Viyana Yaşam Rehberi

Viyana : Avusturya’nın başkenti olan Viyana ülkenin 9 eyaletinden birisidir, aynı zamanda ülkenin en küçük ve de 1.650.000 nufusuyla en kalabalık eyaletidir, çevre ilçeleriyle birlikte Viyana’da yaklaşık iki milyon insan yaşar, ki bu da Avusturya nüfusunun yaklaşık dörtte biridir. Nüfus bakımından Viyana Avrupa Birliği’nin en büyük onuncu kentidir. Avrupa’nın kültürel ve politik merkezlerinden biri haline gelmiştir. Osmanlı Devleti’nin 2 kez uzun süreli ve zorlu kuşatmalara maruz bıraktığı Viyana yoğun bir tarihi dokuya sahiptir, eski kent merkezi ve Schönbrunn Sarayı Avusturya devletinin başvurusu üzerine Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü tarafından dünya kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Viyana’nın sembolü olan Stefan Kilisesi şehrin merkezinde bulunur.

Viyana’da Yurtdışı Eğitim

Viyana aynı zamanda Avrupa’nın sanat ve kültür başkenti olarak bilinir. Bir geçiş iklimine sahip Viyana’da büyük sıcaklık farkları görülür, genel olarak Viyana düşük yağış oranı ve uzun yağışsız dönemleriyle dikkat çeker. En yağışlı dönemi Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kış ayları Avusturya’nın diğer bölgelerine oranla yumuşaktır. Resmi dili Almanca’dır. Bununla birlikte yoğun olarak bulunan azınlıkların dilleri de kullanılmaktadır. Kimi park tabelaları Almanca, Boşnakça/Hırvatça/Sırpça ve Türkçe olmak üzere üç dilde düzenlenmektedir. Avusturya’nın en bilinen ve de en kaliteli üniversiteleri de yine bu şehirde toplanmıştır ve yurtdışında üniversite eğitimi için en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Şehrin her karesinde eğitim almaya gelen öğrenci bulunmaktadir. Tarihi, sanatsal ve de turistik önemli bir şehir olan Viyana Avrupa’nın görülmeye değer kentlerinden biridir. Graz : 290 000 nufusuyla Graz Avusturya’nın en buyuk ikinci şehridir.

Aynı zamanda Avusturya’nın Steiermark eyaletinin başkenti ve Steiermark’ın en büyük şehridir. 2003 yılı Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilen Graz Avusturya’nın genel tarihi dokusunu derinliğiyle yansıtan şehirlerden birisidir. Şehir 1999’da UNESCO tarafından dünya kültür-tarih miraslarından biri olarak kabul edilmiştir. Yemyeşil bir doğaya sahip Graz bu özelliğiyle de dikkat çeker. Ayrıca kültür ve sanat anlamında çok aktif olduğunu, şehirde her zaman sanatsal çalışmaların devam ettiğini de belirtmek gerekir. Öğrencilerin çok yoğun bulunduğu şehirde sadece öğrenci nufusu 40 000 civarıdır. Türkler bu bölgede yoğun şekilde yaşarlar ve Türkçe en çok konuşulan 2. dildir. Avusturya’nın her bölgesinde olduğu gibi Graz’da da ulaşım çok koyladır, havaalanı şehre 10 km uzaklıktadır ve metro sistemiyle her yere ulaşım kısa zamanda zahmetsizce sağlanabilmektedir. Graz Arnold Shwarzenegger’ın da doğduğu ve büyüdüğü şehirdir, aynrıca bir çok ünlü sanatçının da anavatanıdır. Graz Karl Franzens Üniversitesi, Graz Teknik Üniversitesi, Graz Tıp Üniversitesi, Graz Müzik ve Görsel Sanatlar Üniversitesi ile Graz önemli bir üniversite şehridir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map