Ö. Sümerli Çin’de Üniversite

Çinceyi 2005 eylül ayından beri öğrenmekteyim. Pekinde sosyal bilimler dalında Çin’in 2. en iyi okulu olan Çin Halk Üniversitesinde(Renmin University of China) okuyorum.

Daha önceleri Çin hakkında çok fazla bir bilgim yoktu ve yurt dışı üniversite programı ile gitmeden önce biraz kaygılarım vardı. Örneğin Çincenin zorluğu hakkında bir çok kişiden değişik duyumlar almıştım.İlk başlarda ailemde özelikle annem Çin’e gitmeme sıcak bakmıyordu.
Ama daha sonra araştırmalarım sonrasında Çin’in ileriye bakan yönünden pek çok avantajının oldugunu hem ailem hem de ben ortak mutabakata vardık. Ailemden önce zaten ben yurt dışında eğitim almanın birçok avantajını biliyordum.Çünkü yurtdışında okumak, yurtdışı eğitim almak birçok kişinin ufkunu açan bir durumdur.Türkiyede herkes en az bir yabancı dil konuşabiliyordur,bende kimsenin okumaya cesaret edemediği ve korkarak baktığı Çinceyi seçerek kendim için en güzel olanı yaptığımı düşünüyorum. Çince düşündüğünüz kadar zor bir dil değil, Çinceyi öğrenmek isteyenler bilmeliler ki ders çalışma alışkanlığı olan herkes Çinceyi biraz gayretle öğrenebilirler.Çünkü dil,yerinde öğrenilince daha iyi olacağı herkesin malumudur.
Çindeki hocaların kalitesi ve ders materyallerindeki zenginlik Çinceyi öğrenmemde en önemli etkenler arasındadır…
Ö. Sümerli – Renmin University of China
Çin’de Üniversite

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map