//SENA M.

SENA MSize kattıklarını gerçekten saymakla bitiremem…

Merhaba arkadaşlar, ben Sena. 2015 ve 2016 yazlarında Work and Travel programıyla Amerika’da bulundum. 2017 yani bu yaz da yine Amerika’dayim. Her yıl yeni deneyimler edindiğimi düşünüyorum ve bunları sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle belirtmek istiyorum ki bir takım aksilikler yaşadım ama bir şekilde üstesinden geldim. Bu yazımda özellikle altını çizmek istediğim nokta ise Work and Travel deneyimlerimin hayatımda yaptığım en iyi şey olduğu. Ne yaşarsanız yaşayın orada bulunmak, bambaşka kültüre sahip bir toplumla iç içe olmak, onlarla iletişim kurup arkadaş olabilmek, kendi kültürünü tanıtmak, onları tanımak paha biçilemez değerler.

2013 yılında yüksek öğrenim almaya başladım ama ilk yılımda hazırlık öğrenimi aldım ve o yıldan beri yurt dışına gitme gibi bir hayalim vardı. WAT hakkında kulaktan dolma birkaç bilgiye sahiptim ama “yaa Amerika orası kesinlikle gidemem böyle bir imkan yoktur herhalde” gibi saçma bir düşünceyle üstüne gitmemiştim. 2014-2015 öğretim yılı tesadüfen bir arkadaşımın arkadaşının WAT ile Amerika’ya gittiğini öğrendim ve gereken bütün bilgileri öğrendim. Şuan bakıyorum da hayatımın bu denli değiştiği an o andı.:) Daha sonra şuan hala birlikte çalıştığım şirketle bağlantı kurdum ve danışmanım bana inanılmaz yardımcı oldu. İşlemlere başladık, dil seviyesi testlerinden geçtim falan derken bir gün bir mail geldi, iş teklifi! Bakıyorum tekrar bakıyorum housing free. Diyorum bu kadar şanslı olamam herhalde. Housekeeper olarak bir otelde çalışacağım ve otelin içinde bizim için oda var orada kalıcakmışım ve ücretsiz. Hemen atladım “istiyorum bu işi” dedim. Montana nerede bilmiyorum bile. İşi kabul ettikten sonra haritaya baktım. Gideceğim yer Bİg sky aslında bir kayak merkeziymiş ama yazları genelde Yellowstone National Park’a yakın olduğu için günü birlik misafirler ağırlıyorlarmış. Bakıyorum parka internetten gözlerime inanamıyorum. Gerçekten doğa harikası. Bir de 18 yaşında bir genç kız olarak şehir hayatındansa böyle çok az nüfüslu bir mountain village daha güvenilir geldi ve heyecanla yazın gelmesini bekledim. Bu arada tek başıma gidiyorum 18 yaşındayım o cesaret yaştan geliyor herhalde şuan nasıl yaptım diye düşünüyorum  neyse uçağa bindim böyle karnımda bir ağrı heyecandan inanıyorum çok güzel olucak bu yaz derken Amerika’ya indim ve bavulumu kaybettim…. Evet kimse beni takmıyor bantların hepsine bak gelir diyorlar. Yok yani gelmiyor. En son ağlamaya başladım öyle dikkatlerini çekebildim. Kadın görevli geldi hemen sarıldı gözyaşlarımı sildi. İngilizcem de harika değil bu arada. Kadın konuşuyor ama çok hızlı sadece bakıyorum sonra yavaş konuşmaya başladı ve bavulumun Avrupa aktarmasında uçağa alınmadığını söyledi işlemleri yaptım 3 gün içinde gideceğin yere gelecek dedi ve ben rahatladım. Ama maalesef bavulum gelmedi. Daha sonrasında havayolu firması bana bir tazminat yolladı ama çok geç. Neyse ki gittiğim yerde Türk kızlar vardı ve bana çok yardımcı oldular. Size tavsiyem bavulunuza mail adresinizin olduğu,adınız soyadınızın, gideceğiniz yerin adresinin olduğu bir sticker yapıştırmanız.

İlk yılım, oradaki arkadaşlarım o kadar güzel bir yazdı ki ne yazsam size anlatamam. İkinci bir iş de bulmuştum ve zamanım çok güzel geçiyordu. Amerikalı arkadaşlarım, patronum her konuda yardımcı oldular ve çok eğlendim. Muhteşem bir yazdı. İlk yıl Las vegas, San Diego ve Los Angeles a gittim daha önce tanışmadığım ama ortak arkadaşımz olan biriyle mesajlaştim ve beraber gezdik onun da yanında bir arkadaşı vardı 3 kişiydik ve gerçekten eğlendim. Bir de Los Angeles’ta Mustang kiraladık, bunun erkekler için ne anlama geldiğini bildiğim için belirtmek istedim Benim için HARİKA bir deneyimdi. Los Angeles Airport’tan dönüyordum Türkiye’ye uçağımın kapısı açıldı,Big sky’dan bir arkadaşım aradı ve ben ağlamaya başladım. Onları,Amerika’yı şimdiden özlemiştim. Tabi Amerikalı yolcular yine bana sarılmaya başladı benimle birlikte ağlıyorlar.  Döner dönmez yine işlemlere başladım ve ikinci kez Amerika’ya aynı yere gittim. Bu sefer tecrübeliydim,gitmeden önce ikinci işimi de ayarlamıştım ve gerçekten çok iyi para kazandım. Yine harika bir yazdı yine ağlayarak geldim. Orada çok arkadaşlarım var tüm kış sürekli konuştuğum Ve onlardan ayrılmak gercekten zor geliyor. Bu yıl dün vize görüşmem vardı,3. Sınıf öğrencisiyim ve 3. Kez gidişim olması sebebiyle 40 saniye içinde vizemi aldım, sohbet havasında ve çok kısaydı. Suanda yine aynı yerdeyim ve cook heyecanlıyım. Genel anlamda size tavsiyem mutlaka bu tecrübeyi yaşamanız gerektiği. İleride çocuklarınıza anlatacağınız bir sürü hikayeler biriktirmek… ve size kattıklarını gerçekten saymakla bitiremem. Bu programın hiç bir eksisini görmüyorum. Öğrencilik hayatınızınız yaz aylarında yapacağınız en doğru ve yararlı şeyin bu program olduğunu düşünüyorum. Have a nice Summer! Stay lovely. :)

SENA M.
THE LODGE AT BIG SKY – BIG SKY, MT – SUMMER 2017
CELAL BAYAR UNIVERSITY
INTERNATIONAL RELATIONS – 3RD YEAR