Malta’da Yaşam

İklim: Malta Adaları, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklime sahiptir. Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta’da bilinmeyen terimlerdir. Nisandan sonra seyrek olmakla birlikte yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklık kış aylarında (Kasım – Nisan) ortalama 14.3°C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise ortalama olarak 32.6°C civarındadır. Malta adaları, sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, nadiren aşırı sıcaklara maruz kalır.

Yaşam ve kültür: Her yönüyle tam bir Akdeniz ülkesi olma özelliğini barındıran Malta; canayakın ve sıcakkanlı insanlarının ülkeye gelenleri dostça karşıladığı, Dünya’nın dört bir yanından turizm ve eğitim amaçlı ülkeye gelenlerin mutlu olduğu bir ülkedir. Malta, tarihte pek çok ülkenin kolonisi olması nedeniyle farklı kültürlerden etkileri taşır. Mentalite olarak; Italyan – Ispanyol ve Ingiliz yaşam ve kültür tarzlarının biraraya gelmesinden bahsedilebilir. Malta nüfusunun çoğunluğu Hristiyanlık dininin Katolik mezhebine mensuptur.

Sağlık Sistemi: Malta’da kurulduğu düşünülen ilk hastanenin 1372’de hizmet ver diği bilinmektedir.  Günümüzde sağlık sistemi devlet ve özel sektör tarafından sağlanır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Malta Sağlık Sistemi 5. sırada yer alır. Malta’ya eğitim ve turizm amaçlı gidenlerin sağlık sigortasına sahip olması gereklidir.

Çalışma Koşulları: Malta’ da yurtdışından gelen öğrencilerin çalışma izni bulunmamaktadır.

Para Transferleri ve Banka Bilgileri: Malta’da uluslararası banka kartları geçerlidir. Bankalar, ATM’ler ve döviz büroları yaygındır. Türk lirasından ziyade yanınızda Euro götürmeniz daha mantıklı olacaktır.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map