//WAT PROGRAMINDA GARSON OLMAK

Work and Travel Programında Garson Olmak

Macera dolu Work and Travel programında her öğrencinin hayali garson olup yaz boyunca bahşiş almaktır. Aslında ilk bakışta hem pozisyon olarak bu programın en üst seviyesinde gösterilen bir Work and Travel işi, hem de karizması olan bir iş olarak değerlendirilir.

İş fuarlarından server pozisyonları öncelikli olarak bakılır, iş profili okunur, nasıl bir restaurant, kafe olduğu araştırılır ve ona göre karar verilir… Karar aşamasına gelindiğinde garson olmak isteyen öğrencinin İngilizce seviyesi gayet iyi olabilir ve hatta iş fuarına katılıp o işi almış da olabilir. Bunların dışında garson olabilmek için kişisel bir beceriye ve deneyime sahip olmanız gerekmektedir. Tüm bu özelliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, o zaman 2 haftalık bir oryantasyon eğitiminden sonra gayet iyi bir garson olarak calışabilirsiniz demektir.

Amerika’ya varmadan önce işyerindeki menü mutlaka öğrenilmelidir. Bunun faydasını işyerine gittiğinizde göreceksiniz. Patronunuz size bunu bu şekilde yapacaksın, şunu şu şekilde servis etmelisin diye belirttiğinde sizin vereceğiniz cevaplar işverenin gözünde bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterecektir.  İlk 2-3 hafta her WAT öğrencisinin yaşayacağı gibi alışma evresi şeklinde geçecektir. Garsonlar için bu evre aslında avantajdır çünkü 2-3 hafta içerisinde menüyü tamamen anlamış olacaksınız. Sizlere tavsiyem menüde yazanları mutlaka yazarak çalışmanızdır. Sabırlı olmanız ve sizden önce işe başlamış olan garsonları gözlemlemeniz oryantasyon sürecinde faydalı olacaktır.

Türk misafirperverliğini garson olarak çalışırken mutlaka göstermek her Work and Travel öğrencisinin vazgeçilmezi olacaktır. Müşteriniz sipariş vermek için sizi çağırdığında sadece 20 saniyelik kısa bir muhabbet onlar için çok önemli olduğu için bu, sizin alacağınız bahşişe de yansıyacağından emin olabilirsiniz. Küçük bir tavsiye: servis yaparken sunduğunuz yemek veya içeceklerde mutlaka terazinin müşteri tarafının ağır basmasına dikkat edin.

Work and Travel iş alanlarında hangi iş seçeneğini seçerseniz seçin, mutlaka sizin özelliklerinizle doğru orantılı olsun. Ve Türk misafirperverliğinin hizmet verirken mutlaka size avantaj sağlayacağını asla unutmayın.

Maceraya hazırsanız siz de bu maceraya katılın ve bu deneyimi mutlaka yaşayın!

Hayri Erleblebici