NORTHERN VIRGINIA COMMUNITY COLLEGE (NVCC)

NOVA 2plus2 programı öğrenciye lisans programının ilk 2 yılını Amerika’nin en kaliteli Community College’larından biri olan NOVA’da tamamlama ve sonrasında 3. ve 4. yılını istediği Amerikan Üniversitesinde tamamlama imkani sağlayan bir programdır. Community College’da alınan dersler 4 yıllık üniversitelerin birinci ve ikinci sınıflarında alınan derslerle hiçbir farklılık göstermemektedir. Dolayısıyla ilk iki yıl üniversite eğitiminizi NOVA’da alarak %30 ve üzeri oranda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Community College’lar ülkemizde malesef, “2 yıllık üniversite“ gibi yanlış algılanma kurbanı olmaktadırlar. Halbuki her yıl dünyanın hemen hemen her ülkesinden 98.000’den fazla uluslararası öğrenci yüksek öğrenimlerinin ilk 2 yılını Amerika’daki Community College’larda tamamladıktan sonra yıllarca hayalini kurdukları 4 yıllık bir üniversiteye geçiş yaparak, lisans eğitimlerinin son iki yılını tamamlayıp lisans diplomasını kazanmış olurlar. Böylece hem NOVA’dan hem de 4 yıllık bir üniversiteden, toplamda iki adet diplomayla mezun olmuş olurlar.

Uluslararası öğrencilerin Community College’ları 4 yıllık üniversitelere geçiş için yoğun bir alternatif olarak kullanmasının sebepleri;

» Kabul kolaylığı Genelikle liseden yeni mezun olmuş uluslararası öğrencilerin büyük çoğunluğu üstün bir başarıya ve iyi bir ingilizce skoruna sahip değilse sıralama listelerinde (university rankings) üst sıralarda bulunan  kalitesi tescillenmiş bir üniversiteden kabul alması çok zor olacaktır. Hayalinde böyle bir üniversiteden mezun olmayı amaçlayan öğrenciler için Community College’lar iyi bir basamak olarak olmaktadırlar. Normal şartlarda bastan kabul alamayacakları bir üniversiteye, Community College‘larda iki yıllık eğitim sürecini tamamladıktan sonra dört yıllık bir ünversiteye rahatlıkla geçiş yapabilirler.

» Amerikan Üniversite Sistemine daha kolay uyum sağlama imkanı Üniversitelere oranla daha küçük olmaları ve bu sayede öğrencilerin daha kolay adapte olmalarının sağlanması, daha küçük sınıflarda eğitim verilmesi ve öğretim elemanlarının yakın ilgisi sayesinde 4 yıllık eğitime geçiş öncesinde, öğrencilerin rekabet ortamına daha sıkı hazırlanmaları ve aynı zamanda öz güvenlerinin artması sağlanır.

» Daha Ucuza Kaliteli Eğitim 4 yıllık üniversitelerin bir yıllık eğitim ücretleri ortalama 15.000$ – 35.000$ arasında değişirken,Community College’ların yıllık ücretleri  5000$ – 8.000 $ civarında olmaktadır. Böylelikle ilk iki sınıfı 4 yıllık üniversite yerine, Community College’da okuyarak toplamda 30.000 – 45.000 $ tasarruf etmiş olursunuz. Yani eğitim kalitesinden hiç bir ödün vermeden Lisans eğitiminin ilk 2 yılını çok daha ucuza okumuş olursunuz. Böylece 4 senenin sonunda Amerika’da lisans eğitimi için ödemiş olduğunuz toplam ücret, Türkiye’de 4 sene boyunca bir özel üniversiteye ödemiş olduğunuz toplam ücrete eşit gelmektedir.

» 24 Ay yasal çalışma imkanı Community College’lara ugramadan dört yıllık üniversitede okuyan öğrenciler sadece dördüncü sınıfın sonunda 12 aylık yasal çalışma izninesahip olabilirken,ilk iki yılını Community College’larda okuyan öğrenciler ikinci sınıf sonunda da  12 aylık yasal çalışma imkanı elde ederler. Böylece 2PLUS2 programını kullanan öğrenciler toplamda 24 ay yasal çalışma imkanı elde ederler.

Bölümler

NOVA’da almak istediğiniz eğitim 6 kampüste yer alan fakültelerde mevcuttur. Kampüslere göre alınabilecek programların listesini şu şekildedir:

Alexandria: Muhasebe, Adalet Yönetimi,  Mimarlık, Güzel Sanatlar, İdari Destek Teknolojisi, Otomotiv, Biyoloji, İşletme, Yapı Yönetimi, Çocuk Gelişimi, Kimya, İletişim ve Tiyatro, Resim, Ekonomi, Eğitim, Mühendislik, İkinci Yabancı Dil Olarak İngilizce, Finansal Servisler, Fil Çalışmaları, Coğrafya, Jeoloji, Tarih, Halkla İlişkiler, Kütüphane Teknolojileri, Pazarlama, Matematik, Müzik, Doğa Bilimleri, Beden Eğitimi ve Reaksiyon, Felsefe, Öğrenci Gelişimi, Sosyoloji, Fizik, Din Eğitimi, Fotoğrafçılık, Fizik, Konuşma ve Drama, Politik Bilimler, Bilgi Teknolojileri, İngilizce, Alman Dili, İtalyan Dili, Japon Dili, İspanyol Dili, Latin Dili, Rus Dili, Fransız Dili,  Portekiz Dili, Arap Dili, Çin Dili, Yunan Dili, Hint Dili, Vietnam Dili.

Annandale: Muhasebe, Hukuk Yönetimi, Antropoloji, Mimarlık, Güzel Sanatlar, Biyoloji, İşletme, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, İletişim ve Tiyatro, Diyetisyenlik, Resim, Ekonomi, Eğitim, Mühendislik, Çevre Bilimi, İkinci Yabancı Dil Olarak İngilizce, Elektronik, Finansal Servisler, Yangın Bilim Teknolojisi, Coğrafya, Jeoloji, Tarih, Otel Yönetimi, Turizm ve Seyahat,  İnsan Bilimleri, Tercümanlık, Bilgi Teknolojileri, Pazarlama, Askeri Bilim, Matematik, Müzik, Doğa Bilimleri, Beden Eğitimi ve Reaksiyon, Felsefe, Fizik, Politik Bilimler, Psikoloji, Sosyoloji,  Amerikan Dili, Alman Dili, Çin Dili, Fransız Dili, Kore Dili, İspanyol Dili.

Loudoun: Muhasebe, Antropoloji, Sanat, İdari Destek Teknolojisi, Biyoloji, İşletme, Çocuk Gelişimi, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, İletim ve Tiyatro, Ekonomi, Eğitim, Çevre Bilimi, Coğrafya, Finansal Servisler, Jeoloji, Tarih, İç Dizayn, Bilgi Teknolojileri, Pazarlama, Matematik, Müzik, Doğa Bilimleri, Beden Eğitimi ve Reaksiyon, Felsefe, Sosyoloji, Politik Bilimler, Öğrenci Bilimleri, Psikoloji, Din Bilimleri, Veterinerlik, İkinci Yabancı Dil Olarak İngilizce, İngilizce, Alman Dili, Arap Dili, Fransız Dili, İtalyan Dili, Rus Dili, İspanyol Dili.

Manassas: Muhasebe, Adalet Yönetimi, Sanat, Antropoloji, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, İletişim ve Tiyatro, Ekonomi, Eğitim, Bilgi Teknolojileri, Makine Mühendisliği Teknolojileri, Pazarlama, Matematik, Müzik, Doğa Bilimleri, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizik, Politik Bilimler, Psikoloji, Din Bilimleri, Öğrenci Gelişimi, Konuşma ve Drama,  Sosyoloji,  İngilizce, Arap Dili, İspanyol Dili.

Medical Education: Biyoloji, Tanı Bilimi ve Medikal Ultrasonografi, Acil Servis, Diş Hijyenistliği, Sağlık Bilimleri Yönetimi, Tarih, Sağlık, Medikal Laboratuar, Bilgi Teknolojileri, Fiziksel Terapi, Radyoloji, Radyo Onkoloji, Solunum Terapisi, Öğrenci Gelişimi, Doğa Bilimleri, Beden Eğitimi ve Reaksiyon, Konuşma ve Drama, Felsefe, İngilizce, İspanyol Dili.

Woodbridge:  Muhasebe, Adalet Yönetimi, Havalandırma Sistemi ve Soğutma, Sanat, İdari Destek Teknolojisi, Biyoloji, İşletme, Çocuk Gelişimi, Kimya, Bilgisayar Bilimleri, İletişim ve Tiyatro, Ekonomi, Eğitim, Finansal Servisler, Jeoloji, Tarih, İnsan Bilimleri, Bilgi Teknolojileri, Pazarlama, Matematik, Müzik, Doğa Bilimleri, Beden Eğitim ve Reaksiyon, Felsefe, Fotoğrafçık, Fizik, Politik Bilimler, Psikoloji, Öğrenci Gelişimi, Sosyoloji,  İngilizce, İkinci Yabancı Dil Olarak İngilizce, Alman Dili, Arap Dili, İspanyol Dili.

Başvuru Koşulları

3 ayrı online başvuru formu (United Towers tarafından doldurulacaktır.)

  • Öğrencinin tabi tutulacağı İngilizce seviye tespit sınavı sonuç belgesi (Bu test NOVA tarafından United Towers ofislerine gönderilmektedir. Öğrencilerimiz ofiste danışmalarımız denetiminde bu testi çözmektedir.)
  • Lise diplomanız ve transcriptiniz (not çizelgeniz) (İngilizce’ ye çevrilmiş olması gerekmektedir.)
  • Banka hesap cüzdanı
  • Pasaport

Video Link:  http://www.nova2plus2.com/video-galeri

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map