Kanada’da Yaşam

Kültür: Kanada İngiliz , Fransız ve Aborojin kültür ve geleneklerinin etkisi altında kalmasının yanı sıra coğrafik olarak yakınlığı açısından Amerikan kültüründen de etkilenmiştir. Dolayısıyla çok sayıda göçmen nüfusa sahip olması açısından farklı etnik gruplara ev sahipliği yapmaktadir ve Avrupa ile Amerika karışımı çok kültürlü bir ülkedir.  Kanada’yı ön plana çıkaran en önemli özelliklerinden biri  de yaşam standartları yüksek son derece liberal ve insanı herşeyin üstünde tutan bir ülke olmasıdır. Yazları  sıcak kışları ise oldukça soğuk geçen bu ülkenin doğal olarak milli sporları da hokey ve yine hokeye benzer bir spor dalı olan lekrostur.

İklim: Kanada’nın bütününde özellikle nüfusun da daha yoğun olduğu Amerika sınırları boyunca 4 ayrı mevsim yaşanmaktadır. Yazın günlük sıcaklık +35 ve daha üstündeki derecelere kadar yükselir, buna rağmen kışın -25 ve daha da altındaki derecelerde görülebilmektedir.

Sağlık Sistemi: Kanada’da sağlık  hizmetleri devlet tarafından tüm Kanada vatandaşlarına ücretsiz olarak verilmektedir. Yabancı öğrenciler için sağlık sigortası zorunlu olmasa da hastanelerin pahalı olmasından dolayı yaptırmalarında fayda vardır. Vilayetlere göre sağlık hizmetleri değişiklik gösterebilmektedir. Bazı vilayetler  yabancı öğrencilere de kendi sağlık planları çerçevesinde hizmet vermekte ya da eğitim kurumlarına grup sigortası uygulamaktadır. Kısacası Kanada’da sağlık hizmeti almak, sigortası olmayan bir öğrenciye çok pahalıya mal olabilmektedir.

Bankalar, Kredi Kartları, Para Transferi: Kanada’da bankalar, Pazartesi-Perşembe 10:00 ve 15:00 arası, ve Cuma günleri ise 16:00’ya kadar açıktır. Visa, Master Card, American Express ve Diners çoğunlukla kabul edilen kartlardır. Size para gönderilmesini sağlamanın en hızlı yolu bankanızla irtibata geçmek ve size en yakın bankaya para göndermelerini sağlamaktır. Bu işlem Thomas Cook veya American Express’le de yapılabilmektedir. Aynı zamanda Western Union aracılığıyla en yakınızdaki bankaya, postaneye veya yerel bir ajansa dakikalar içinde para gönderilmesini sağlayabilirsiniz ama bu biraz daha pahalıya mâl olan bir yöntemdir.

Seyahat Çekleri & Euro Çekler: AmericanExpress veya Visa çekleri Kanada’daki hemen hemen bütün mağazalarda, marketlerde, garajlarda, restoranlarda ve barlarda para yerine geçmektedir. Seyahat çeklerini bankalarda bozdurmaktansa bu şekilde kullanmak çok daha kolaydır çünkü Kanada’daki bankaların çoğu seyahat çeklerini değiştirmemekte, değiştirdikleri takdirde de belli bir komisyon almaktadırlar.

 

Çalışma Koşulları: Kanada’da uluslar arası öğrencilerin kampus dahilinde yarı zamanlı olmak şartıyla çalışma izinleri bulunmaktadır. Ancak kampus dışında çalışmak kanunen yasaktır. Bunun için ayrıca bir çalışma izni almak gerekmektedir. Öte yandan Kanada’da üniversite eğitimi aldıktan sonra uluslar arası öğrencilerin 2 yıla kadar meslekleriyle ilgili bir alanda çalışma hakları bulunmaktadır.

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map