LYS mi? Dert Etmeyin….

ÖSYM 2011 verilerine gore Türkiye’de 1.934.919 öğrenci ÖSYM tarafından yapılan üniversite yerleştirme sınavına katılmış, bunlardan TM ve TS alanlarında olmak üzere 310.911 öğrenci ancak 180 barajını aşabilmiştir. ( http://www.osym.gov.tr/dosya/1-57958/h/2011-lyssayisalbilgiler21072011.pdf )

Bir adayın Boğaziçi, ODTU, ITU, Bilkent gibi iyi bir üniversitede okuyabilmesi için başarı sıralamasında %1 lik dilime girmesi gerekiyor. Ön lisans programlarına yerleşen öğrencileride yerleştirme sınavına giren toplam sayıdan çıkardığımızda birmilyon civarinda ünivesiteye yerleşemeyen öğrenci kitlesi ortaya çıkmaktadır. Bu ögrencilerin bir kısmı bir sonraki yıl yapılacak olan yerleştirme sınavına katılmak üzere yeniden hazırlıklara başlarken. Bir kısım öğrencide gün geçtikce popularitesi artan yurtdışında universite alternatiflerini araştırmaya başlamaktadır.

Her yıl binlerce Türk öğrenci Lise eğitiminden sonra daha iyi bir gelecek ve iş için yurtdışında üniversite alternatiflerini araştırıyor. Yanlış yönlendirmeler, maliyet hesapları ve yanlış secimlerden dolayı bir coğu vazgeçiyor veya mutsuz oluyor. Yurtdışında Üniversite seçimini ve başvurusu şansa bırakılamayacak kadar hassas bir konudur.

 

 

http://www.unitedtowers.com/img/dreamstime_1809212.jpg

Bilgi İstek Formu
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map