//ORHAN S.

Fırsatı olan herkesin bu programa katılmasını tavsiye ediyorum…

Merhaba arkadaşlar. öncelikle kendimi tanıtayım. Adım Orhan Subay. İTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Hayırlısı ile bu yıl mezun olacağım.

Geçen yaz ünlü WAT programı ile Amerika’nın Pensilyvania Eyaleti. Harrisburg şehri. Hershey kasabasına gittim. Gidişim nasıl oldu? önce New York’taki Columbia Universitesi’nde bir günlük oryantasyon sonrasın da ise Hershey. JFK hava alanına indikten sonra metro ile Columbia Universitesine gittik (yaklaşık bir saat-metro ile). O gece bizi Manhattan’ın göbeğinde tek kişilik odalarda misafir ettikten sonra. ertesi gün menüsü çok zengin kahvaltı ile bizi güne başlattılar. O gece NY’u gezdikten sonra Hershey’e hareket ettik. Hershey’de Wendy’s de ve daha sonra kendi çabalarım ile bulduğum Hilton Oteli’nde Housekeeper olarak çalıştım. Ayrıca. farklı kültürdeki insanlarla tanışmak ve yeni bir iş deneyimi kazanmak için Hershey Park’da da kısa süreli bir çalışmam oldu. Eylül ayının başında stajımı yapmak için USA’den erken dönmem gerekiyordu. Bir hafta önce Hershey’den ayrılarak. önce Washington DC’ye arkadaşın yanına gezmeye. daha sonra ise NY’a birlikte geçtik. NY’u da gezdikten sonra Türkiye’ye birlikte geri döndük. Kısaca anlatmak gerekirse maceram böyle. Ama. süreci detaylandırırsanız. içinde konuşulacak çok çok şey var. Kaldığım yerler. arkadaşlar. ordaki Türkler. oraya ilk giden WAT’çı olmanın zorlukları-avantajları. ilişkiler ve dikkat edilmesi gereken şeyler. hava koşulları. polisler. kurallar…..

Kısaca bazı yerlere vurgu yapmak gerekirse. öncelikle, fırsatı olan herkesin bu programa katılmasını tavsiye ediyorum. Dil olayından daha da öte. hayata bakış açınız değişiyor. Yüksek binalar. geniş arabalar. şişman insanlar. siyahlar. İspanyollar. devlet sistemi. yaşayış tarzları..vs. çok mu önemli? Evet önemli. Buraya geri geldiğinizde hayata daha da farklı bakabilecek. yanlışları daha kolay farkedebileceksiniz. Ayrıca. iyi bir işe girerek(ücreti fazla) dönüşte hayli bir parayla dönme ihtimaliniz azımsanmayacak kadar fazla. Yalnız burdan ayarlamaya çalışın. Aksi halde gittiğiniz yerde iyi bir iş bulma şansınız az olabilir. Tabi bu gittiğiniz yere bağlı. Giden arkadaşlardan duyduğum. Virginia Beach ‘te çok fazla iş oldugudur. Benim gittiğim yer küçük bir kasaba olan Hershey. Burası çikolatasıyla ve eğlence parkı(Hershey Park) ile meşhur. sessiz sedasız. sokaklarda değil insan bir hayvan bile göremeyeceğiniz küçük bir kasaba. Devasa bir çikolata fabrikası var. Onun haricinde sanayi ya da bir fabrika yok. Şehir merkezi araba ile 20 dk. Siz siz olun. USA’ye Haziran gibi ve özellikle de Hershey’e gidiyorsanız. buradan kışlık bot.kazak. yağmurluğunuzu götürmeyi unutmayın :)). Onun haricinde çok fazla elbise yanınızda götürmeyin. valiziniz şişmesin. taşıması zorlaşmasın. Zaten çoğunu giymiceksiniz. Çalıştığınız çoğu yer size iş elbisesini zaten veriyor. Yanınıza 2-3 pantolon. 2-3 tişört alın yeter. Tabi ki kışlıkları unutmayın :)). Yazacak çok çok şey var. Bu hamur çok su götürür. Burada keseyim. Bir de şunu söyleyeyim. benim karşılaştığım Amerikalılar ( zenciler hariç) genelde iyi insanlar. Tanımadığı insanlarla kolay kolay konuşmazlar. Size yardım etmek isterler fakat kendi güvenliklleri tehlikeye girebileceğinden sizinle muhatap olmazlar. Her türlü insanın Amerika da olması nedeyle. bu davranış USA’de normaldir. Ama. sizi tanıdıktan sonra size yardımcı olurlar. konuşurlar. Çok sempatik insanlar. USA’de kaldığım üç ay süresince bir bağırma. kavga. yüksek ses. ..vb. hiç bir şey görmedim. Çok medeni insanlar. Amerika da ürünlerin ucuz olması nedeni ile buradan giderken büyük bir valiz götürün ki gelişte aldığınız ürünleri içine koyabilesiniz. Şu çok önemli mutlaka ama mutlaka tekerlekli bir valiz alın. Aksi halde askılı bir valiz ya da çanta sizi bel fıtığı yapabilir.

Özetle. eğer imkanınız varsa. WAT programı sonunda çok şey kazanacaksınız. Diilniz gelişecek. kendinize olan güveniniz artacak. Bir de şunu düşünün. başka zaman Amerika’yı görme şansım olucak mı? Eğer olucaksa da bana maliyeti ne olucak WAT ‘da ise bırakın maliyeti üstüne fazla para ile döneceksiniz. Ayrıca WAT ile gitmeniz sonucunda sadece kuru kuruya bir USA gezisi olmayacak. bunun yanında farklı öğrenci grupları(Ruslar. Polonyalılar. Çekler. Litvanyalılar. Hollandalılar. Bulgarlar. …) ile ilişkileriniz sonucu kültürlerini tanıma imkanı bulucaksınız. Ayrıca orada üniversitelerdaki hocalar ile diyaloğa geçip okul bitince. kabul alma imkanıda bulacaksınız. Çok pembe bir tablo çizdim herhelde. İşler çok kötü gitmedikçe bu dediklerim gerçekleşecektir. Hele hele daha burdan sağlam iş ve kalacak yer ayarlayabilirseniz işiniz çok rahat.

Burda keseyim artık. Hoşçakalın. Size Amerika’da başarılar ve bol kazançlı günler. Kalın sağlıcakla.

ORHAN S.
İTÜ
ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ
4. SINIF