//SERDAL Ü.

Kazandığım edinim, tecrübe ve sahip olduğum özgüvenle gelecek daha umutlu…

Merhabalar, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Turizm İşletmeciliği 4. sınıf öğrencisiyim. 2007’de katıldığım Work and Travel programindan memnun kalmam sonucu program ve rehber şirketi (United Towers) önerdiğim 30 okul arkadaşımla beraber ikinci kez Virginia Beach için Amerika yolculuğuna start verdik.

30 kişi aynı uçakta 15 saatlik uçak yolculuğuna zevkli ve eğlenceli bir uçuşla başladığımız Amerika macerasını yakın olan evlerimizden tutun, beraber eğlendiğimiz Bush Gardens eğlence parkına kadar hep birlikte geçirdik. Grup olarak çok güzel bir tatil geçirdiğimizi söyleyebilirim. Adaptasyon ve uyum sorunu çekmediğim için bu yıl benim açımdan herşey çok daha kolay ve zevkliydi. Tüm prosedür yaşantı ve işleyişleri bit yıl öncenin tecrübeleriyle biliyordum. Önceki yıl calıştığım otelle tekrardan anlaştım ve calışmaya başladım. Bir yıl önce dishwasher olarak calışmaya başladığım otelde bu kez son bir ayı server olmak üzere restoran içinde tüm kademelerde görev aldım. Maddi olarak iyi kazanımlar elde etmemin yanında asıl amacım olan referans, kariyer ve kişisel gelişim anlamında büyük kazançlar elde ettiğimi düşünmekteyim ki, işverenimin memnuniyeti beni göndermeme kararı almasına kadar vardı:)

Bir itiraf; Work and Travel’da dilimi ilerletmek hariç herşeyi yaptığıma inanıyorum. Dilimi tam anlamıyla geliştiremedim sebebine gelince 30 türk aynı yer, aynı zaman. Her yerde berabersiniz; işte, evde, eğlencede. Bu gerçekten çok zor. Size şiddetle tavsiyem dil için gidiyorsanız mümkün olduğunca bu uğurda türk arkadaşlardan uzak durmaya gayret gösterin. Gerçek manada böyle yapıp dilini 3 aylık süreçte geliştiren insanlarda tanıdım ama ben grup olarak katılmamın güzelliklerini gördüğüm kadar dil açısından bu sıkıntısınıda çektim yinede pişman değilim:) Dilim için bir ve daha çok fırsatım var belki ama o eğlenceyi o ortamı bir daha bulur muyum bu meçhul işte.

Sonuç olarak iki kez katıldım ve bir üçüncüyü hatta Internship programını düşünüyorum. Wat’ a katıldığım için çok şey kazandım ama en büyük kazancım kazandığım edinim, tecrübe ve sahip olduğum özgüvenle yarınların daha umutlu olacağı…

SERDAL Ü.
HOLIDAY INN SUNSPREE – VIRGINIA BEACH, VA – SUMMER 2008
GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ
TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK – 4.SINIF