//PROGRAM ORYANTASYONU

Program Oryantasyonu

Programınız başlamadan önce detaylı bir oryantasyon alarak hem teknik konular hakkında hem de dikkat edilmesi gereke her şey hakkında tam bilgi sahibi olmak hem çok önemli hem de zorunludur.

Sizleri gerekli ve yeterli bilgi ile donatabilmek için hazırlanmış  ve tamamlamanız gereken ZORUNLU CIEE ORYANTASYONU ile birlikte UT PROGRAM ORYANTASYONU ve UT KATILIMCI REHBERİ ile ilgili açıklama ve linkleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

1. ZORUNLU ONLINE CIEE ORYANTASYONU

Amerika’ya UÇMADAN ÖNCE ZORUNLU PROGRAM ORYANTASYONUNU tamamlamış olmanız gerekmektedir. Oryantasyonunuzu tamamen ONLINE olarak alabileceksiniz.

Her katılımcıya sistemdeki program başlangıç tarihinden 30 gün önce CIEE tarafından ONLINE ORYANTASYON e-maili gönderilecektir. Bahsedilen e-mail, oryantasyon linkini (http://onlineorientation.ciee.org), oryantasyon için kullanıcı adınızı (DS-2019 NUMARANIZ) ve parolanızı (TÜRKÇE KARAKTER KULLANMADAN BÜYÜK HARFLERLE SOYADINIZ) içerecektir.

Her öğrenci bu oryantasyonu tamamlamak ZORUNDADIR. Oryantasyonunuzu yukarıda bahsedilen e-mail CIEE’den gelmeden de yine yukarıda parantez içerisindeki açıklamalarda belirtildiği gibi oryantasyon sayfasına girerek tamamlayabilirsiniz. Lütfen online oryantasyon ile ilgili aşağıdaki ÖNEMLİ açıklamalara dikkat edin:

- Oryantasyon, programın US DEPARTMENT of STATE tarafından konulmuş, tamamlanması zorunlu bir parçasıdır. Her katılımcı bu ONLİNE oryantasyonu Amerika’ya gitmeden önce tamamlamak zorundadır. Oryantasyonunu tamamlamadan Amerika’ya uçan öğrenciler sınırdan geri döndürülebilirler ve programları CIEE tarafından iptal edilebilir.
– Oryantasyon MUTLAKA Amerika’ya gitmeden ÖNCE tamamlanmalıdır.
– Oryantasyon İNGİLİZCEDİR.
– Oryantasyonu tamamlamak için gerekli siteye http://onlineorientation.ciee.org linkinden ulaşabilirsiniz. Kullanıcı adınız DS-2019 numaranız (DS-2019 formunuzun sağ üst köşesinde yer alan N00… diye başlayıp devam eden numaradır), parolanız ise soyadınızdır (Türkçe karakter kullanmadan ve büyük harflerle)
– Oryantasyon 5 bölümden oluşmaktadır. Oryantasyonun tamamlanması için her aşamada karşınıza gelecek tüm aktiviteleri tamamlamanız gerekmektedir.
– Aktiviteleri tamamlamadan, sonraki bölümlere geçmeniz için gerekli tuşlar açılmayacaktır.
– Tüm oryantasyonu tek seferde tamamlamak zorunda değilsiniz. Yapmış olduğunuz her aşama otomatik olarak sistem tarafından kaydedilecektir. Sıkıldığınızda ya da yeterli vaktiniz olmadığında çıkış yapabilir ve daha sonra tekrar giriş yaptığınızda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
– Her bölüm ortalama 20 dakikanızı alacaktır. Ama bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. Kendinize, her şeyi dikkatle tamamlayıp anlamanıza yetecek zamanı ayırdığınıza emin olun.
– Bazı aktivitelerin “Optional” olarak işaretlenmiş olduğunu göreceksiniz. Bu aktiviteleri tamamlamak zorunda değilsiniz ama her şeye tam olarak hakim olabilmeniz için zorunlu olmayan “Optional” aktiviteleri de tamamlamanızı tavsiye ederiz.
– Oryantasyondaki aktiviteleri tamamlamak için bir sıra takip etmek zorunda değilsiniz ama birşeyleri atlamamak için sıra ile gitmenizi tavsiye ederiz.
– Oryantasyon sayfasına girdiğinizde karşınıza yukarıdaki açıklamalara benzer açıklamalar çıkacaktır. Okuduktan sonra sağ köşesindeki çarpıya basıp kapatın ve başlayın.

Tüm bölümleri bitirdiğinizde ZORUNLU ONLINE CIEE ORYANTASYONU’nuz başarı ile tamamlanmış olacaktır.

2. UT WAT PROGRAM ORYANTASYONU

ZORUNLU OLINE CIEE ORYANTASYONU’nun yanı sıra tamamlamanızı istediğimiz bir de izlemesi kolay ve öğretici bir TÜRKÇE sunum hazırladık. Lütfen aşağıdaki linke tıklayarak bu sunumu bilgisayarınıza indiriniz ve dikkatle tamamlayınız.

UT WAT PROGRAM ORYANTASYONU

3. UT WAT KATILIMCI REHBERİ

Bu rehber, Amerika’ya gidişinizden programınızın bitimine kadar geçecek, hatta Türkiye’ye dönüşünüzden sonra devam edecek süreç içerisinde dikkat etmeniz gereken konuları ve ihtiyaç duyacağınız bilgileri bir arada bulunduran bir referans kaynak olarak, siz değerli WAT katılımcılarımız için hazırlanmıştır.

ZORUNLU ONLINE CIEE ORYANTASYONU ve UT WAT PROGRAM ORYANTASYONU’nu destekleyici bir referans kaynak olan bu rehberi lütfen çok dikkatle okuyunuz. Katılımcı rehberine ulaşma için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

UT WAT KATILIMCI REHBERİ