//VİZE BAŞVURUSU VE HAZIRLIK

Vize Randevusu Alma ve Vizeye Hazırlık
DS-2019 formunuzun yayımlanmaya başlamasından hemen sonra tamamlamanız gereken 4 adim aşağıda sıralanmıştır. LÜTFEN ÇOK DİKKATLİCE OKUYUN VE İSTENENLERİ YAPTIĞINIZA EMİN OLUN:

I. Vize Evraklarını Hazırlamak
II. DS-160 Vize Başvuru Formunu Doldurmak
III. Vize Randevunuzu Aldırmak
IV. Vize Görüşmesine Hazırlık

I. Vize Evraklarını Hazırlamak
Aşağıdaki evraklar vize görüşmenizde kullanacağınız evraklardır. Vize görüşmenize kadar tamamını hazırladığınıza emin olun!

1. Pasaportunuz: En az 2018 Aralık ayına kadar geçerli umumi bordo pasaport olmalıdır. Yeşil pasaportu olup onunla programa katılmak isteyenler danışmanları ile görüşmelidir.
2. DS-160 vize başvuru formu: Bu form her öğrenci tarafından konsolosluğa ait https://ceac.state.gov/GENNIV/ sayfası üzerinden doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır. Formu nasıl dolduracağınıza dair bilgiler aşağıda II. DS-160 Vize Başvuru Formunu Doldurmak başlıklı bölümde yer almaktadır.
3. DS-2019 formu, SEVIS belgesi ve Sağlık Sigortası Poliçesi: DS-2019 formunuz yayımlanma sureci başladıktan yaklaşık 20-30 iş günü sonra SEVIS belgeniz ve sigorta poliçenizle birlikte bize ulaşacak ve size teslim edilecek/gönderilecektir.
4. İş kabul belgeniz: Bir kopyası iş yerleşmenizden sonra size epostayla gönderilmiştir. Çıktısını alın.
5. Transkriptiniz: Bitirdiğiniz en son döneme kadar olan transkriptiniz olmalıdır. Transkriptiniz okul tarafından kapalı ve ağzı mühürlenmiş bir zarf içerisinde verilmelidir. Diğer transkriptler kabul edilmeyecektir. Bu transkript, kayıt için verdiğiniz ile aynı değildir. Ayrı bir tane daha alınmalıdır. Bu belge İngilizce veya Türkçe olabilir. Belge ve zarf üzerindeki mührün okunaklı olmasına dikkat edin.
6. Fotoğraf: Bir adet, 5cmx5cm boyutlarında, arka fonu beyaz, yüze odaklanmış, her iki kulağın göründüğü ve HİÇ BİR ÇEŞİT GÖZLÜK ve ayrıca şapka vs gibi aksesuarların kullanılmadığı biometrik fotoğraf. Fotoğrafta gülmemeye de dikkat edilmelidir. DS-160 formu doldurulurken de ayni fotoğrafı kullanmanız gerekecektir. O nedenle fotoğrafçıdan elektronik halini de isteyin. Bu başlıkla ilgili aşağıda yer alan ÇOK ÖNEMLİ UYARI kısmını dikkatle okuyun!
7. Eğer uzatma öğrencisiyseniz üniversitenizden seneye güz döneminde full-time öğrenci olacağınızı kanıtlayacak olan mezun olmanız için almanız gereken en az 1 dersinizin kaldığını gösteren onaylı ve kapalı zarf içerisinde bir mektup ya da son sınıf öğrencisi olup okulunuz uzamayacaksa döndüğünüzde çalışmaya başlayacağınızı gösteren kayda değer bir iş yerinden ileri tarihli bir işe alma sözleşmesi. Bu ikinci evrak zorunlu olmayıp ciddi ve öğrencinin branşı ile  alakalı bir işyerinden alınması durumunda destekleyici hükme sahiptir. Aksi halde hiç alınmamalıdır.
9. Varsa özel bir durumunuzu desteklemeniz acısından danışmanınız tarafından hazırlamanız tavsiye edilen destekleyici evrak/larınız.

II. DS-160 Vize Başvuru Formunu Doldurmak
VİZE EVRAKLARINIZIN EN ÖNDE GELENİ VİZE BAŞVURU FORMU OLAN DS-160 FORMUDUR. Bu form her öğrenci tarafından konsolosluğa ait https://ceac.state.gov/GENNIV/ sayfası üzerinden doldurulmalı ve çıktısı alınmalıdır. DS-160 vize başvuru formunu eksiksiz ve hatasız olarak doldurabilmeniz için bir video hazırladık. Bu videoya http://www.unitedtowers.com/ds-160-formu-nasil-doldurulur.html linkinden ulaşabilirsiniz. LÜTFEN DİKKATLE İZLEYİP bu formu videoda anlatıldığı sekli ile doldurduğunuza ve ilgili çıktıyı aldığınıza emin olun!

Formu doldurabilmek için DS2019 formunuzun numarasına ihtiyacınız olacaktır. DS-2019 numaranız DS-2019 formu yayımlanma aşaması başladıktan sonraki 15 ila 25 iş günü içerisinde daha DS-2019 formunuz yayımlanıp bize gönderilmeden belli olmaktadır. 15 gün sonradan itibaren danışmanınızdan bu numarayı istemeye başlayabilirsiniz. Numaranızı edindikten sonra yukarıda linki verilen videoda anlatıldığı şekilde vize başvuru formunuzu doldurunuz.

DS-160 vize randevu formunuzun numarasını not edin ve kaybetmeyin. Bu numara vize randevusu almak için size gerekecektir.

ÇOK ÖNEMLİ UYARI: DS-160 formunuzu doldururken sisteme yükleyeceğiniz fotoğrafın konsolosluk tarafından istenen standartta olması ÇOK ÖNEMLİDİR. Aşağıda verilen linklere tıklayarak doğru ve yanlış örneklere göz atınız ve açıklamaları dikkatle okuyunuz. Sistemin yüklediğiniz fotoğrafı kabul etmesi YETERLİ DEĞİLDİR. Yükleyeceğiniz fotoğrafın örneklerdeki uygun kategorisindekiler gibi olduğuna emin olun! Fotoğrafınız en fazla 6 aylık olmalıdır. Geçen sene kullandığınız fotoğrafı kullanmamalısınız! FOTOĞRAFINIZDA GÖZLÜK TAKMAMALISINIZ!

ABD Vizesi UYGUN FOTO Örnekleri
ABD Vizesi UYGUN OLMAYAN FOTO Örnekleri

III. Vize Randevunuzu Aldırmak

WAT programı için randevular bizler tarafından alınacaktır. Uygun randevu tarihlerini danışmanınızdan öğrenebilir ve içlerinden size uygun tarihi tercih edebilirsiniz.

RANDEVUNUZU KAÇIRMANIZ YA DA GİTMEMENİZ 160 USD’nin YANMASINA NEDEN OLABİLİR. HATTA ALINACAK BİR SONRAKİ RANDEVU TARİHİNİ SEÇEMEZ VERİLENİ KABUL ETMEK ZORUNDA KALIRSINIZ. BU GENELDE ÇOK GEÇ TARİHLER İÇİN OLDUĞUNDAN PROGRAMINIZA GECİKEBİLİR VE HİÇ GİDEMEYEBİLİRSİNİZ. Randevular çoğunlukla sabah 7:00 ila 8:30 arasında tamamen rastgele verilir ve saat seçme imkânı bulunmamaktadır. Öğrenci randevu günü tüm gün müsait olmalıdır.

Randevunuzun alınabilmesi için takip etmeniz gereken adımlar:
1. DS-2019 numaranız belli olduğunda danışmanınız tarafından size gönderilecektir. Bu numara gelir gelmez yukarıda II. DS-160 Vize Başvuru Formunu Doldurmak bölümünde bahsedildiği şekilde DS-160 vize başvuru formunuzu doldurun.
2. Aşağıdaki bilgileri danışmanınıza VİZE RANDEVUMUN ALINMASI İÇİN BİLGİLERİM başlıklı tek bir epostayla gönderin:
- DS-160 formunuzu doldurduktan sonra bu formun bir kopyası ya da formun üzerinde yer alan Confirmation numarası
- Vize görüşmenizden sonra pasaportunuzun gönderilmesini istediğiniz size en yakın PTT şubesine ait Şehir, İlçe ve Şube bilgileri. Pasaportunuzu buradan kendiniz teslim alacağınız için size yakın bir PTT şubesi olduğuna emin olun.
- Randevunuzun alınmasını istediğiniz tarih. (Uygun tarihleri danışmanınızdan öğrenebilirsiniz)
3. Bu bilgiler danışmanınıza ulaştığında danışmanınız ABD konsolosluğuna ait randevu merkezinde başvurunuzu oluşturacak ve 160 USD vize görüşme haricini Akbank’a yatırırken yanınızda bulunması gereken MRV belgesini veya sadece numarasını size eposta gönderecektir. Bu belge veya numara ile herhangi bir AKBANK şubesine gidip görüşme ücretinizi yatırın ve dekontunuzu alin. Bu dekontu kaybetmeyin. Veya danışmanınızı arayarak kredi kartı ile ödemenizi telefondan yaptırın.
4. Ücreti yatırdığınızı danışmanınıza haber verin. 24 saat sonra MRV numaranız ödendi listesinde görünecek ve danışmanınız belirttiğiniz tarih için randevunuzu alıp size haber verilecektir. Kredi kartı ile ödeyecekseniz o an randevuzun danışmanınızca alınıp size bildirilecektir.

IV. Vize Görüşmesine Hazırlık

Aşağıda, vize görüşme gününüzde kullanacağınız evraklarınızı nasıl dizayn edeceğinize ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgileri bulacaksınız. Sizden esas beklenen eğer ofislerimizin bulunduğu illerde okuyorsanız randevu tarihinizden 1-2 gün önce danışmanınızdan randevu alıp, hazırlamış olduğunuz tüm evraklarınızla ofislerimize gelmenizdir. Böylece danışmanınız sizi görüşme için yüz yüze hazırlayabilecektir. Ama pek çok öğrencinin böyle bir imkânı bulunmadığından görüşmeniz ile alakalı dikkat etmeniz gereken hususlar ve evrakların düzenlenmesi ile ilgili konular aşağıda anlatılmıştır. Herhangi bir sorunuz olursa danışmanınızla mutlaka irtibata geçin ve tavsiyeleri için danışmanınızı mutlaka arayın.

Evraklarınızın doğru dizilmesi:
Evraklarınız pasaportunuzun arasına aşağıdaki sıra ile dizilmeli ve DOSYALANMAMALIDIR. Hazırladıysanız, destekleyici evraklarınızın başvurunuz ile direkt bir alakası yoktur ve hazırladığınız bu evraklar o gün sadece lazım olursa kullanabilmeniz maksadı ile yanınızda bulunacak, esas evraklara karıştırılmayacak ve içeriye verilmeyecektir.

Aşağıda belirtilen evrakları pasaportunuzun herhangi bir sayfasını açıp arasına aşağıdaki sıra ile dizin. Belirtilen evraklardan başka evrak koymayın. Pasaportun on kapağına DS-160 formunuzu doldurma sırasında da kullandığınız fotoğrafı bir ataş ile iliştirin. Danışmanınız DS-2019 formunuz ile birlikte size bir de sticker gönderecektir. Bunu pasaportunuzun arka kapağına yapıştırın.

1. DS-160 vize başvuru formu
2. DS-2019 formu, SEVIS belgesi ve Saglik Sigortasi poliçesi
3. İş Kabul formunuzun bir fotokopisi
4. Transkriptiniz

Bu evraklar yukarıdaki sırada olmalıdır. Bu şekli ile vize başvuru dosyanız hazırdır. Ekleme ve çıkartma yapmayın. Plastik yada karton her hangi bir dosya içerisine koymayın ve pasaportunuzun arasından çıkartmayın. Pasaportunuzun arasındaki hali ile bu sizin başvuru dosyanızdır. Varsa hazırladığınız destekleyici evraklarınızı sadece yanınızda bulundurunuz.

Vize görüşmesi ve dikkat edilecek hususlar:
1. Vize görüşme gününüzden en az 1-2 gün önce danışmanınızdan randevu alıp ofislerimize uğrayınız veya bunu yapabilecek durumda değilseniz telefonda sizi hazırlamasını isteyiniz.
2. Vize görüşmesine gideceğiniz gün, vize randevu saatinizden en az 15 dakika önce yukarıdaki bahsedilen evraklarınız pasaportunuzun arsına dizilmiş olarak hazır bulunacak şekilde konsoloslukta olunuz. Sıra ile içeri alınacaksınız.
3. Başvuru evraklarınız bir görevli tarafından kontrol edildikten sonra size eşdeğer iki sıra numarası verilecektir. Görüşme pencerelerinde sıra numaranızın yanmasını bekleyin. Numaranız hangi pencerede yandıysa pasaportunuzun arasına dizmiş olduğunuz evraklarınızı görevliye verin. Kontrol edip o evrakları sizden alacaktır. Varsa destekleyici evraklarınız ise sizde kalacaktır. Görevli numaralarınızdan birini alıp diğerini sizde bırakacak ve parmak izinizi alıp tekrar beklemeniz için sizi gönderecektir. Parmak iziniz alındıktan sonar tekrar numaranız yandığında gideceğiniz pencere mülakatınızın yapılacağı pencere olacaktır. Bu pencerede vize memurunun önüne pasaportunuz ile birlikte esas başvuru evraklarınız gelmiş olacaktır. Siz ise varsa destekleyici evraklarınızı elinizde tutacaksınız.
4. Vize memuru ile aranızda kalın bir cam olacaktır. Bundan dolayı duyamadığınız soru olursa tekrar sorulmasını isteyebilirsiniz. Mülakatınız İngilizce yapılacaktır ve beklenen mülakat süresi 1-5 dakika arasındadır. Size sorulacak sorular genel olarak öğrenciliğiniz ile alakalı olacaktır. Okulunuz, sınıfınız, bölümünüz ve ortalamanız gibi. Sorulan sorulara kısa cevaplar vermenizde fayda vardır. Bunun yanında programa neden katıldığınız, nereye gideceğiniz, ne iş yapacağınız, anne ve babanızın işi ile ilgili sorular da sorulabilir. Tüm bu sorulara kısa ve makul yanıtlar vermelisiniz. Mesela programa katılma amacınız NBA maçlarını izlemek olamaz. Görevli gittiğinizde isterseniz NBA maçlarınızı zaten izleyebileceğinizi bilmektedir. Ama siz bunu programın amacı olarak görüyorsanız sizin bilinçsiz bir öğrenci olduğunuza ve programın üstesinden gelemeyeceğinize kanaat getirecektir. Öte yandan İngilizcenizi daha iyi anlamak maksadı ile alakasız sorular sorarak da sizi konuşturmak isteyebilir. Bu sorular sabah kahvaltıda ne yediğinizden en son izlediğiniz filime kadar herhangi bir şey ile alakalı olabilir.
5. Eğer vize görevlisi sorduğu sorularla alakalı bir evrak isterse destekleyici belgelerinizin arasından çıkartıp verebilirsiniz. Vize görüşmesinde en çok dikkat etmeniz gereken şey heyecan yapmamaktır. Heyecan kısıtlı olan görüşme süresinde vize görevlisinin sorularına gerekli cevapları alamamasına neden olacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken heyecan yapmadan kısa cevaplarla istenen bilgileri vermenizdir. Heyecan öte yandan sizin bu programın üstesinden gelemeyecek bir öğrenci olduğunuz imajını oluşturabilir ve bu da görüşmede olumsuz etki yapabilir.
6. Programın amacını doğru biliyor olmalısınız: Özellikle yeni düzenlemelerden sonra programın amacı tamamen kültürel değişim ile sınırlanmıştır. Bunun haricindeki herhangi bir amaç beyanı ret almanıza neden olabilir. Programın amaçları arasında İngilizcenizi geliştirmek, para kazanmak, eğitim almak, çalışmak veya iş tecrübesi edinmek yoktur. Bunlar amaç değil programın beraberinde getirdiği ve faydalanılabilecek özelliklerdir. Amaç olarak, Amerikan kültürünü yakından görmek ve tanımak, farklı kültürlerden yeni insanlarla tanışmak ve farklı bir yasam tecrübesi edinmek söylenebilir.
7. İşiniz hakkında her şeyi biliyor olmalısınız: Size Amerika’da yapacağınız is ile ilgili sorular sorulduğunda tam bilgi sahibi olmalısınız. Yetersiz cevaplar ret almanıza neden olabilir. Şu uyarı konsolosluk tarafından yapılmıştır: Öğrenciler, konsolosların Amerika’da yapacakları işleri ile ilgili sorularına tatmin edici yanıtlar veremezlerse is kabul formları ve hatta çalışma bilgisini gösteren DS-2019 formları bile yeterli olmayacaktır. Öğrencilerinizin mülakatta nerede ne iş yapacaklarını açıklayabilmesi ve hatta gidecekleri yerle ilgili bilgili olduğunu da gösterebilmesi gerekmektedir. Yapacağı isle ilgili yeterince bilgisi olmayan öğrencilerin gösterecekleri belgeler dikkate alınmayacaktır.
8. İnsan Kaçakçılığıyla Mücadele Broşürü – Anti Trafficking Pamphlet: Aşağıki linke tıklayarak ulaşabileceğiniz bu kitapçığı görüşmenizden önce MUTLAKA okumalısınız. Bu kitapçık genel olarak Amerika’da çalışma ve çalıştırılma ile ilgili haklarınızla ve dikkat edilmesi gereken noktalarla alakalı bilgiler içermektedir. Konsoloslar görüşmenizde bu kitapçığı okuyup okumadığınızı size soracaktır. Okumamış olmanız veya neden bahsettiği hakkında fikrinizin olmaması ret almanıza neden olur.

LÜTFEN BU BROŞÜRÜ AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYARAK AÇIN VE YAZDIRIN. GÖRÜŞMENİZDEN ÖNCE EN AZ BİR KERE OKUDUĞUNUZA VE ANLADIĞINIZA EMİN OLMAKLA BERABER GÖRÜŞMENİZDE YANINIZDA GÖTÜRÜP BEKLEME SIRASINDA OKUYUN VEYA ELİNİZDE TUTUN!
Anti Trafficking Pamphlet / Wilberforce Brochure

9. İngilizcenizin Önemi: Yeni program kuralları gereği konsolosluk öğrencilerden daha iyi bir İngilizce seviyesi bekleyecektir. Bu nedenle pratiğinizi artırmaya çalışınız. Şu not konsolosluk tarafından iletilmiştir: Bu yıl konsoloslar İngilizce bilgisi konusunda gecen yıllarda oldukları kadar alayişli davranmayacaklardır. Yeni program kurallarında öğrencilerin İngilizcelerini değerlendirmeleri için söyle bir ifade yer almaktadır: participants must demonstrate sufficient proficiency in English to enable them to not only carry out their job duties but also to interact effectively with law enforcement authorities and medical personnel, read rental agreements, carry on non-work related conversations, etc.

10. Sıkça verilen yanlış cevaplar ve hatalar: Aşağıdaki uyarılar konsolosluk tarafından yapılmıştır:

Babanız/anneniz ne is yapıyor soruları:
- Eğer babanız/anneniz serbest çalışıyorsa, cevabi bu şekilde vermek yeterli değildir. Verdiğiniz cevap ikinci bir soruyu gerektirmeyecek şekilde acık ve edinilmek istenen bilgiyi içerici olmalıdır. Mesela babanız bir yere bağlı çalışmıyorsa ve ucan balon satıyorsa bunu aynı bu şekilde söylemelisiniz.
– Eğer babanız/anneniz ticaret ile uğraşıyorsa yine cevabi bu şekilde vermek yeterli değildir. Yukarıda bahsedildiği gibi net olarak ne yaptığını söylemelisiniz. Mesela Bahçelievler’de bir ayakkabı dükkânı var gibi.
– Eğer babanız/anneniz çiftçi ise ne yetiştirdiğini bilmek zorundasınız. Bu soru size sorulduğunda çiftçi olduğunu söylemekle beraber ne ekip biçtiğini de söylemeyi asla ihmal etmeyin.
– Eğer babanız/anneniz emekli ise sadece emekli olduğunu söylemeniz yeterli değildir. Tam olarak emekli olmadan önce hangi iste çalıştığını söylemeli ve ondan sonra su an emekli olduğunu belirtmelisiniz. Mesela annem emekli bir ilkokul öğretmeni gibi.

Eğitiminizle ilgili sorular:
- Not ortalamanız genelde “What is your GPA?” seklinde sorulur. GPA’in ortalama demek olduğunu bilmek zorundasınız. Konsolosluğun, bu kadar basit bir soru için tekrar tekrar başka kelimeler bularak soru sormak zorunda kaldıklarını ve bu bilgiyi de sizlerle paylaşmamızı istediklerini lütfen hatırdan çıkarmayınız.
– Bölümünüz genelde “What’s your major?” yada “What’s your field of study?” seklinde sorulur ve bu soruyu cevaplamak için karşı taraftan “department” kelimesini beklememeniz gerektiğinde yine kendilerinin bir hatırlatması olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz.
– Kaçıncı sınıf olduğunuz genelde “What year are you in?” sorusu ile sorulur. Doğru cevap verdiğinize emin olun.
– Zaten kısa sürecek olan görüşmeniz bittiğinde eğer vizenizi aldıysanız pasaportunuz randevu alırken seçtiğiniz PTT şubesine gönderilecektir. Pasaportunuzu oradan elden almalısınız. Vize görevlisinin vereceği sticker üzerinde bulunan barkot numarası ile kargonuzu takip edebilirsiniz. Görüşmenizden çıkar çıkmaz danışmanınızı arayarak durumuzu bildirin. Varsa tüm sorularınızı danışmanınıza sorabileceğinizi unutmayın!

11. Konsolosluktan yapılan hatırlatmalar:
ABD İstanbul Baş Konsolosluğu çok yoğun olan vize görüşme günlerini herkes için daha yönetilebilir hale getirmek için genel süreç hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken hususları sizlerle paylaşmamız için bize iletmiştir. Lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatle okuyun ve onların işlerini zorlaştırmayın:

Konsolosluğun içindeki isleyiş hakkında öğrencilerin bilmesi gerekenler:
1. Öğrenci güvenlikten geçtikten sonra, asansörün önündeki görevliler belgeleri sıraya dizer ve pasaportla birlikte paket haline getirip lastikler.
2. Öğrenci asansörde VA katına basarak yukarı çıkar.
3. Asansörden çıktıktan sonra bekleme salonuna gelir.
4. Girişteki masada bulunan görevliler numaratörden iki adet aynı numarayı basar, numaraları DS-160’in sol üst köşesine zımbalar.
5. Öğrenci kendisine göre salonun sol tarafındaki panodan numarasını takip eder.
6. Numara yanınca öğrenci 5, 6 ya da 7 numaralı gişelere çağrılır. (o günkü yoğunluğa göre gişe numaraları değişiklik gösterebilir)
7. Öğrenci numarasının yandığı gişeye gider ve pasaport paketini açmadan görevliye uzatır.
8. Görevli, öğrencinin belgelerini alır, gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yalnızca numaralardan bir tanesini öğrenciye geri verir ve oturup beklemesini ve numarasını takip etmesini söyler. (evraklar ve pasaport görevlide kalır)
9. Öğrenci yine salonun sol tarafındaki panodan numarasını takip eder.
10. Numara, 8 ya da 9 numaralı gişelerden yanar (o günkü yoğunluğa göre gişe numaraları değişiklik gösterebilir)
11. İkinci kez öğrenci gişeye çağrıldığında, numarasının yandığı gişeye gider ve parmak izini verir. Önce sol dört parmak, sonra sağ dört parmak, sonra iki bas parmak olmak üzere.
12. Parmak izini alan görevli öğrencinin pasaport paketini öğrenciye geri verir, numarasını takip etmesini söyler.
13. Son aşama için öğrenci salonun sağ tarafındaki panonun olduğu alana geçer.
14. Numara üçüncü ve son kez yanınca, 10-11-12-13 numaralı gişelerden birinden öğrenci çağrılır (o günkü yoğunluğa göre gişe numaraları değişiklik gösterebilir)
15. Öğrenci numarasının yandığı gişeye gider, pasaport paketini açmadan görevliye uzatır.
16. Mülakat gerçekleştirilir.
17. Mülakat sonrasında karar öğrenciye o anda bildirilir:
- Onaylandıysa onay mektubu verilir.
- Ret edildiyse ret mektubu verilir.
- İdari işlemler (Name Check) gerekirse üzerinde talimatların bulunduğu SARI renkli bir kâğıt verilir.
- Eksik belgeler varsa talimatların ve hangi belgelerin istendiğinin belirtildiği YEŞİL renkli bir kâğıt verilir.
18. Vize onaylandıysa pasaport öğrenciye geri verilmez.
19. Öğrenci dışarı cidar. İşlemleri şimdilik bitmiştir.
20. Vize, normal şartlar altında 2-5 iş günü içerisinde basılır ve PTT’ye verilir.
21. Vize tarafımızca basılıp PTT’ye verildiğinde PTT’den bir bilgilendirme mesajı ve/veya epostası gelir.
22. Öğrenci veya vekâlet verdiği bir kişi, randevu alırken seçilmiş olan PTT şubesine giderek pasaportunu alır.
23. Öğrenci pasaportu aldığında vizenin üzerindeki kimlik bilgilerini ve vize türünü (isim, soy isim, doğum tarihi, pasaport numarası, cinsiyet, uyruk, vize türü, DS-2019 üzerindeki program bitiş tarihiyle vizenin son kullanım tarihinin uyuşup uyuşmadığı) gibi bilgileri kontrol eder
24. Bilgilerde yanlışlık olması durumunda öğrenci, nerede yanlışlık olduğuna dair kısa bir notla birlikte pasaportunu PTT’ye vererek konsolosluğa geri gönderir.

Tüm öğrenciler yukarıdaki işleyişi bilmeli ve sabırlı olmalıdır. Burada zaten açıklanmış konularda görevlilere soru sorulmamalıdır. Aşağıda önemine binaen bazı noktaların tekrar altı çizilmiştir:

1. Numara, toplam üç kere yanacaktır.
2. İlk gişede pasaport paketi alınır, öğrenci oturur, parmak izi alındıktan sonra pasaport paketi tekrar öğrenciye geri verilir. Parmak izi alinmiş birini görüp de “Onun pasaportu elinde benimki niye alındı? Bana pasaportumu vermediler!” gibi sorularla görevliler meşgul edilmemelidir.
3. Öğrenci pasaport paketini kesinlikle açmamalıdır!
4. İşlem akışı salonun en sağ tarafındaki gişelerden başlayıp, orta bölümdeki parmak izi gişelerinde devam edip, salonun sol tarafındaki mülakat gişelerinde son bulacaktır.
5.Öğrenci numarasını dikkatli takip etmeli, işlemi bittikten sonra ilgili bölümlerin gişelerini takip etmelidir.
6. Öğrenciler mülakatları bitince DERHAL salondan çıkmalı bekleme yapmamalıdır. Vizeyi o saniyede basmamız normal şartlar altında mümkün değildir, bazıları bunun bilincinde olmamaktadır. Mülakat bitmiş olmasına rağmen halen salonda bulunan öğrenci bulunmamalıdır.
7. Gerekli olan açıklamalar zaten bizim tarafımızdan yapılmaktadır. Ekstra (pasaport sizde mi kalacak, pasaportumu ne zaman alacağım, nereden alacağım, nasıl öğrenebilirim, şimdi ne yapacağım gibi) sorular işlemlerimizi yavaşlatmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Öğrenciler bu soruları konsolosluktaki görevlilere değil danışmanlarına sormalıdırlar.
8. Öğrenciler pasaportlarını hangi PTT’den alacağını danışmanlarından öğrenmeli konsolosluktaki görevlilere sormamalıdır.