Kübra Ebru Güney | ELS Dil Okulu Oklohoma City

Merhaba Evrim Ablacım,
Amerika dil okulları programı dahilinde Oklahoma City de 3 ayımı doldurdum.İlk aydan sonra genç bir ailenin yanına geçtim arkadaşımla beraber kalmak istediğim için. İsimleri Jill-James Judd. 29 yaşında yeni evli bir çift. Bize ve değerlerimize karşı inanılmaz saygılılar. Haftada 1 kez İngilizce film izliyoruz ve anlamadığımız noktalarda mutlaka açıklama yapıyorlar. Evde kocaman bir tahtamız var. Amerikan deyimleri ve halk dilinde sık sık kullanılan ama sözlüklerde çok da fazla bulamayacağımız şeyler yazıyorlar bizim için her gün yeni bir kelime öğreniyoruz. Kaldığım ailedeki bayan İngilizce öğretmeni ve bu yüzden çok şanslıyım sanırım.

En az haftada bir kere dışarı çıkıp bir şeyler yapıyoruz ki bu çoğunlukla haftada biri geçiyor. Kesinlikle kendileri karar vermiyorlar. Gitmeden önce ailecek toplanıyoruz ve ortak bir karar veriyoruz o doğrultuda gidiyoruz.

Yemek konusunda çok titizler kendileri domuz eti yedikleri zaman bana kesinlikle normal etten tavuk ya da balıktan bir şeyler yapıyorlar ki çoğunluk onlar da yemiyor. Haftalık listemiz var. Herkes o hafta canı ne yemek istiyorsa yazıyor ve ona göre yemek pişiriyor Jill. Çok esprili ve komik bir çift. Bana Ebrusu diyorlar :)) Sürekli Türkiye ile ilgili soru sorup hayat tarzını öğrenmeye çalışıyorlar. İstediğim arkadaşımı eve getirebiliyorum.

Aile kısmını geniş tuttum ama bence çok önemli Evrim Abla. Biliyorsun burada tanıdığım aile var ama ona rağmen homestay de kalmaya karar verdim çünkü hem rahatım çok iyi hem de İngilizceyi başka hiç bir yerde bu kadar ilerletemem diye düşünüyorum. Ama bunun yanında bir de dip not çok eskiden beri ELS Amerika dil okulları ile çalışan aileler var ve bu kadar öğrencileri önemsemiyorlar zaman zaman sıkıntı yaşayan arkadaşlarım da olmuyor değil.
Okula gelince Oklahoma City, diğer yerlere göre çok ucuz o yüzden öğrenciler daha rahat sanırım ama ağırlık Suudi Arabistan, Kore ve Çinlilerden oluşuyor. (Aslında bir Türk’ün kafa yapısına oldukça uzaklar) Ama ELS ‘in eğitiminden çok memnunum sürekli olarak daha iyi hale getirebilmek için neler yapabilecekleri ile ilgili anket düzenliyorlar. Öğretmenler çok profesyonel ve istemediğimiz zaman sınıfımızı değiştirebiliyoruz.

101 ile 112 arasında seviyeler var .109 dan sonrası üniversitelere ve Toefl, IELS gibi sınavlara yönelik daha çok dinleme ve araştırma sunum yapmaya yönelik. Ben şuan 109′u bitiriyorum 110 a geçeceğim. Sabahları 2 gramer,1 reading writing 1 de labaratuar dersimiz var herkesin aynı. Öğleden sonraları da iş ingilizesi, amerikan deyimleri, amerikan kültürü gibi seçimlik herkese göre farklı ders grupları var iNTENSİVE gruplar için.

Bence yurtdışında dil eğitimi inanılmaz bir tecrübe Evrim abla şaka gibi gelecek ama rüyalarımı bile ingilizce görmeye başladım :)) Brezilyalı Kolombiyalı ve Koreli çok yakın arkadaşlarım var. Yabancı bir insanla ne paylaşılır ki diye düşünüyordum Amerikada dil okulu programına gelmeden önce ama kardeş gibi olduk yeri geldiğinde oturup dertleşmeyi geçtim ağlıyoruz bile birbirimizin sorunlarına.

Oklahoma’nın tek sıkıntısı ulaşım sanırım çünkü herkesin arabası var ve çok sık otobüs yok. Benim kaldığım aile ve burdaki Türk ve yabancı arkadaşların arabası olduğu için pek sorun yaşamıyorum ama genel olarak sokakta yürüyen insan görmek neredeyse olanaksız.

Her ay doğum günü partisi her dönem sonunda bitiş partisi yapıyoruz ve etkinliklerimiz oluyor sürekli. Maçlara alışverişe pikniğe göle müze gezmeye ata binmeye kayak yapmaya vs gidiyoruz.
Çok öpüyorum ofisteki herkese selamlar.
KUBRA EBRU GUNEY-ELS, OKLAHOMA
Amerika Dil Okulları

 

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map