//KEREM K.

Özellikle gelmeden önce çalışacağınız yerle ilgili bilgiler edinmek çok önemli…

Başlar da baya alışmak da sorun yaşadığım Wisconsin eyaletine 2 ay sonun da tamamen alıştım diyebilirim. İstanbul gibi bir metropol de yaşayan birisi için bura da yaşam oldukça zor çünkü burası bir köy gibi ve sadece bir tane alışveriş yeri var orası da tabi ki Walmart. Onun haricin de sessiz sakin bol yağış alan tipik bir Karadeniz ili gibi burası. İşin bence en önemli kısmı olan ama herkes açısından “nasıl olsa çalışırız gidince görürüz” denilmesinden dolayı önemsenmeyen work kısmından bahsetmek istiyorum sizlere.

Burada başka şirketlerden gelip çok sorun yaşayan insanlar oldu işten atılanlar oldu ve hemen iş bulmak çok zor bunlara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle gelmeden önce çalışacağınız yerle ilgili bilgiler edinmek çok önemli daha önce çalışanları bulma şansınız olursa daha iyi olur ben gelmeden önce çok fazla araştırdım ve gelince çok bilgi sahibiydim. Çalıştığım yerle anlaşmam 30 saat minimum şeklindeydi ve ortalama çalışma 32 olarak görünüyordu ama benim çalışma saatlerim 45 50 arası bir hafta da 60 saat çalıştığımı biliyorum. Sizlere housekeeper olmanızı asla önermiyorum ama böyle bir hata yaparsanız ve bu eğer Wisconsin de olursa direk Wilderness da Glacier Canyon Lodge bölümünde çalışın.

Housekeeper işini başlarda sevmiyordum ama sonradan çok saat almaya başlayınca sanırım biraz para kazanınca sevmeye başladım. Şu anda her şey güzel gidiyor bir sıkıntı yok çalıştığım yerle ilgili bir kere bile sorun yaşamadım. Wilderness çok kaliteli bir otel bunu rahat söyleyebilirim. İnsan kaynakları bile var o kadar büyükler bir sıkıntın olunca gidiyorsun hallediyorlar onun haricinde kimsenin büyük şeyler yaşadığını duymadım. Burada 400’den fazla öğrenci çalışıyor herkes de memnun para kısmında sıkıntı yok herkes hakkını zamanın da alıyor.

Kısacası çalıştığım yeri seviyorum ama eyaleti sevmiyorum diyebilirim bunun da tek nedeni ufak bir kasaba olması onun haricinde 60 yaşından sonra gelip yaşayabileceğin doğayla iç içe bir yer diyebilirim. Herkese buradan kucak dolusu sevgiler…

KEREM K.
WILDERNESS RESORT – WISCONSIN DELLS, WI – SUMMER 2013
TRAKYA UNİVERSİTESİ
İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ – 2. SINIF