Neden Yurtdışında Lise Eğitimi?

Yurtdışı eğitime orta öğrenimden başlamak öğrencilerin bulundukları ülkenin eğitim sitemi ve akademik atmosferine alışmaları açısından son derece faydalıdır. Özellikle yüksek öğrenime aynı ülkede devam etmeyi düşünenler için. Sisteme ve müfredata aşina olmanın yanında dil problemini daha erken yaşta halletmek öğrenciye büyük bir avantaj sağlar. Öğrenci, kendine daha çok güvenecek ve daha başarılı olacaktır.

Yabancı ülkelerde Türkiye’de olduğu gibi çok çeşitli lise türleri vardır. Devlet liseleri, özel liseler, yatılı ya da gündüzlü okullar, yalnız kız ya da erkeklere eğitim verenler, askeri liseler, mesleki liseler, kilise okulları vs.

Ülkelere göre lise eğitim sisteminde olduğu gibi kabul koşullarında da bazı farklılıklar görülür. Her ülkede yabancı öğrencileri kabul eden ve etmeyen okullar mevcuttur. Yabancı öğrencilerin kabulünde daha önce almış olduğu eğitim ve not ortalamaları etkilidir. Bazı okullar gerekli yeterliklere sahip öğrencileri doğrudan kabul ederken bazıları öğrenimlerine kaldıkları yerden devam etmeleri yerine bir ya da iki yıl hazırlık programlarına devam etmesini isteyebilirler. Dil yetkinliği de bu hazırlık sürecinin bir parçası olabilir.

Bir çok ülkede dünya genelinde üniversitelere giriş imkanı veren uluslararası diploma programları liselerde sunulmaktadır. Lise öğrenimini tamamladığı halde üniversiteye girecek yeterlikte olmayan öğrenciler bu programlara devam edebilirler. Almanya gibi bazı ülkelerde ise öğrenciler üniversiteye devam etmek için lise bitirme ya da üniversite giriş mahiyetinde sınavları geçmek zorundadır.

 

Bilgi İstek Formu
İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map