Rusya’da Rusça Eğitimi

Her nasıl ki İngilizce Avustralya, Amerika ve İngiltere dil okulları ile öğreniliyorsa, Rusça da Rusya dil okulları ile öğrenilir. Günümüzde en çok konuşulan dillerden biri de Rusça’dır. Rusya’nın yanısıra Türk Cumhuriyetleri, Ukrayna ve diğer birçok ülkede yaygın olarak konuşulan ve Türkiye’de de gittikçe popülerlik kazanan bir dildir. Bunun temel sebebi Türkiye’nin Ruslar tarafından turizm açısından en popüler ülke olması ve bundan dolayı her yıl çok sayıda Rus Turistin ülkemizi tercih etmesidir. Özellikle turizm sektöründe İngilizce’den sonra Rusça en önemli dildir. Bu yüzden yurtdışı eğitim sürecinde Rusya’da dil okulu programlarına katılan Türk öğrencilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Rusya’da dil okullarında Rusça dil eğitimi alan ve Türkiye’ye dönen öğrenciler Türk – Rus şirketlerinde aranılan elemanlar olarak görev almaktadırlar.

Bunun yanı sıra komşumuz olarak Rusya’yla olumlu yönde ilerleyen ticari ve siyasi ilişkilerimiz düşünüldüğünde ticaret sektöründe ve siyasi alanda iyi bir iş bulabilmek isteyenlere birçok kapıyı açacaktır Rusça bilmek. Aynı zamanda 60 farklı etnik grubun bir arada yaşadığı Rusya’da farklı kültürleri tanımak da öğrencilere ekstra bir avantaj sağlayacaktır. Ve soğuk bir ülke olmasına rağmen Rusya gezip görmeye değer birçok güzelliğe sahiptir.

Rusya’da Rusça Öğrenin

Rusya dil okulları uzman dil eğitmenleri, dil laboratuarları ve daha etki dil öğretimi için kullanılan materyallerle dil eğitimi veriyor. Bu sayede yeni bir dil öğrenirken daha kalıcı ve çabuk öğrenme yöntemleriyle Rusya’da dil okulu eğitimlerinizde öğrendiklerinizi daha sağlam bir zemine oturtacaksınız. Bu özellikleri ile Rusya’da dil eğitimi tercih edilen yurtdışında dil eğitimi programları arasında yerini alır.

Türkler Rusça’yı Çabuk Öğreniyor

Yapılan araştırmalara göre Türkler Rusçayı yaklaşık olarak 4 – 5 ay içerisinde öğreniyor. Rusya’da dil okuluna ne kadar süre boyunca katılmak istediğinizi istek ve ihtiyaçlarınıza göre belirleyebilirsiniz. Genelde 2 hafta ile 1 yıl arası değişen sürelerde dil okulları programları uygulanır. Ve çoğu Rusya’da dil okulu programlarına yıl boyunca kayıt yaptırılabilir. Gramer, yazma ve konuşma içerikli programlar ayarlanır.

Türkiye ile Rusya Arasında 30 Günü Geçmeyen Ziyaretlerde Vize Uygulaması Kaldırıldı!

Rusya’da dil okulu programlarına katılan öğrenciler diğer ülkelerde “yurtdışı eğitim” alan öğrencilerden vize konusunda daha şanslılar. Çünkü Türkiye ile Rusya arasında 90 gün içinde 30 günü geçmeyen giriş çıkışlarda vize uygulaması kaldırıldı. Artık Türk vatandaşlar Rusya’da bu süre kapsamındaki ziyaretleri için vize  almak zorunda kalmayacak. Siz Rusya’da dil okulu eğitimi alırken aileniz ve arkadaşlarınız sizi vize almaya uğraşmadan ziyaret edebilecek. Siz de aynı şekilde Rusya’da dil okulu eğitimi için bulunduğunuz süre boyunca dilediğiniz zaman vize prosedürleriyle uğraşmak zorunda kalmadan Türkiye’ye gelip gidebileceksiniz. Vize uygulamasının kalkmasının en önemli avantajı, internette uygulanan bilet kampanyalarını değerlendirebilmektir. Bazen o kadar ucuz fiyatlara uçak bileti fiyatlarına rastlarsınız fakat satın almakta hep bir tereddüt yaşarsınız çünkü vize işlemlerinin ne kadar süreceğini bilemezsiniz ve bu yüzden de net bir tarihe bilet alamazsınız. Türkiye ile vize uygulaması olmayan ülkelerde böyle bir engeliniz yoktur. Dolayısıyla siz Rusya’da dil okulu eğitimi alırken aileniz, arkadaşlarınız sizi Rusya’da, siz onları Türkiye’de istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Bu kolaylık diğer yurtdışı dil okulları programlarının çoğunda bulunmuyor

Rusya’da Dil Okulu Merkezleri

Rusya’da dil okulu eğitimi alabileceğiniz başlıca ülkeler: Moskova, St. Petersburg, Kazan’dır. Rusça’nın yanı sıra Ukrayna’da Rusça dil eğitimi alabilirsiniz. Ukrayna’da dil okulu eğitimi alabileceğiniz merkezler Odesa ve Kiev etrafında toplanmıştır. Yurtdışında Rusça eğitimi denince Rusyada dil okullarında sonra akla Ukrayna dil okulları gelir.

Rusya’da Dil Okulu Maliyetleri ve Konaklama

Rusya’da dil okulu programları başlangıç seviyesinden advanced yani uzmanlık seviyesine kadar aşamalı olarak hazırlanmıştır. Genelde 2 hafta ile 1 yıl arası düzenlenen programlarda Rusya’da dil okulu eğitimleri alınır. Yapılan araştırmalar Türkler’in iş Rusçası yani ticari Rusya’yı yaklaşık 5 ayda öğrendiklerini gösteriyor. Fakat hangi seviyede bir Rusça dil eğitimi almak istediğinize siz karar vereceğiniz için bu süreleri uzatıp kısaltmak sizin insiyatifinizdedir. Rusya’da dil okulu eğitimi aldığınız süre boyunca yurtlarda, aile yanında, otellerde, özel dairelerde ve evlerde konaklayabilirsiniz. Yetkili mercilerce denetlenen homestay yani aile yanı konaklama bir çok öğrencinin en çok tercih ettiği konaklama şekli olmaktadır. Bu sayede  yurtdışı eğitim sürecini Rusya’da dil okulları ile değerlendirenler Rus kültürünü ve yaşayış biçimini daha yakından tanıma imkanı bulurlar.

Yurtdışında eğitim sürecinizin herhangi bir aşamasında Rusya’da dil okulu seçeneğini değerlendirmek isterseniz bölge yurtdışı eğitim danışmanlığı ofislerimize gelip ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmanız yararınıza olacaktır.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map