada tanıyacağınız yeni insanları planlarınıza ortak etmenizin güzelliği gerçekten paha biçilemez.

Üniversite hayatınızın en eğlenceli yazlarından biri olacağı Work & Travel programı, size yeni ufuklar kazandıracak ve yeni insanlar ile sosyal ağınızı genişletecek imkânlar sunuyor.

Tüm bunları deneyimlemek, emin olun ki üniversite hayatınızda yapacağınız en güzel etkinlik olacak ve aklınızda şu soru ile Türkiye yolunda olacaksınız: “bu arada dönüş uçağını kaçırabiliyor muyuz acaba?”

Semih Eser