Saratov Devlet Üniversitesi

1909 yılında kurulan Saratov Devlet Üniversitesi Rusya’nın en eski üniversitelerinden biridir. Başlangıçta yalnızca Tıp Fakültesine sahip olan Saratov Devlet Üniversitesi zaman içerisinde hızla gelişmiştir. Şu anda 28 fakülteye sahiptir ve üniversitede 28 bin öğrenci eğitim almaktadır. 81 dalda yüksek lisans, 20 dalda doktora bölümü bulunmaktadır ve 4000’den fazla çalışana sahip olan Rusya Üniversiteleri arasında seçkin bir yeri olan üniversite Bölgesel Bilim kütüphanesi, Yayınevi, Botanik Bahçesi, Sayısal Bilimler Araştırma Enstitüsü, Bilgisayar Merkezi, Bölge Sanayisi Bilgisayar Teknoloji Merkezi, Patent hizmetleri merkezi, Girişimcilik Geliştirme Merkezi, İş Makineleri Merkezi, Enstitü ve Bölüm şubeleri, Rusya Bilimler Akademisi Laboratuarı gibi farklı alanlarda çok sayıda birime sahiptir.

Rusya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Saratov Devlet Üniversitesi 700 üniversite takımının katıldığı Dünya Bilgisayar Programcılığı Şampiyonası’na katılmaktadır ve 2006 yılında bu şampiyonada birinci olmuştur. Yurtdışında üniversite eğitimi almak için güzel bir seçenek olan bu üniversitenin önemli profesörlerinden 13 tanesi Rusya’nın önemli bilim adamlarındandır ve uluslararası ödüllere sahiptir. Uluslararası alandaki çalışmalara da önem veren Saratov Üniversitesi’nin Amerika, Almanya, İtalya, Fransa ve Türkiye’de başta olmak üzere farklı ülkelerde birçok üniversite ile anlaşması bulunmaktadır.

Konaklama ve Sosyal Olanaklar

Saratov Devlet Üniversitesi öğrencilere yurt imkanı sunmaktadır. Yurtlar genellikle 2-3 kişiliktir. Banyo ve tuvalet ortak kulanımdadır ve öğrencilerin yemeklerini yapabileceğini ortak mutfaklar bulunmaktadır.

Saratov Devlet Üniversitesi’nin yurt koşulları iyi olmakla beraber ücretleri de oldukça ekonomiktir. Üniversite öğrencilere ders dışı faaliyetler için de olanaklar tanımaktadır. Bunun yanısıra öğrenciler birçok sağlık imkanından faydalanmakta hatta isterlerse doktora gitmeden e-mail ile de doktora danışabilmektedir. Üniversite öğrencilere sosyal hayatlarında indirim hakkı sağlayan öğrenci kartı da vermektedir.

Genel Masraflar

Yurt/Konaklama ücretleri : 60$-70$      ( Aylık )
Yemek ve diğer masraflar : 150$-200$  ( Aylık )
Kitap Ücretleri : Üniversite’nin kütüphanesinden ücretsiz karşılanıyor.
Ulaşım :  10$   ( Şehir içi öğrenci pasosu )
Sağlık Sigortası : 100 $ ( Yıllık )

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map