Metin Uzun | Debrecen Üniversitesi, Tıp Fakültesi

Debrecen, Macaristan’ın ikinci büyük şehridir (Benim de küçük öğrenci köyüm). Her yıl, dünyanın dört bir yanından yurtdışı eğitim almak için öğrenciler gelir. Macaristan tarihi bakımdan çok zengin bir ülke. Özellikle Budapeşte’nin tarihi mekanları, gezilip görülmesi gereken onlarca turistlik yeri ve eğlenilecek yerler bakımından da çok zengin bir yapıya sahiptir. Debrecen’de hayat tamamen öğrencilere bağlıdır; öğrenci yoksa, şehir çok sessiz ve sakindir. Yani bir nevi burası ciddi manâda bir öğrenci şehiridir.

Bu kadar yeter; şimdi de biraz Macaristanda üniversite eğitimi hakkında konuşalım  Debrecen tıp fakültesi Avrupa’nın en zor dördüncü, Macaristan’ın birinci üniversitesidir diye duydum. Bu yüzden okumayı seven, daha doğrusu doktorluğa aşık olan öğrenciler seçmeli! Yoksa burası öyle sıradan bir yurtdışında üniversite değil, yatarak geçilecek bir üniversite hiç değil. Debrecen Üniversitesi sadece tıbba değil, mühendislik ve bunlar gibi bir çok bölüme dünyanın her tarafından öğrenci kabul eden bir üniversitedir. İnsanları, diğer Avrupa ülkelerine göre daha sıcak kanlıdır.

Her yıl Türkiye’den ve diğer ülkelerden onlarca Exchange Program ile buraya öğrenciler gelmekte. Bu da bu üniversitenin mühendislik dalında da gün geçtikçe daha da geliştiğini göstermektedir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map