//KAMİLE S.

Work and travel: sahip olunabilecek en güzel tecrübe…

Work & Travel belki bi arkadaş vasıtası, belki yere düşen ya da kantindeyken masanızda ki bir broşürle dikkatinizi çeker. Sonrasında araştırmaya başlarsınız: nedir bu, ne değildir diye. Gerçi artık çok da yaygınlaştığı için hemen hemen herkes bilgi sahibi bu program hakkında.

Work and Travel’da, adından da anlaşılacağı gibi öncelikle bir süre çalışıyorsunuz bir süreyi de seyahat planlarını için ayırıyorsunuz. Güzel fırsatlar sunuyor gerçekten. Yabancı bir ülkede iş deneyimi, iş ortamındaki kişileri görüp, onların kültürlerinde nasıldır gibi örneklerle karşılayabiliyoruz. Seyahatin yeri de apayrı. Birçok yeni yerler görme ve yeni insanlarla tanışma şansına sahip olabiliyorsunuz. Belki sizin kurmuş olduğunuz arkadaşlığınız – dostluğunuz sayesinde kendi ülkemizi – kültürümüzü tanıtma şansına da sahip olabiliyorsunuz. Bir önceki sene siz ordayken bir sonraki sene arkadaşlarınız sizin yanınıza gelebiliyor. Uluslararası bir dostluk oluşmuş oluyor. Kimimiz bazı ülkelere ön yargılıyken orda kırabiliyoruz bunu. Çünkü yakından tanıyıp görüyoruz.

Gitmeden önce birkaç önerim olacak: giderken yanınıza çok fazla eşya almanızı önermem. Çünkü Amerika Alışveriş konusunda da oldukça uygun.. Giderken yanınıza alacağınız birkaç eşya işinizi rahatlıkla görecektir. Siz de Amerika’nın ucuz bir yer olduğunu ve fazlasıyla eşya alabileceğinizi unutup yanınıza gereksiz eşya almaktan sakının. Bavulunuza, dönerken başta götürmüş olduğunuz eşyalarınızı bırakıp yenilerle doldurmaya çalışıyorsunuz çünkü :).

Ayrıca ilk zamanlar kültürel şok yaşayan kişiler yok mu? Var tabii ki çünkü bir kültürle değil birden çok farklı kültürlerle tanışacaksınız. Bunun içinde bazen size değişik gelen davranışlar ya da kişiler olacak ama ordayken saygı duymayı da öğreniyorsunuz. Kendinizi özgür hissediyorsunuz. Özgürlükler ülkesi diye geçmiyor mu zaten Amerika’da.
Macera dolu bir yaz geçirmek isteyince akla ilk gelenlerden olan Work and Travel, bence hayatımızda yaşamamız gereken en güzel tecrübelerden bir tanesi. Ve bunu sadece öğrencilik hayatınızda yapabiliyorsunuz. Böyle bir fırsat geçerse elinize kesinlikle kaçırmayın derim :).

Ben sorunlar da yaşadım , ama oldukça harika bir program geçirdim.. Birçok farklı kültürü aynı yerde bulmak biraz zor oluyor, o yüzden de tanımak, keşfetmen güzel şey olsa gerek…
Şimdiden gidecek olan arkadaşlarımıza harika vakit geçirmelerini diliyorum!

KAMİLE S.
FAIRFIELD INN AND SUITES – VIRGINIA BEACH, VA – SUMMER 2011
EGE UNIVERSITY
TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK – 3. SINIF