//KİŞİSEL GELİŞİM AÇISINDAN WORK AND TRAVEL

Kişisel Gelişim Açısından Work and Travel

Belki bir broşür, poster, bir fotoğraf ile öğrenciler Work and Travel programı ile tanışırlar. Ve bu ilk temasın ardından herkesin içinde bir sessizlik, bu sessizlikte kendine can bulmaya çalışan bir düşünce: Ben de gitsem mi acaba? Sonra hayaller kurulur, arkadaşlar bulunmaya çalışılır, Work and Travel şirketleri gezilir ve programın detayları öğrenilir. Son hesaplar yapılır ve büyük umutlar, heyecanlar ve beklentiler ile program da işlemler adım adım takip edilir ve beklenen gün geldiğinde artık öğrenci kendisini Amerika’ya ulaştıracak bir uçağın içinde havalanmayı beklemektedir. Artık Amerika’ya gidecektir ve yaz sonunda dönecektir. Biraz korku ama bolca heyecan ile program başlar. İlk haftalar, Türkiye’den kopmanın zorluğu, iletişim ve adaptasyon problemleri, biraz yalnızlık ve sonrasında yeni arkadaş edinmeler,düzene giren bir hayat ve muhteşem bir gezi ile biten bir yaz…

Tüm bu süreçler biz danışmanların gözü önünde gerçekleşir ve bir öğrencinin programa başladığı andan itibaren gösterdiği kişisel gelişim, bizleri her zaman çok şaşırtmıştır. Üniversite çağında, henüz liseli havasından sıyrılamamış gençler programı tamamladıklarında; birer yetişkin gibi düşünen ve karar verebilen, güçlükler karşısında mücadele etme ve kendisine bunlardan yeni heyecan ve deneyimler çıkartmayı başarabilen, artık dünyanın neresinde olursa olsun kendi ayakları üzerinde durabilecek güveni kendisinde bulan yetişkin bireyler haline gelirler.

2013 sezonu ile beraber Work and Travel programında 9. Yılıma başlayacağım, bu benim bu programa katılan ve programı başarı ile tamamlayan öğrencilerin hayatlarında yaptığı değişim ve gelişimleri uzun vadede de gözlemleme imkanı sağlıyor ve bu örnekleri gördükçe işimi daha çok seviyorum ve yaptığımız işin insanların hayatlarında bir fark yaratmak adına ne kadar önemli bir iş olduğuna her defasında biraz daha fazla inanıyorum. Tanıştığım bir otel müdürünün “Evet ben de bu programa öğrenci iken katıldım ve Amerika’da gördüğüm hizmet standartlarını Türkiye’de uygulamaya çalıştığım noktada çalışma arkadaşlarım arasında sivrildim ve şimdi bu noktaya geldim” demesi bile bunun küçük bir kanıtırdır. Work and Travel öğrencilerinin tümü, bu programda çalıştıkları işleri profesyonel hayatlarında kullanma şansına erişemeyebilir ancak, program yapısı itibari ile onlara iş hayatlarında korkusuz ve cesur olma,  bir işi başarabilecek gücü kendilerinde bulma, insanlar ile kolay iletişime geçme gibi hiçbir üniversitenin hiçbir bölümünde eğitimi verilmeyen kabiliyetleri kazanmasını sağlar.

Bu programa katılma amacınız ne olursa olsun, sonunda umduğuzdan daha fazla kişisel olarak gelişeceksiniz ve büyüyeceksiniz. Work and Travel’ın hayatınıza sihirli değneği ile dokunmasına izin verdiğinizde “Ben babamın evinden başka bir yerde kalmadım, annemin yemeklerinden başka yemek yemedim, orada ne yaparım” diyen çocuktan “Dünyanın herhangi bir coğrafyasına tek başıma gidip orada kendime bir düzen ve bir iş kurup bunda da çok başarılı olurum” diyen bir bireye dönüşeceksiniz.

Şimdi bir cesaret ilk adımı atın, sloganımızda da dediğimiz gibi; We will help you live it!

Pınar Kamış