//ÖMER B.

OMER BNo Fear; Just Enjoy İt!!!

Work and Travel macerasına bir arkadaşımla beraber katıldım. Üniversiteyi kazandıktan sonra yapacaklarım arasına çoktan yerleşmişti. 1 yıl öncesinden hazırlıklara başladım. Birbirinden habersiz aynı heyecanı yaşamak isteyen iki arkadaş yollarımızı birleştirdik.

WaT şirketlerini, bilmemiz gereken her şeyi araştırdık, yüz yüze her biriyle konuştuk ve sonunda United Towers’la anlaştık. Bu seçimde arkadaşımin daha önceden aynı şirketle Yurt Dışı Eğitim Programına katılmış olmasının da etkisi oldu. WAT ‘Amerika’da bir eyalette anlaşmalı iş yerleriyle farklı türdeki işlerden birinde çalışmak, Amerikalı ve diğer kültürden insanlarla birebir etkileşim içinde olmak, kendi paranı kazanıp kendi harcamalarını yapmak, gezmek, öğrenmek, yeni insanlar tanımak, bazen şaşırmak ama sonra alışmak, bazen iyi ki buradayım demek bazen ne işim var burada diyebilmek ama sonunda sıfır pişmanlıkla aynı maceraya bir kez daha katılmayı istemektir’. En azından bizim için anlamı bu oldu. Toplamda 4 mülakata girdik. Birincisi United Towers ile yapılan İngilizce seviyemizi ölçen bir mülakattı. İkincisi Amerika’daki sponsorumuz CIEE ile yapılan mülakat, bir diğeri çeşitli işler arasından seçtiğin iş için; işverenle yaptığımız mülakat ve son olarak vize alırken konsoloslukta yapılan mülakat. Her aşama sırayla gerçekleşti. Sırada iş seçimi vardı. Ben ve arkadaşım danışmanımızın da önerisiyle Massachusetts Eyaleti’nde South Yarmouth şehrine Shaws Supermarket için çalışmaya karar verdik. Tabi bunun için önce işverenin yapacağı mülakata girip başarılı olmamız lazımdı ki bu da gerçekleşti. İşteki pozisyonlarımız, markette iş verenle yapılan kısa oryantasyon sonucunda belirlendi. Ben Seafood arkadaşım Bakery Departmanında çalıştık. Her işin olduğu gibi bu işlerinde zorluğu vardı ancak orda bulunuş amacımız, işimizi severek yapmak, sonunda alacağımiz geri dönüşler bu zorlukları aşmamiza yardimci oldu.

Bulunduğun eyalete göre ikinci bir iş bulmakta mümkün. Planlı ve doğru adımlarla ilerlediğin takdirde tek bir işle yaklaşık 3 ayı geçirebilir, yeni bir bilgisayar belki tablet, kiyafetler derken bir bavul dolusu alışveriş yapabilir, üzerine 5 tane eyaleti 11 gün içinde gezebilirsin tıpkı bizim yaptığımız gibi. Massachusetts, Chicago, Philadelphia, New York ve Washington DC bunların dışında ayrıca gezdiğimiz Yarmouth, ProvinceTown, Hyannis, Boston da Wat maceramızın birer parçası oldu.

İlk başlarda kalacak yer konusunda sıkıntı yaşadık, ama doğru araştırma ile uygun yerler bulunabiliyor. Biz de bir hotel de kaldık. Küçük bir odaydı mutfak banyo içinde, mükemmel değildi belki ama 3 ay için yaşanabilecek bir yerdi. Bizim bulunduğumuz yerde bisiklet kullanımı çok yaygındı, bu yüzden iş yeri ile hotel arasında bisiklet kullandık. Kalacak yer, çalışılacak yer, gezilecek yerler, yeni arkadaşlar, farklı diller ve kültürler; bunların dışında WaT macerasını tamamlayan bir şey daha vardı: Shopping yani alışveriş. Biraz gezip araştırmakla en uygun yerleri, kaliteli, marka ürünleri gayet ucuza bulabilirsiniz. Özellikle Elektronik alışverişi konusunda meraklılarının yüzünü güldürecek bir sürü alternatif var. Biz genellikle internetten alışveriş yaptık ancak çeşitli yerlerde bulunan Mall’lar da alışveriş için uygun mekânlar.

Kısacası WAT macerasına katıldığımız için bu deneyimi hayatımızda yer ettiğimiz için çok şanslı ve mutluyuz. Bizler WAT macerasını önermekle kalmıyoruz, mutlaka katılın diyoruz. Bu yolda bize her aşamada, her sıkıntımızda yol gösteren, her mülakat öncesi endişelerimizi heyecanımızı gidermemizde yardımcı olan danışmanımız İlter Bey’e ve United Towers’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

ÖMER B.
SHAWS SUPERMARKET – SOUTH YARMOUTH , MA – 2015 SUMMER
ANKARA ÜNİVERSİTESİ
ELEKTRİK – ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ – 3. SINIF