K. Gümüş Çinde Üniversite Eğitimi

Merhaba ben K. Gümüş Pekin dil üniversitesinden bu yıl itibariyle mezun oldum. 5 yıl önce başlayan Çinde üniversite maceramın bu denli güzel biteceğini ummuyordum açıkçası. Çin’e ayak basmadan önce Çin’e ve halkına karşı Türk halkı olarak edinmiş olduğumuz bir önyargıdan dolayı, ailem beni uzak doğuda okutma düşüncesinde çok tereddüt ettiler. Bir şekilde bu önyargıdan sıyrılıp, Çin’de okumaya karar vermekle ne kadar şanslı olduğumu anlıyorum. Ayrıca kendim sadece gitmekle kalmayıp kardeşimi ve kuzenimi de Çin’de okumaya yönlendirdim ve halen öğrencilikleri devam etmekte.

Çin, gerek teknolojisinin üst seviyede olmasıyla, güvenlik sorununun olmamasıyla, gerek insanlarının kültür ve ahlak yapısıyla bizlere yakın olmasıyla, gerek köklü tarihiyle, yemek kültürünün de çok çeşitliliğiyle insanları cezbeden farklı bir atmosfere sahip. bu özelliklerinden dolayı da yurt dışı eğitim için tavsiye edebilirim.

Dünyanın önde gelen üniversitelerine sahip olmasıyla, geniş boyutlu kütüphaneleri, öğrencilere sağladığı geniş fırsatlarla da öğrencilerin alt yapısını çok iyi hazırlıyor. Ayrıca üniversite ortamlarının ve kampüslerinin çok kültürlü olması da sizlere ayrıcalık kazandırıyor.

Çin’de yaşamak;  hem çok zor diye bilinen dilini öğrenmek, farklı bir kültürde yaşamanın ve uyum içinde olmanın tadı, dış görünüş itibariyle Çinililerden farklı olmanın size kazandırdığı statüyle kendinizi inanılmaz özgür ve güvende hissediyorsunuz.

Pekin dil üniversitesini okurken; mezun olduktan sonra iş bulabilir miyim, mezun olunca ne yapacağım gibi öğrencinin kafasını kurcalayan sorunlarla pek karşılaşmadım. Dünya’da İngilizceden sonra en önemli dilin Çince olması ve Çinceyi bilen eleman açığının da fazla olması nedeniyle, iş bulmakta güçlük çekmiyor ve bu düşüncelerle kendinizi meşgul etmiyorsunuz. Gerek Türkiye’de, gerekse Dünya platformunda önemli bir konuma sahip olmanız hiç de güç değil. Çin kültürüyle yoğrulmak, dilini gerektiği şekilde bilmek ve Türk olmak sizi farklı boyutlara taşıyacaktır.

Çin görülmesi, yaşanması ve öğrenilmesi gereken bir tarih. Sizlerin de bu güzellikleri görüp öğrenmenizi tavsiye ediyorum ve yurtdışı üniversite için değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

K. Gümüş – Pekin Dil Üniversitesi
Çin’de Üniversite 

İrlanda Dil Okulları - Yurtdışında üniversite - Work and Travel - Google Site Map