Polonya Vize Rehberi

Polonya, 21 Aralık 2007 tarihinden itibaren Schengen ülkelerine dahil olmuştur.

Eğitim amaçlı doksan günden uzun süreli kalışlar için D sınıfı vize alınır; bu vize yalnızca Polonya’ya giriş ve burada kalış amaçlıdır. Polonya’ya bir veya sayısız giriş yapma hakkı verir. Geçerlilik süresi itibariyle 12 ay içinde kullanılmak üzere 365 günlük kalış hakkı sağlar. Süre sonunda eğitime devam edecek öğrencilerimizin vizesi Konsolosluk’ta uzatılır.

Eğitim vizesi için gerekli belgeler şöyle: Burs hariç eğitim (kurs, okul, üniversite) vizesi için gerekli olan belgeler

  • Polonya’da eğitim alınacak okul veya enstitüden alınmış kayıt belgesi aslı ve fotokopisi.
  • Polonya’daki bir eğitim kuruluşundan harçlarının ödendiğine dair konfirmasyonu (makbuz, dekont veya faks olabilir)
  • 1 adet doldurulmuş ve giden kişi tarafından imzalanmış vize formu
  • 1 adet istenildiği özellikte geçerli fotoğraf. Resimler uygun olmadığı takdirde vize müracaatı kabul edilmeyecektir.
  • Pasaportunuzun 1.,2., 3., temdit (geçerlilik süresini gösteren sayfalar), son sayfa (60.) varsa Polonya ve Schengen vizelerin fotokopisi. Pasaport (pasaportun süresi Polonya’da son kalış gününden en az üç ay daha fazla geçerli olmalı, vize uygulanabilecek boş vize sayfasının olması lazım)
  • Varsa eski pasaportları (eski pasaportlar sunulamıyorsa, pasaportunda vize bulunmayanlar pasaportu veren makamdan önceki ve mevcut pasaportlara ilişkin Protokol sağlanacak)
  • Varsa burs yazısı aslı ve fotokopisi. Polonya’daki kalış süresince tüm masraflarının karşılanacağını belirten bankadan bir garanti yazısı aslı ve fotokopisi.(imzalayan kişinin imza yetkisini gösteren banka imza sirküleri)
  • Maddi durum ile ilgili belgeler (işyerinden bordro fotokopisi, banka cüzdanıç, kira kontratı v.s.)
  • Schengen ülkelerinde geçerli olacak 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası aslı. Acil tıbbi müdahale, hastanede acil yatılı tedavi ve hastalık halinde ikamet edilen ülkeye geri gönderilmeyle ilgili masrafları karşılamalıdır. Böyle bir sigortanın orijinal belgesinin (iade edilmek üzere) ve fotokopisinin müracaat esnasında ibraz edilmesi rica olunur.

(Konsolosluk websitesinden 25.12.2009 ‘da alınmıştır; lütfen güncel belgeler için danışmanınıza başvurun. Yukarıda yer alan liste fikir verme amaçlıdır ve yapılacak olası değişikliklerden United Towers sorumlu değildir.)

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map