//MUSTAFA UYSAL

Sıkı bir macera oldu. Nasıl bitti anlamadım…

California. Hollywood ve New York mükemmeldi! Work and Travel ile Amerika maceram Aralık ayında başladı. WAT programı adi altında o kadar şirket var ki. Ben UT’nin en iyisi olduğuna karar verdim ve bu macera dolu yolculuğuma UT ile başladım. Evraktır belgedir ne kadar sıkıcı da olsa en ufak bir problemde bile UT ile irtibata geçtim. En son asama vizeydi onu da aldıktan sonra Amerika rüyasına daldım. Ben bu yaz Virginia Beach’te çalışmayı tercih etmiştim çünkü turizm ve otelcilik bolumu için iyi bir çalışma ortamı olacağını düşündüm.

Ve 16 Haziranda VA Beach’e doğru yol aldım. VA Beach’te Holiday Inn’de server olarak ise başladım. İşe Social Security numaramı aldıktan sonra 20 Haziranda başladım. İlk zamanlar zor oldu tabi benim için Amerikan kültürüne alışmak, yemeklere alışmak. Fakat zamanla her şey yoluna oturuyor. İlk zamanlar ev aramak gibi ciddi sorunlarımızda olmadı değil ama ilk iki haftayı atlattıktan sonra düzeninizi kuruyorsunuz. Benim için çok güzel bir deneyim oldu. Hem İngilizce açısından hem bolumum gereği otel deneyimi acısından ayrıca da para kazanma acısından. Elektronik eşyalar çok uygun fiyatta olduğu için ben laptop, dijital fotoğraf makinesi, dijital kamera, iPod ve daha ufak tefek şeyler daha aldım.

Holiday Inn’de dinner server’ı olarak çalıştım ayrıca Ocean Holiday Inn’de de gündüz housekeeping departmanında çalıştım. Her iki isimde de iyi para kazandım. Toplam 10 bin dolar kazandım. 4 bin kadarını Amerika’da harcadım. Kazandığım sadece para ve deneyim olmadı. Çok güzel dostlarım da oldu; Türk. Amerikalı. Rus çok iyi arkadaşlar edindim. Amerika’daki patronum ve ailesi ile çok güzel dostluklar kurduk. Bütün bir yaz nasıl geçti anlamadım.

Ve eylül sonuna gelince Travel zamanı geldi ve islerimi bıraktıktan sonra ilk önce California. Los Angeles. Hollywood gibi çok güzel mekânları görme şansım oldu. California’dan sonra New York’a geçtim ve New York’ta Empires Building, Status of Liberty ve New York’un meşhur caddelerinde dolaşmak bir harikaydı. Ve Amerika macerası New York’ta sona erdi. Ama seneye tekrar ayni yerden United Towers ile devam edeceğim. Bekle beni Amerika, seneye yine geliyorum!

MUSTAFA UYSAL
COURTYARD BY MARRIOTT OCEANFRONT SOUTH – VIRGINIA BEACH, VA – SUMMER 2006
MUĞLA ÜNİVERSİTESİ
KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ – 3. SINIF