//İŞ YERLEŞTİRME ÇEŞİTLERİ

Kaçırılmaması Gereken Fırsatlar: İş Fuarları

Yıllardır öğrencilerine en ideal ve uygun işleri sunma gayretinde olan UT, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da programın Amerika’daki resmi sponsoru CIEE işbirliği ile Amerika’dan Türkiye’ye gelecek işverenlerle, Work and Travel katılımcılarını aynı platformda buluşturan fuarlar düzenleyecektir.

Genelde Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında yüz yüze Road Show ve Recruit tipi fuarlarımız gerçekleşirken, sezon boyu farklı tarihlerde de çok sayıda web kamerası üzerinden gerçekleştirilen Virtual Road Show ve Recruit tipi fuarlar yapılmaktadır. Fuarlar hakkındaki kesinleşmiş ve güncel bilgiler sezon içerisinde internet sitemizde yayımlanacaktır.

Hangi İşverenler Katılıyor?

Her yaz dünyanın dört bir yerinden exchange öğrenci istihdam eden ve Amerika’daki en popüler yaz işverenleri arasında yer alan: Six Flags, Cedar Point, Morey’s Piers, Motor World gibi eğlence parkları; Holiday Inn, Marriott, Best Western gibi oteller; Yellow Stone, Crater Lake, Mount Rushmore gibi doğal milli parklar; Sun Valley, Wilderness gibi pek çok resort ve daha pek çok otel, market, vb. işverenler Road Show fuarlarımıza geçen yıllarda katılan işverenler arasında olmuştur. Bu sene hangi fuara hangi işverenlerin katılacağına dair bilgiler fuar tarihlerinin kesinleşmesi ile birlikte web sitemizde yayımlanacaktır.

Yüz yüze iş fuarları fırsatından yararlanabilmek için kaydınızı geciktirmeyin! Sadece erken kayıt yaptırabilen öğrencilerin yer bulabileceği iş fuarları için kayıt sırasında yerinizi ayırtmayı unutmayın!

Road Show İş Fuarları

Bu fuarların tam tarih, yer ve saat bilgileri katılımcılara her fuardan 1-2 ay önce duyurulacak ve katılan işverenlerin profilleri her fuar için özel hazırlanmış internet sayfalarının linkeri ile birlikte web sitemizde yayımlanacaktır. Bu fuarlara özel internet sayfalarıyla; işler, işverenler ve bölgeler hakkında daha fazla bilgi almanız sağlanacaktır.

Fuarların Avantajları:

İşverenler ayağınıza gelecek: Amerika’dan sizler için Türkiye’ye gelecek olan işverenler ile yüz yüze görüşecek ve iş sözleşmenizi anında alacaksınız.
İşverenlerin ve işlerin profillerini önceden görebileceksiniz: Road Show’a katılacak işverenlerin ve getirecekleri işlerin profilleri daha önceden sizlere sunulacaktır. Bu profilleri inceleyip hızlı davranarak daha çok beğendiğiniz bir işverenle görüşmek için yerinizi ayırtabilir ve fuarda gerçekleşecek görüşmenize daha hazırlıklı katılabilirsiniz.
İşvereninizi bizzat tanıyacaksınız.
Merak ettiğiniz tüm soruları direkt sorma fırsatını yakalayacaksınız.
İşinizin detaylarını, hangi pozisyonda çalışacağınızı, ortalama çalışma saatinizi, ne kadar ücret alacağınızı ve konaklama koşullarını anında öğrenebileceksiniz.
Çalışacağınız yerle alakalı geniş bilgi ve dokümana ulaşabileceksiniz.
Ve iş kabulünüzü hemen alacaksınız.

Recruit İş Fuarları

Recruit fuarları için de tam tarih, yer ve saat bilgileri katılımcılara her fuardan 1-2 ay önce duyurulacak ve katılan işverenlerin profilleri her fuar için özel hazırlanmış internet sayfalarının linkeri ile birlikte web sitemizde yayımlanacaktır. Bu fuarlara özel internet sayfalarıyla; işler, işverenler ve bölgeler hakkında daha fazla bilgi almanız sağlanacaktır.

Recruit fuarları, bünyesinde daha fazla işveren ile birlikte Amerika’nın daha fazla ve farklı yerlerinden iş seçeneği barındırır. Road Show fuarlarına işverenler bizzat kendileri katılabilirler. Sayı olarak fazla öğrenci aldıklarından bu fuarlara bu çeşit işverenlerin şahsen katılarak tura çıkmaları hem daha işlevsel hem de maliyet açısından yönetilebilirdir. Recruit Fuarları’na ise her yıl firma bazında daha az sayıda öğrenci alan ama toplamda hem sayı olarak daha fazla hem de pozisyonların bulunduğu yerler olarak daha çeşitli seçenekler sunabilen işverenler için yetkilendirilmiş olan CIEE görevlileri katılır ve işverenler adına mülakatlarınızı gerçekleştirip iş sözleşmelerinizi verirler.

Sezon Boyu Web Üzerinden Direct Hiring

CIEE Direct Job database, Work & Travel öğrencilerini istihdam etmek isteyen Amerikalı işverenleri içeren web tabanlı bir sistemdir. YÜZLERCE İŞVERENİN BULUNDUĞU bu sistem için öğrencilere birer kullanıcı adı ve şifresi verilir. Öğrenciler bu sistem üzerinde CV’lerini oluşturur ve sistemin otomatik olarak algılayacağı CV’lerine uygun işverenleri liste halinde görürler. Profillerini okur, istedikleri işverenlere bir tuş yardımı ile başvururlar. Yine aynı sistemde başvurdukları işverenden gelen cevapları görürler. Kabul edildiklerinde sistem üzerinden iş kabul formlarını yazdırabilir ve işlerini almış olurlar. Bu sistemin nasıl kullanılacağına ait bilgiler web sitemizde yer almaktadır.

Web Kamerası İle Virtual Hiring

Yüz yüze fuarların dışında sezon içerisinde farklı tarihlerde, mülakatların web kamerası üzerinden yapıldığı, adına   Virtual Road Show ve Virtual Recruit dediğimiz fuarlar düzenlenmektedir. Temel olarak Virtual Hiring’i normal Road Show ve Recruit Fuarları’ndan ayıran şey mülakatın yüz yüze değil ofislerimizde kurulu bilgisayarlar aracılığı ile web kamerası üzerinden yapılmasıdır. Bu fuarlar ile alakalı tarih ve iş detay bilgileri katılımcılara daha sonra bildirilecektir.