//KENAN S.

KENAN SOnlarca farklı ülkeden ve  farklı milletten insanı tanıdım…

Work and Travel, Türkiye’de çoğu üniversite  öğrencisi tarafından duyulduğunda heyecan uyandıran bir kelime. Niye öyle olmasın ki bütün dünyayı kasıp kavuran, dışarıdaki insanları inanılmaz derecede etkileyen bir Amerikan rüyası mevcut, gerçekten de böyle, Amerika bunu kesinlikle hak ediyor çünkü bu işi iyi yapıyor!

Work and Travel’ın yüzde ellisi nasip diğer yüzde ellisi de gayrete dayalıdır bence. Buraya gelip çalışmayı bitirdikten sonra 5-10 günlük Las Vegas, New York turu alıp 3-5 selfie çekip geri dönenleri anlamak zor. Ya da çalıştığı bütün parayı alış verişe verenler zaten ayrı bir konu, tabi bu herkesin kendi fikri saygı duyulmalı, fakat benim demek istediğim o kadar yol gelmişsiniz her şey bu kadar basit olmamalı, Amerika’dasınız ve o toplumu tanıma fırsatını kesinlikle kaçırmayın. Size tavsiyem Amerikalı arkadaşlar edinin onların evlerine gidin, kızları bilmem ama erkekler kesinlikle yalnız gelmeli buraya. 3 kanki gelseniz tatil çok güzel geçer belki ama sana katacağı şeyler bir o kadar azalır.

Ben geldiğim ilk gün bir değil 3 uçak kaçırdım. Tennesee de bir park ta çalıştım ikinci iş olarak da bazen kaldığım motel de amelelik yapıyordum. Öğrenci merkezimiz vardı Pigeon Forge’de gerçekten çok büyük nimetti. Onlarca farklı ülkeden ve  farklı milletten insanı tanıdım. Çok değişik Amerikalı arkadaşlar edindim. İşime 2 Ekime kadar devam edebilirdim, fakat 16 Eylülde istifamı verdim. İstifamı vermeden önceki iki hafta kendime bir rota çizdim bu rota Knoxville’de başlayıp içine Meksika’yı da alan uzun bir yoldu.

Couchsourfing’i bilen bilir bilmeyen hemen kayıt olsun. Bu sayfada her şehirde minimum iki ev ayarladım. Çünkü insanoğludur ne olur ne olmaz. Ama bunu yaparken karşıdakini kesinlikle kullanmayın. Birinci durağım olan Dallas ta bunu tecrübe ettim ev sahibi şehri terk etmek zorunda kaldı daha ilk günden. Hemen ikinci planı devreye soktum ve o gece hemen bir yer buldum dört gece için. Dallas ta baya gezdik ev sahiplerinde iki araba olunca da daha zevkli oldu. O dört güne inanılmaz şeyler sığdırdık. Yerel bir çalgıyı çalmasını öğrendim ve bunu bir gösteri de çaldım, birçok kişi Türkiye’den olduğumu öğrendiğinde baya bir şaşırmışlardı. Çünkü gösteri geçen sene Meksika polisleri tarafından  öldürülen hayatlarının baharında olan 43 üniversite öğrencisi gençti. İnanın oradaki ailelerle konuştuktan sonra coğrafyalar farklı fakat acıların hep aynı olduğunu gördüm. Dallas sokaklarında gece tek başıma  dört saat boyunca dolanmam ve  en az 15 kişinin yanıma gelip bir şeyler istemesi, bunlardan birinin iki dakika sonra polis tarafından kovalanması adama ne oldu göremedim tazı gibi kaçıp gitti ve o evsiz insanlara yaptığın çok küçük bir yardım ya da iki güzel muhabbet bütün işim boyunca zevk almadığım duyguyu hissettirdi. Biraz daha arka sokaklara dalınca yerde bir deri bir kemik uzanan teyzeyi görünce aslında bu rüyanın içinde kocaman bir kâbus olduğunu fark ediyorsunuz.

Şu yazıyı Meksika’dan yazıyorum, sınırı geçmek o kadar rahat ki yürüyerek geçtik. Meksika’yı tarif etmek gerçekten çok zor, burada biraz daha kalmam lazım sanırım. Meksika’dan sonra sıra New Mexsico inşallah.

Selametle kalın…

KENAN S.
PARC PIGEON FORGE NASCAR SPEEDPARK – SEVIERVILLE, TN – SUMMER 2015
YALOVA ÜNİVERSİTESİ
ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ – 3. SINIF