Kanada Eğitim Sistemi

Kanada’da şu anda 90 üniversite ve 150 yüksekokul bulunmaktadır. Hem Fransızca hem de İngilizce eğitim veren yükseköğrenim kuruluşları bulunmakla birlikte University of Ottowa gibi her iki dilde de eğitim veren kuruluşlar bulunmaktadır. Birçok üniversite tam zamanlı, yarı zamanlı, kooperatif eğitim, uzaktan eğitim, devamlı eğitim ve öğrenci değişimi programları sunmaktadır. Ayrıca birçok üniversitenin fiziksel, işitsel veya öğrenme engelli öğrenciler, çocuk sahibi öğrencileri Aborjin öğrenciler, farklı etnik kökenlere sahip özel ihtiyaçlara sahip öğrenciler için alternatif programları da bulunmaktadır. Eğitim dönemi genellikle Eylül-Mayıs ayları arasındadır. Üniversite için genel bir sınav yapılmamakta , üniversiteler kendi kabul şartlarını kendileri belirlemektedir. Adayların İngilizce seviyelerini de genellikle üniversiteler kendileri ölçmekle birlikte IELTS, TOEFL gibi sınav skorlarını da kabul etmektedirler. 4 senelik bir üniversite eğitimi size yaklaşık olarak $50,000 ila 80,000 CAD arası miktarlara mâl olmaktadır.

Eğer Fransızca eğitim veren bir üniversiteye başvurmak isterseniz girmeniz gereken standart bir sınav yoktur, üniversiteler değerlendirmeyi kendileri yapmaktadır.

Üniversitelerin yanı sıra öğrencilerin hem yüksekokul diploması hem sertifika programları hem de üniversite derecesi alabilecekleri üniversite yüksekokulları da mevcuttur. Bu yüksek okullar genel olarak öğrenci destek programları, küçük sınıfları ve donanımlı kampüs yaşamlarıyla dikkat çekmektedir.

Eğer lise veya lisans düzeyinde ders not ortalamanız, kabul için gerekli referanslarınız iyi ise ve ilgilendiğiniz konuda yeterli çalışma ve iş tecrübeniz varsa, özellikle yüksek lisans seviyesinde araştırma görevlisi (RA) olarak burs bulma şansınız özellikle A.B.D.’ye oranla daha yüksektir. Mühendislik dallarında yüksek lisans (master veya doktora) yapmak isteyen öğrenciler, iş tecrübeleri ve not ortalamaları elverdiği sürece burs alabilmektedir. Araştırma asistanları ayda yaklaşık olarak $1000 CAD tutarında para almaktadır. Ayrıca öğretim asistanlığı yaptıkları dersler için ekstra ücret almaktadırlar ki, bu rakam ayda $200 – 300 CAD arasında değişmektedir. Fakat, unutulmaması gereken, üniversite harcının öğrencinin alacağı bu tutardan kesileceğidir, ve bu da yaklaşık olarak ayda $600 – 700 CAD arasında olmaktadır.

Kanada’da Dil Eğitimi

Genel olarak dil eğitimi üzerine uzmanlaşan dil okulları gerek kendilerine ait özel binalarda gerekse işbirliği yaptıkları üniversite kampüslerinde eğitim vermektedirler. Özel dil okullarının kurs başlangıç tarihleri ve süreleri üniversitelerin dil okullarına kıyasla genellikle daha esnektir. Üniversite kampüslerinde eğitim veren dil okullarına giden öğrenciler kampüs imkanlarından yararlanabilmektedir. Dil öğrenimi vizesi almak için dil okullarına haftada en az 18 saatlik kayıt yaptırılması zorunluluğu bulunmaktadır. Kanada hem Fransızca hem de İngilizce konuşulması ve çok farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yapması açısından dil eğitimi için çok uygun bir ülkedir. Buna bir de yüksek yaşam kalitesini ve suç oranı oldukça düşük güvenli bir ortama sahip olmasını da eklersek Kanada dil eğitimi için son derece cazip bir ülkedir.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map