//WAT 2019 İŞ FUARLARI

2019 Programı İçin İş Görüşmeleri

Linkler EYLÜL ayında güncellenmeye başlar ve sezon boyu güncellemeler sürekli devam eder. Lütfen belirli aralıklarla kontrol etmeye devam edin.

Sayfalarımızı daha verimli inceleyebilmeniz için hazırladığımız İş Fuarları Nasıl İncelenir? dokümanına ulaşmak için tıklayınız.

WAT 2019 iş görüşmeleri sayfaları:

2019 Sezon Boyu CIEE Virtual Recruits - Güncellenmeye devam edecektir
2019 Sezon Boyu CIEE Virtual Roadshows – Güncellenmeye devam edecektir
2019 Sezon Boyu CIEE Portland Virtual Roadshows – Güncellenmeye devam edecektir

Lütfen aşağıda yer alan CIEE İşe Alım ve İş Değiştirme Kuralları‘nı dikkatle okuyunuz. İş yerleştirmesinde ve sonrasında bu kurallar bağlayıcıdır. Bu dokümanın pdf haline ulaşmak için tıklayınız.

İşe Alınma Kuralları

Work & Travel USA programına CIEE tarafından bulunan bir işle (CIEE Road Show, CIEE Recruit veya CIEE Direct yöntemlerinden her hangi biri ile bulunmuş bir iş) katılan öğrenciler, aşağıda verilen işe alama şartlarına (bu şartlar, öğrenci iş kabul formunu imzalar imzalamaz geçerlilik kazanacaktır) uymak zorundadır:

Öğrenciler, işlerini sadece CIEE tarafından önceden verilecek bir izin ile ve sadece belirli durumlarda değiştirebilirler. Aşağıdakiler değişiklik için yasal sebeplerden olabilir:

- İş Kabul Formu’nda (Job Offer Form – JOF) belirtilen şartlar ve koşullar, işveren tarafından yerine getirilmiyor ve getirilemiyorsa
- İş ortamında ciddi çalışma zorlukları varsa
– Öğrenci, Amerikalı bir doktor tarafından teşhis edilen işyeri kaynakı bir sağlık problemi yaşıyorsa
– İşveren İş Kabul Formu’nda (JOF) belirttiği haftalık ortalama çalışma saatini, bir birini takip eden iki tam çalışma haftası süresince sağlayamıyor (ya da sağlamamışsa)
– Öğrenciye karşı bir suç işlendiyse
– İşveren iflas etmişse

CIEE aşağıda belirtilen durumlarda öğrenci üzerindeki sponsorluğunu iptal edebilir:

- Öğrenci, orijinal işine hiç gitmezse
- Öğrenci, işini CIEE’nin onayı olmadan terk ederse
- Öğrenci, işini CIEE’nin onayı olmadan değiştirirse

NOT:  CIEE tüm istek/beyanları soruşturacaktır. Bu belge, sadece bir özet olarak derlenmiştir. Detayların tümünü, CIEE’ye ait www.ciee.org/wat adresinde bulabilirsiniz.

Başarılı İş Görüşmeleri İçin Önemli İpuçları 

Amerikalı işverenler/recruiter’lar, iş görüşmeleri sırasında sizlere olası çalışanlar gözüyle bakacaktır. İngilizce seviyenizi karşı tarafa doğru olarak yansıtmak ve işveren/recruiter’lar ile ortak bir bağ kurmak için çok uzun bir zamana sahip olmadığınızdan, aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz görüşmenizin daha olumlu geçmesine yardımcı olacaktır. Bu dokümanın pdf haline ulaşmak için tıklayınız: Başarılı İş Görüşmeleri İçin Önemli İpuçları

- Görüşmeniz süresince her zaman gülümseyin ve işvereninize olumlu bir görüntü sergilemeye çalışın.
- Profesyonel davranmaya çalışın ve bir iş görüşmesine uygun kıyafet seçin. Unutmayın ki görünüşünüz ilk izlenim için çok etkili olacaktır.
- Bir arkadaşınız ile bu tarz soruları karşılıklı olarak tekrar edin ve kendinizi hazırlayın
- Gülümseyin :)
- İşvereninizin web Sitesini ziyaret edin, kendisi hakkında araştırma yapın ve görüşmeniz sırasında bu bilgileri özellikle kullanın.
- Görüşeceğiniz pozisyon hakkında araştırma yapın ve bu pozisyonun hangi görevleri içerdiğini işvereninize rahatlıkla anlatabileceğinize emin olun.
- İşvereninizin size sorduğu soruların cevapları asla sadece YES ya da NO olmamalıdır, bütün sorulara mümkün olduğunca uzun ve doyurucu cevaplar vermeye çalışın.
- İşvereninize en az iki soru sorun, bu soruların yapacağınız iş, gideceğiniz bölge ile doğrudan ilgili olmasına dikkat edin.
- Eğer almayı düşündüğünüz pozisyonda daha önceden deneyim sahibi değilseniz o pozisyon için neden iyi bir aday olacağınızı işvereninize açıklamaya çalışın.
-Kendiniz hakkında 3 karakteristik özelliğinizi tanıtmaya hazır olun. İşvereniniz güçlü yönlerinizi ve zayıf taraflarınızı bilmek isteyecektir.
- Gülümsediğinize emin olun!
- Geçmişte karşılaştığınız zor bir durum ve bundan neler öğrendiğiniz işvereniniz tarafından sorulacak iyi bir soru olabilir.
- Sahip olduğunuz bilgi ve becerinin pozisyon için ne kadar uygun olduğunu işvereninize anlatın ve işi kapmaya çalışın.
- İşvereninizi görüşmeniz boyunca iyi dinleyin anlamadığınız zamanlarda kibarca soruyu tekrar etmelerini isteyin.
- İş deneyimleriniz, okuldaki kulüp aktiviteleriniz, gönüllülük projeleriniz hakkında da işvereninize bilgi verin.

Başarılar dileriz …